20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

У місті стартувала всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Щороку міжнародна спільнота долучається до акції «16 днів проти насильства», тим самим спрямовуючи свої зусилля заради єдиної мети: привернення уваги громадськості до актуальної проблеми подолання насильства в сім'ї щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

Яким чином вона буде реалізована цього року в Полтаві та як усе ж таки подолати насильство у сім'ї, «ПВ» запитав у міського голови Олександра Мамая.

– Олександре Федоровичу, передусім розкажіть, які заходи відбуватимуться у місті цього року у рамках проведення щорічної акції «16 днів проти насильства»?
– У зв'язку із важливими соціально-економічними перетвореннями, що нині відбуваються в нашій державі, та обраним європейським вектором руху України, нагальним питанням постає проблема подолання насильства як у сім'ї, так і поза її межами.

З цією метою в Полтаві в період з 25 листопада по 10 грудня, відповідно до затвердженого загальноміського плану профілактичних заходів, різні структурні підрозділи Полтавського міськвиконкому здійснюватимуть низку тематичних лекцій, бесід, зустрічей для учнів загальноосвітніх закладів нашого міста. До проведення залучатимуться спеціалісти служб у справах дітей, представники профільних громадських організацій та правоохоронних органів. Під час проведення заходів серед учасників розповсюджуватиметься тематична поліграфічна продукція, проводитимуться вуличні акції, транслюватимуться відеоролики щодо попередження насильства серед дітей та жінок, також заплановано проведення круглих столів.

– Загальновідомо, що осередок суспільства – сім'я. Від благополуччя родини багато в чому залежить моральний стан суспільства. На жаль, для чималої кількості наших співгромадян природне бажання знайти сімейний спокій залишається нездійсненною мрією.
– Безумовно, проблема насильства в родині досить гостра для України, як і для багатьох інших країн світу. Її небезпечність полягає в тому, що прояви насильства і жорстокості в сім'ї не лише руйнують гармонію і злагоду в родині, а й виступають однією з передумов злочинності в суспільстві. Ця проблема небезпечна ще й тим, що від неї страждають діти. Страждають не лише від насильства стосовно себе, а й, спостерігаючи за насильством у своїй сім'ї, у майбутньому переносять цей негативний досвід у власне життя. Відповідно до наданих адміністративних протоколів, у 2017 році до правоохоронних органів Полтави по допомогу зверталися 28 сімей, у яких вчинялися сварки. І ми розуміємо, що це далеко не всі випадки.

– Олександре Федоровичу, ви дуже багато спілкуєтеся з жителями міста, молоддю, дітьми. І мабуть, вам зустрічалися факти жорстокого поводження з дітьми. Чому саме діти найбільше страждають від насильства?
– Від насильства в сім'ї можуть потерпати всі члени родини, але, як не прикро, статистика свідчить, що найбільше страждають жінки та неповнолітні діти. І як не боляче, жорстоке поводження із дітьми в сім'ї не така вже й рідкість, і наше місто не виняток. Часто батьки, плутаючи методи виховання зі звичайним насильством, намагаються бути «розпорядниками» життя власної дитини. Батьки впевнені в тому, що такий стиль виховання корисний для дитини, для її ж добра.

Дуже часто жорстоке поводження з дітьми – це результат того, що самі батьки страждали від насильства у дитинстві. Намагаючись виправити свої помилки, вони використовують своїх дітей; іноді батьки не знають інших шляхів «виховання», бо у своїй родині бачили тільки це. Найжахливіше те, що це може повторюватися багато поколінь. І від того, якими виростуть наші діти, ким вони будуть, залежить майбутнє нашого міста. Хочеться націлити батьків, щоб своїх дітей виховували в любові й повазі, адже тільки якщо дитина відчуває батьківські любов і підтримку, вона може сміливо йти по життю і при цьому міцно стояти на ногах.

– Нині набуває масового характеру дитяча жорстокість. Причому лякає те, що до знущань усе частіше й частіше вдаються дівчата, а не хлопці. Як ви можете оцінити це явище? І як, на вашу думку, побороти його?
– Так, психологи пов'язують дитячу жорстокість та насильство дітей до своїх однолітків чи молодших з кількома причинами, підкреслюючи, що батьки вкрай мало часу та уваги приділяють дітям та їхньому розвитку, батьки щонайбільше перевіряють домашні завдання та проводять виховні бесіди, але жодних душевних розмов, спільних інтересів та спілкування, що можуть спрямувати дитину в певному напрямку. Часто за нескінченним потоком справ ми не звертаємо уваги на найдорожче, що в нас є, – на наших дітей. А вони так потребують уваги!

Також впливає на агресивність дитини й інформація довкола, насичена насильством та жорстокістю. Це стосується фільмів, телепрограм і комп'ютерних ігор. А побачене там діти намагаються втілити в життя.

Агресію дитини потрібно спрямовувати в правильне русло, відповідно організовуючи її дозвілля. Ми не-одноразово порушували це питання на апаратних нарадах. Є низка доручень відповідним структурним підрозділам щодо активізації роботи як з дітьми, так і з батьками щодо недопущення в учнівському середовищі випадків насильства та жорстокості серед учнів. Залучення якомога більшої кількості дітей до громадської та гурткової роботи, творчих та художніх колективів, участі у спортивних змаганнях сприятиме нейтралізації їх гіперактивності та зняттю агресії.


– Чи є дані про те, як насильство впливає на подальший розвиток дітей?
– Як показують соціологічні та психологічні дослідження, діти, які зазнали будь-якого виду жорстокого поводження, мають більше емоційних та поведінкових проблем, труднощів з навчанням порівняно з дітьми із сімей, де насильство відсутнє, жорстоке поводження перешкоджає здоровій соціалізації дитини. Ми з цими наслідками часто зустрічаємося у школах, дитячих колективах. Психологічні травми можуть провокувати серйозний збиток для здоров'я дитини, нерідко й загрози її життю чи навіть стати причиною смерті, а також призводити до подальших ризиків насильства як у самій сім'ї, так і поза її межами.

– Що слід зробити передусім, якщо людина зазнає насильства в сім'ї? Як діяти й до кого звертатися? Яка роль органів державної влади у розв'язанні проблеми насильства в сім'ї?
– На сьогодні громадяни України мають досить широкі можливості по зверненню до органів та установ за допомогою у ситуації сімейного насильства. Жителі нашого міста, у разі потреби, можуть звертатися до:
- управління у справах сім'ї, молоді та спорту виконавчого комітету Полтавської міської ради (контактний телефон – 56-43-99);
- Полтавського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (контактний телефон – 56-20-52);
- служб у справах дітей м. Полтава (Київського р-ну – 56-96-77, Подільського р-ну – 58-44-34, Шевченківського р-ну – 63-11-08).

Також повідомити про факти вчинення насильства можна, зателефонувавши за безплатним номером 102.

У цьому напрямку також працюють громадські організації, зокрема БО «Світло надії». Не залишаються осторонь і пересічні громадяни, які не стають байдужими, коли бачать прояви насильства, а надають посильну допомогу.

Ще раз підкреслю, що в нашому місті відбувається безліч заходів національно-патріотичного, культурно-мистецького, спортивного спрямування. І на цих заходах на противагу жорстокості, насильству, байдужості ми закликаємо до творчості, всебічного розвитку, добра та любові.

– Із якими словами ви звернулися б до полтавців задля запобігання проявам насильства та подолання їх наслідків?
– Я ще раз акцентую увагу: не треба замовчувати насильство! Вихід завжди є, і для цього необхідно діяти! Усе залежить від вас! Сьогодні, стикнувшись із насильством, ви не самі, ви маєте підтримку для боротьби з цим явищем! Зрозумійте, що не розв'язується тільки та проблема, для розв'язання якої нічого не робиться.

Шановні батьки! Учімося виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, права, якщо насправді любимо своїх дітей і бажаємо їм щастя. Не забувайте приділяти увагу повсякденному спілкуванню з дитиною.

А всіх полтавців, хто бачить прояви насильства, закликаю: не стіймо осторонь цієї проблеми, активно борімося з насильством не тільки протягом 16 днів акції, а щоденно до остаточного його подолання!

Оксана Задорожна
Іван Мольченко, 04.12.2017, 12:492524
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень