23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

У Полтаві діє програма реабілітації жінок з онкологічним захворюванням молочної залози

Що ми про це знаємо і як вирішується це питання саме в нашому місті? Створення системи реабілітації – одне з найважливіших завдань у процесі одужання пацієнтів, оскільки протипухлинна терапія і радикальні операції супроводжуються анатомо-фізіологічними порушеннями й різко знижують працездатність і якість життя.

Весь комплекс реабілітаційних заходів у Полтаві було розроблено в тісній співпраці з кафедрою онкології УМСА та безпосередньо з професором Володимиром Баштаном, ентузіастом з реабілітації й відновлення жінок після радикальної мастектомії. У 2001 році з ініціативи співробітників кафедри був створений Центр реабілітації онкохворих. Нині Полтавський центр плідно співпрацює з науково-виробничим реабілітаційним центром «Ортес» (Київ), який безплатно (за державною програмою) забезпечує жінок протезно-ортопедичними виробами. І вже більш ніж 15 років разом з групою однодумців питаннями протезування жінок займається Тетяна Прауліна.

«ПВ» поспілкувався про особливості реабілітації таких хворих із Володимиром Баштаном та Тетяною Прауліною.

– Тетяно Олександрівно, чому взагалі професійна піаністка долучилася до справи реабілітації онкохворих?
– У моїй родині в кількох поколіннях є медичні працівники. Це лише я обрала собі за фах музику. Можливо, через це родинне покликання я й почала займатися допомогою жінкам, які внаслідок онкології втратили молочну залозу.

Дуже багато в подальшому житті жінки після лікування залежить від постопераційної реабілітації. Хірурги роблять свою справу, рятуючи життя. А завдання самих пацієнток – боротися за якість свого подальшого життя та одужання. Чомусь втрата руки чи ноги не так травмує жінку, як ампутація молочної залози. Дуже важливий момент – це підтримка родини, дітей, чоловіка, близьких. А трапляється різне – і зрада, і роздратування, і байдужість!

І в цей момент дуже важливу справу роблять громадські організації, які відвідують хворих у палатах відразу після операції, підтримують, діляться власним досвідом. І після лікарні жінки збираються на спільних заходах, концертах, товаришують, створили групу для походів у басейн і взагалі залишаються одна для одної великою підтримкою в радості та смутку.

– Володимире Петровичу, які саме заходи реабілітації ви рекомендуєте пацієнткам насамперед?
– Завдяки підтримці генерального директора ЗАТ «Миргородкурорт» Олександра Гавловського впроваджується серйозна програма санаторно-курортного лікування прооперованих жінок. Спеціалісти курорту вже мають спеціалізовані напрацювання, і пацієнтки отримують вивірену узгоджену реабілітацію, яка показана саме при їхній проблематиці. Окремої уваги заслуговує процедура пневмовакуум-терапії, котра показана пацієнткам при лімфостазі. Це якраз той вид лімфо-дренажного масажування, який не тільки дозволений, а й просто необхідний для хворих. Єдине зауваження: санаторно-курортне лікування показане лише через рік, а інколи й два роки після операції, відповідно до самопочуття прооперованої жінки та рекомендації лікаря. Важливо, що всі ці програми науково обґрунтовані й контролюються спеціалістами найвищої кваліфікації.

Комплекс реабілітаційних заходів – це лікувальні ванни й душ, заняття в басейні, відвідання маніпуляційного, масажного, інгаляційного кабінетів, лікувальна фізкультура, сеанси психотерапії, лікувальне харчування, консультація дієтолога.

– А як проблема лікування та реабілітації жінок розв’язується за кордоном?
– За кордоном картина цілком інша через те, що набагато більше уваги приділяється профілактиці. Хворобу виявляють часто на ранній стадії, і до радикальної операції справа просто не доходить, та й летальних випадків там у десятки разів менше. А наші жінки ставляться до себе з неприпустимою байдужістю. Чому?! Та не було часу, доглядала за дітьми, займалась родиною й роботою… А звертаються вже в тих ситуаціях, коли реально допомогти дуже важко!

У нас жахлива неосвіченість у питанні самоорганізації жінок для проходження первинних оглядів. Здається, що може бути простіше, ніж раз на рік звернутися до основних спеціалістів?! Звертаються не на нульовій стадії, а на третій-четвертій, і не така ж страшна сама локалізація, як наслідки, коли хвороба може дати метастази. І це хвороба, яка ніяк до певного часу не турбує, не болить, як голова, це не тиск, який можна виміряти. Це виявляється лише грамотним медичним оглядом, який неприпустимо ігнорувати. Адже тепер є всі можливості для раннього діагностування при найменшій підозрі – мамографія, УЗД молочних залоз і таке інше.

Позитивна статистика свідчить, що при вчасному зверненні жінка після операції живе й десять, і 20 років, також до нас зверталися пацієнтки, яких оперували ще в 60-ті роки.

– Чим конкретно займається реабілітаційний центр?
– Ставимо на облік і забезпечуємо протезами грудей, які надаються за рахунок бюджетних програм безплатно. Один раз на півтора року за цією програмою виділяється один протез, три ліфи, компресійний рукав, а з 2017 року – ще й купальник та первинний післяопераційний протез і ліф.

Хочу звернути увагу жінок, що в період реабілітації і взагалі упродовж подальшого якісного життя просто необхідна фізична активність! Не можна в цій ситуації лягати на диван і говорити: «Я хворію…». Не повинно бути надмірного навантаження, але спортивні заняття просто необхідні. Найбільш вдалий вид спорту для реабілітації – це плавання. Можна займатися фітнесом, але слідкувати за навантаженням на серце, суглоби. Дуже важливо відновити рухомість хворої руки, тому одразу після операції з дозволу лікаря радимо робити гімнастичні вправи.

Існує низка рекомендацій по дієтології. Надзвичайно важливо контролювати вагу після операції. На одній із конференцій ми спілкуватися зі спеціалістом ізраїльської клініки «LISOD» і з’ясували, що до їхньої програми лікування обов’язково входять консультації дієтолога. Контроль ваги в жодному випадку не можна пустити на самоплив. Відновлення якості життя прооперованої жінки мало не напряму буде пов’язане з рівнем ваги. Це один з надважливих чинників одужання. Прийом гормонів і додавання ваги внаслідок цього, на думку лікарів, недостатнє виправдання. Потрібно слідкувати за раціоном, вести рухливий спосіб життя.

Дієта повинна базуватися на фруктах, овочах, рибі, мають бути під забороною жирні сорти м’яса, копченості, неякісні солодощі. Бо ж організм у процесі лікування й так отримав граничне навантаження, а якщо до цього додати некорисну їжу, то одужання буде проходити занадто важко.

І ще один аспект, який жінки соромляться обговорювати, – нижня білизна. Але ж це надзвичайно важливо й у сенсі профілактики, і тим більше, коли справа дійшла вже до необхідності постопераційної реабілітації!

Великою проблемою наших жінок залишається носіння неякісної білизни. Бретельки, які впиваються в плечі. Поворозки, які затискають спину. Кісточки й пуш-апи, які не дають молочним залозам відпочивати й максимально стискають груди для візуального ефекту. Це може бути, але на особливі випадки. У повсякденні груди мають бути правильно підтримані, адже їх тканини – це залози, які ні в якому разі не мають зазнавати постійних мікротравм.

Ще раз варто б наголосити, що за бюджетною програмою видається жінці раз на півтора року три ліфи спеціальної форми, які необхідно носити з протезом, щоб не виникав застій лімфи й не розвивалися патології хребта. Ігнорувати носіння протезу ні в якому разі неприпустимо, інакше розвивається захворювання хребта і всі наслідки цієї хвороби.

Говорити на цю тему можна ще довго, але, думаю, це вже буде розмова безпосередньо з тими, хто потребує цієї допомоги. Зателефонувати з приводу консультацій можна за такими номерами: (050) 178-47-11, Вікторія Миколаївна, (097) 772-47-11, Тетяна Олександрівна.
Марія Бойко, 04.01.2018, 15:15726
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень