25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Придбати, продати й не пожалкувати: як нас обдурюють?

У минулому номері «ПВ» розповідав, на що варто звертати увагу при виборі вживаної техніки. А тепер хочемо поговорити про те, як можна убезпечити себе від шахраїв на популярних торговельних майданчиках. Ми зібрали для вас поради від тих, хто неодноразово стикався з нечистими на руку продавцями, і виокремили з них найголовніше.


Передоплата – ваш головний ворог

Махінації з передоплатою за товар посідають перше місце серед нечесних оборудок на одному з провідних майданчиків для продажу б/в речей. Шахрай виставляє гарні фото товару, пише красиву передмову про те, як дбайливо речі використовували, найчастіше знижує ціну, а коли ви вже зацікавились пропозицією, «згадує» про те, що за товар необхідно внести повну або хоча б часткову передоплату. Нехай вас не вводить в оману те, що він зареєструвався на сайті з використанням власного номеру телефону або дає вам номер картки Приватбанку, «прив'язану» до паспорта. Реальну людину, у разі проблем, ви не знайдете за цими даними. Це підтверджує Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації Головного управління Національної поліції в Полтавській області:

– Лише на території Полтавщини до поліції останнім часом надійшло понад тисячу звернень про шахрайство на OLX.ua. Професіонали, які займаються профілактикою і розкриттям цього виду злочину, акцентують: цей вид злочину дуже складний у розкритті, адже відбувається у віртуальному просторі, а злочинці використовують мережу підставних осіб, щоб приховати свої реальні дані. До роботи вони залучають безхатьків та алкозалежних громадян, котрі відкривають банківські картки на своє ім'я. Є певний відсоток розкриття цих злочинів, однак на сьогодні він не настільки великий, як нам би хотілося.

З огляду на популярність цієї схеми на сайти безплатних оголошень почали вводити сервіси, які захищають покупців від шахрайських схем. На OLX.ua це «OLXдоставка». Вона працює так: покупець оплачує товар через UAPAY, продавець відправляє його і чекає. Якщо покупець, оглянувши посилку у відділенні «Нової пошти», залишається задоволеним, гроші надходять на картку продавця. Якщо ні – товар вирушає назад, а гроші повертаються на картку покупця. До кінця цього року доставка за послугою безплатна.
На сайті prom.ua своя схема захисту покупців. Усі угоди на суму до 3 тис. грн, здійснені через сайт, захищено, і в разі шахрайських дій з боку продавця ви отримаєте компенсацію.

Замість передоплати за товар значно вигідніше користуватися доставкою з післяплатою. Так у відділенні поштової компанії ви зможете перевірити свій товар і тільки після цього заплатити і за доставку, і за саму річ.

Звертайте увагу й на те, як заповнене оголошення. Насамперед зверніть увагу на профіль користувача – бажано, щоб він не був новоствореним. Зазвичай саме шахраї створюють багато облікових записів, адже адміністрація сайту швидко їх блокує. По-друге, перевірте картинки. Вони повинні мати не тільки реалістичний вигляд, а й бути унікальними. Щоб перевірити останній параметр, збережіть картинку, зайдіть у Google на вкладку зображення і перенесіть картинку з робочого столу просто в рядок пошуку. Сайт покаже вам, де знайшлися такі самі картинки. Якщо вони скопійовані з інших торгових майданчиків – перед вами шахрай!

Для тих, хто продає

Чимало небезпек чатує й на тих, хто продає свої речі на сайтах безплатних оголошень. Тут найпопулярніша схема – несправжні смс-повідомлення про зарахування грошей або вимагання сvv-коду і строку дії картки. У першому випадку все просто: ви приходите на місце зустрічі, узявши товар із собою, покупець уважно його вивчає і дає згоду на придбання. Далі телефонує дружині (другу, брату, батькам, фантазія у шахраїв багата) і каже, що все добре, і на вашу картку можна перераховувати гроші. За хвилину вам приходить смс про поповнення картки, і тут головне не поспішати. По-перше, перевірте номер, із якого надійшло смс, це має бути номер банку. Якщо не пам'ятаєте його – телефонуйте на гарячу лінію банку і перевіряйте стан рахунку – скоріш за все, надходжень на нього не буде. Будьте пильними, є й не такі складні випадки. Покупець може призначити зустріч у безлюдному місці й просто силоміць відібрати у вас ваші речі, тож пам'ятайте, що зустрічатися краще вдень і в людних місцях.

Також звертайте увагу на реквізити, які даєте покупцеві. Номер картки – не проблема, однак якщо у вас просять зазначити тризначний код на звороті та термін дії картки, значить вас хочуть ошукати. Маючи ці дані, зловмисник «обчистить» вашу картку, і повернути гроші ви вже не зможете.

Популярна і така схема ошукування клієнтів банків. Після телефонного дзвінка, у якому зловмисник цікавиться товаром і вирішує його брати, він повідомляє, що перерахує гроші, але для їх отримання треба підійти до банкомату певного банку і виконати дії, які він скаже. Коли продавець підходить до банкомату і вставляє карту, шахрай диктує номер своєї карти під виглядом номера грошового переказу і просить ввести суму, яка нібито повинна надійти на рахунок продавця. Після підтвердження транзакції гроші опиняються на рахунку шахрая.

Це основні правила безпеки, які захистять вас на дошках безплатних оголошень, однак знайте: шахраї ніколи не стоять на місці. Завжди будьте пильними, не повідомляйте зайвих деталей і… дослухайтеся до своєї інтуїції. А ми зі свого боку будемо стежити за новими оборудками і схемами та публікуватимемо про них статті.

Сергій Лещенко, 03.11.2017, 15:102524
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень