22 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

У Полтаві триває щеплення від кору

В Україні поширюється захворювання на кір, хоча епідемія не оголошена. Найбільше випадків зафіксовано в Івано-Франківській, Одеській та Закарпатській областях і в столиці. Полтаві у цьому плані пощастило. Якщо в інших регіонах кількість хворих іде на десятки, то в нашому місті станом на 31 січня 2018 р. захворіло 13 осіб (хворіють діти переважно молодшого віку та двоє дорослих). Тоді як за весь 2017 рік було зафіксовано стільки ж випадків кору.

Через спалах захворювання у деяких містах країни заборонили відвідування навчальних закладів нещепленим дітям. У Полтаві управління освіти отримало від департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА та Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України (колишня СЕС – ред.) листи, згідно з якими «у зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації по кору в області вважається за доцільне заборонити прийом до дитячих дошкільних навчальних закладів та шкіл дітей, не щеплених проти кору відповідно до віку, така заборона визначена законодавством (статті 12 та 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»). Дія заборони передбачена до моменту щеплення і поки не спаде підвищена захворюваність. Однак постає запитання, як бути з правом дітей на освіту з урахуванням вимог Закону України «Про освіту».

– На сьогодні рішення про те, допускати чи не допускати дітей, не щеплених від кору, до занять, приймають керівники закладів освіти згідно із заявами батьків нещеплених дітей, – пояснює начальник управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради Леся Марталішвілі. – Щоб такі діти могли отримувати освіту, для них, за погодженням із батьками, можна організувати дистанційну, екстернатну або сімейну форми навчання, що передбачено Законом України «Про освіту». Усі школи нашого міста підключені до інтернету, що дає змогу організувати дистанційне навчання. Учителі можуть проводити он-лайн-уроки, записувати відеоуроки, які об’єднують кілька підтем однієї теми (наприклад, якщо на тему виділено чотири години, то можна записати один відеоурок, який розкриває основні, найважливіші поняття теми). Учителі можуть відправляти й конспекти уроків, презентації через електронну пошту або розміщувати їх на сайтах закладів, у своїх блогах. Кожен учень починаючи із сьомого класу може реєструвати свою електронну пошту, на яку вчитель буде пересилати матеріали уроку та завдання, а потім отримувати відповіді. Так само можна і через додаток Viber. Кожен виходить з індивідуальної ситуації, яка складається в закладі, класі, колективі. Наразі керівникам закладів освіти рекомендовано посилити конт-роль за дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму в закладі.

Завдяки проведеній інформаційно-роз’яснювальній роботі з батьками, кількість дітей, які не мають щеплення від кору, за останній тиждень значно зменшилася.

– З початку року було вакциновано 1300 дітей. Нещеплених позапланових залишилося близько 300, – говорить головний спеціаліст управління охорони здоров’я виконавчого комітету Полтавської міської ради Антоніна Квачан. – Вакцина розійшлася інтенсивно, станом на середу, 31 січня, у місті залишилося 60 доз. До департаменту охорони здоров’я було надіслано лист за підписом заступника міського голови Світлани Тарашевської з проханням додатково виділити вакцину на місто.

В Україні для щеплення від кору використовується вакцина «Пріорікс» виробництва Бельгії, отримана за рахунок державних постачань.

– Вона трикомпонентна: забезпечує щеплення від кору, епідпаротиту і краснухи. За календарем щеплення робиться в рік і в шість років. У зв’язку з тим що в нас є багато дітей, не вакцинованих після шести років, щеплення робиться двічі, але з інтервалом у місяць, –
пояснює Антоніна Сергіївна. – Вакцина якісна, ускладнень після щеплення не зареєстровано.

Дорослі не так активно звертаються по щеплення. Для них вакцина за державні гроші не закуповується, охочі можуть зробити щеплення за власні кошти. За даними інтернет-аптек, вартість упаковки «Пріорікса» коливається від 300 до 500 грн. У полтавських аптеках, де ми запитували, такої знайти не вдалося. Можливо, читачам пощастить більше.
За словами лікарів, навіть маючи два щеплення, теж можна захворіти, проте такі випадки бувають украй рідко. Хворіють і діти, котрі мають одне щеплення.

– У Полтаві торік захворіла дитина, котра мала одне щеплення в один рік, – говорить Антоніна Квачан. – Хворобу вона перенесла у неважкій формі, клінічні явища були стерті.

Наявність імунітету до кору можна перевірити лабораторним шляхом – зробити аналіз на наявність антитіл до вірусу кору. Роблять такий у деяких приватних лабораторіях, ціна від 160 до 280 грн плюс вартість послуги забору крові.

Окрім вакцинації, стверджують лікарі, специфічної профілактики від кору не існує, проте деяких заходів усе ж можна вжити.

– Оскільки збудник кору – вірус, то засоби профілактики елементарні. По-перше, уникати місць масового скупчення людей. До прикладу, випадок одночасного масового захворювання на кір у Києві був зафіксований після відвідування дітьми цирку. По-друге, прийшовши додому, необхідно помити руки й обличчя, адже найбільш сприйнятливі до вірусу кору слизові оболонки дихальних шляхів і очей. Після потрапляння на слизову вірус проникає в тканини епітелію, де починає активно розмножуватися. Збудник кору дуже агресивний. Про це свідчить така статистика: із десяти невакцинованих дітей, котрі перебували у контакті з хворим, можуть захворіти дев’ять. Якщо відбувся контакт із хворим на кір і ви знаєте, що ви або ваш малюк не щеплені, захиститись можна, зробивши протягом перших 72 годин щеплення від кору або ж ввести імуноглобулін після консультації лікаря.

Саме по собі захворювання не страшне, однак небезпечні його ускладнення: пневмонія, менінгіт, енцефаліт.

– Вони можуть бути, можуть ні, усе залежить від імунної системи дитини чи дорослого, – пояснює Антоніна Квачан. – Поки що у полтавців, котрі захворіли на кір, із ускладнень реєструвалися переважно бронхіти і кон’юнктивіти. Тяжких ускладнень немає.

Протипоказання до вакцинації КПК:

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

• Гостре захворювання, що супроводжується підвищеною температурою.
• Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
• Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
• Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
Наталія Вісич, 01.02.2018, 12:311351
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень