15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Готівкою за проїзд більше не платитимемо?

Вочевидь, уже недалеко той час, коли фраза «Передайте, будь ласка, за проїзд» остаточно піде в минуле, і кондуктори більше не «обілечуватимуть» пасажирів. Тож як платитимемо у транспорті недалекого майбутнього?

Про це говорили 31 січня у КО «Інститут розвитку міста» на публічному громадському обговоренні проекту рішення Полтавського міськвиконкому – регуляторного акта «Про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті м.Полтава» (скорочено АСООП).

Така система вже існує в багатьох містах України – у Києві, Львові, Дніпрі, Вінниці, Тернополі, Миколаєві, Ужгороді. Вона діє ще не на повну силу, платити у транспорті можна і готівкою, однак у деяких містах людей активно мотивують користуватися спеціальною карткою. Так, у Тернополі міська влада ввела диференційований тариф на проїзд: тим, хто платить готівкою, він обходитиметься у 4 грн за тролейбус і 5 грн за маршрутку, а ті, хто має «Соціальну картку тернополянина» або придбали електронний проїзний, платитимуть на гривню менше.

Олег Терлецький, керівник ТОВ «Сімбол Транспорт», демонструє портативний валідатор.
Під час громадського обговорення всім присутнім розповіли про електронний квиток та алгоритм дії електронної системи оплати проїзду. Як саме працює система обліку, повідомив директор ТОВ «Сімбол Транспорт», яке займається впровадженням цих технологій у містах України, Олег Терлецький:
– Ми запроваджували систему АСООП як у комунальному, так і приватному транспорті Житомира, Тернополя, Запоріжжя. Найголовніше, що ми передбачали при розробці, – система має одразу підходити на всі види транспорту. Також необхідне впровадження транспортних карт.

Олег Терлецький зазначив, що впровадження системи АСООП не спонукає купувати ці карти, і дуже великий відсоток оплати готівкою таки залишиться. Тож насамперед потрібно почати з електронного обліку всіх видів оплат: готівкової, за допомогою карти пільговика, електронної карти, банківської карти тощо. Для цього необхідний спеціальний пристрій – валідатор.

– Наша система передбачає обладнання транспорту валідаторами, за допомогою якого пасажири отримуватимуть квитки на проїзд. Це такий собі термінал, який зчитує, наприклад, електронні та банківські карти. Окрім цього, людина може розрахуватися готівкою, і кондуктор за допомогою своєї спеціальної карти кондуктора проводитиме оплату.

Як і тепер, пасажир отримає квиток. Проте він відрізнятиметься від квитків старого зразка – міститиме інформацію про транспортний засіб, маршрут, графік пересування транспорту і дату. Це, за словами експерта, забезпечить зростання виручки, адже ніхто не зможе скористатися цим квитком двічі або передати його комусь.

Учасники громадського обговорення.
Передбачає система АСООП і стаціонарні валідатори. Проте, зазначив Олег Терлецький, починати треба саме з мобільних:
– Як показує практика, мобільні валідатори забезпечують перехідний період. Ми створюємо точки продажу карт по місту, збільшуємо кількість транспортних карт і паралельно з цим установлюватимемо стаціонарні валідатори.

Розповіли присутнім і про транспортні картки, як їх використовувати та яким чином поповнювати. Наголосили і на процедурі отримання картки пільговика, за допомогою якої всі жителі міста пільгових категорій користуватимуться міським пасажирським транспортом безплатно.

Також у заході взяли участь представники відділу транспортних перевезень та зв'язку міськвиконкому, КП «Полтаваелектроавтотранс», ТОВ «Трек Сервіс Контроль», депутати міської ради, представники громадських організацій, засобів масової інформації.
– Проект передбачає введення в дію автоматизованої оплати проїзду, яка дасть змогу поліпшити надання транспортних послуг, – зазначив начальник відділу транспортних перевезень Юрій Сябро. – Та найважливіше, це дасть змогу вести точний облік пасажиропотоку в будь-який час. Ми зможемо простежити, скільки людей користується транспортом за кошти і скільки пільговиків.

Після презентації системи автоматизованої системи оплати проїзду присутні мали змогу поставити запитання, а також внести свої пропозиції до проекту рішення.

До 11 лютого 2018 року всі охочі мають змогу подати свої письмові зауваження та пропозиції стосовно введення автоматизованої системи оплати проїзду до відділу транспортних перевезень і зв'язку міськвиконкому за адресою: вул. Соборності, 36, к.120 або скористатися електронною поштою trans@rada-poltava.gov.ua.
Сергій Лещенко, 01.02.2018, 12:482305
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень