18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

У Полтаві з’явився комунальний відділ регулювання чисельності бездоглядних тварин

24 січня в обласному центрі при комунальному автотранспортному підприємстві 1628 почав працювати відділ регулювання чисельності бездоглядних тварин.

Він був створений на виконання міської програми регулювання кількості хвостатих безхатченків і для впровадження правил утримання домашніх тварин. Нині в цьому відділі працює сім осіб: керівник, два спеціалісти, котрі займаються відповідно питаннями реєстрації братів наших менших, які проживають у оселях городян, і пунктом перетримки тварин, два ловці і два доглядальники, які працюють у означеному притулку.

Майя Матвєєва вдячна всім, хто допомагає розв'язувати проблеми з безпритульними тваринами.
– Основні напрямки нашої роботи – це зменшення кількості бездоглядних котів і собак на вулицях Полтави гуманними методами та реєстрація домашніх тварин, – розповіла начальник відділу Олена Стегній. – Стосовно першого напрямку роботи можу сказати, що цього року міська влада виділила кошти на безплатну стерилізацію безпритульних тварин. Але використання бюджетних грошей передбачає проведення тендеру. Це займає певний час. Тому масову стерилізацію чотирилапих безхатченків ми ще не почали, ця робота стартує в лютому. Що ж до другого напрямку роботи відділу, то за правилами утримання тварин, усі ті, що мають власників і старші трьох місяців, повинні бути зареєстровані в загальній електронній базі, отримати свідоцтво та номерний знак (жетон). Ми пропонуємо проводити таку реєстрацію в міжміській базі animal-id.info. Цю систему використовує багато міст України. Вона дуже зручна. Власники братів наших менших можуть самостійно занести до бази дані своїх підопічних: указати кличку, дати опис, прикріпити фотографію улюбленця тощо. Якщо скористатися цією можливістю, до нашого відділу треба буде просто прийти по свідоцтво і номерний знак, без тварини. Крім того, animal-id.info дає змогу проводити реєстрацію в системі не тільки власниками, а й працівниками підприємства житлово-комунального господарства, притулку для бездомних чотирилапих, фахівцями ветеринарних клінік, у яких проводили лікування тварин, представниками кінологічного клубу/клубу кішок.

Утім, остаточне рішення щодо технічних питань забезпечення роботи відділу прийматиме керівництво КАТП-1628. Якщо воно погодиться з пропозицією працівників, почати реєструвати домашніх улюбленців в обласному центрі зможуть уже в лютому.

– Звісно, є люди, переважно похилого віку, котрі не знають, як працювати в інтернеті, – зазначила Олена Яківна. – Таким, щоб провести реєстрацію підопічних, необхідно буде прийти до нашого відділу. Хоча ми не виключаємо й варіанту, що до немічних городян приїжджатимемо додому самі. Головне – аби в людей було бажання підтримати наші починання, виконувати затверджені правила.

Ознайомитися з останніми можна на сайті міської ради.

– У правилах написано, що на домашній тварині має висіти жетон, – сказала Олена Стегній. – На хвостатих безхатченків ми, скоріше всього, чіплятимемо не жетони, а кліпси. Так їх відрізнятимуть від домашніх. Цих тварин теж реєструватимемо в базі, але окремо.

Що ж до питання вартості номерних знаків, якими належить позначати братів наших менших, які проживають у оселях, то воно також іще не узгоджене. Можливо, на цих жетонах будуть QR-коди, за якими можна визначити власника тварини, яка загубилася, і повернути її господарю.

– У Полтаві є така проблема: власники собак і котів часто випускають їх гуляти самих, – поділилася Юлія Юрко, волонтер, член правління благодійної організації «Центр захисту живої природи «Юний європеєць». – Багато тварин, якщо вони без адресника, губляться. Нещодавно був випадок. Я з іншими волонтерами ходила годувати безпритульних собак, котів. Неподалік одного покинутого об'єкта ми почули, що хтось страшно виє. Пройшли по території, виявили у великій ямі вівчарку. Вона була ледь жива, бо перебувала там у холоді, без їжі, води багато днів. Ми витягли її, почали шукати власника. Добре, що знайшовся. Ми одразу доставили собаку йому. Але ж так щастить не завжди.

За словами волонтерів, знайти господарів легше, якщо на нашийнику тварини вказані дані її та власника.

– Я звертаюся до всіх, хто тримає вдома кішок і собак: якщо ви випускаєте їх гуляти самостійно, чіпляйте на нашийник адресник із кличкою та адресою чи номером телефону. Це 99% гарантії, що ваш улюбленець повернеться додому, – наголосила дівчина. – І подбайте про те, щоб дані були чітко написані, не зникли, бо був у нас нещодавно один випадок: на нашийнику собаки стерлися дві цифри з номера телефону, власника знайти не вдалося.
Нині, кажуть волонтери, городян, які вішають на своїх котів/собак адресники, поки що мало, тому випадки, коли знаходять тварин, яких не знають, кому повернути, непоодинокі. Їх доводиться віддавати до притулку або шукати добрих людей, які візьмуться доглядати за такими чотирилапими.

– Ми не ведемо статистики, але таких загублених тварин багато, – зауважила волонтерка. – Деякі з них не даються в руки, особливо собаки, бо за тривалий час перебування на вулиці просто здичавіли, не довіряють людям. Та і як довіряти, коли з ними поводяться жорстоко. Наприкінці минулого року був випадок на вулиці Харчовиків. Його мені переповіли очевидці. Їхала шикарна іномарка, зупинилася посеред дороги, із неї вийшли люди, витягли з багажника вівчарку, кинули її й поїхали. Вівчарка бігла за машиною, скільки могла, а коли автомобіль пришвидшився, залишилася сидіти на дорозі. Дуже прикро, боляче за таких покинутих тварин. Вони не розуміють, чому з ними так вчиняють, чому погралися й викинули, чому стали непотрібними.

Олена Стегній пропонує реєструвати домашніх улюбленців у безплатній міжнародній системі.
Багато полтавців дотримується правил утримання домашніх улюбленців

На щастя, далеко не всі жителі обласного центру обходяться з братами нашими меншими так жахливо. Більшість ставиться до них дбайливо й у зв'язку з прийняттям нових правил утримання хатніх тварин звертається до фахівців, зокрема депутата міської ради з команди Андрія Матковського, голови наглядової ради благодійної організації «Центр захисту живої природи «Юний європеєць» Майї Матвєєвої з проханням уточнити, роз'яснити запроваджені новації.

– Робота з регулювання популяції тварин у містах триває вже багато років, – зазначила Майя Кадирівна. – До 2006 року безпритульних чотирилапих відловлювали й умертвляли просто на місці. Але після виходу закону про покарання за жорстоке поводження з братами нашими меншими цю практику припинили. Натомість міжнародна коаліція з впливових зоозахисних організацій розробила заходи для скорочення популяції тварин на вулицях міст гуманним шляхом. Цю роботу ведуть у двох напрямках: перший – стерилізація як домашніх, так і бездоглядних кішок і собак, другий – прилаштування тварин із вулиць у домівки, пропагування брати тих, які перебувають у притулках, пунктах перетримки. Звідки беруться чотирилапі безхатченки? Перше за все це викинуте з квартир небажане потомство. Я дуже рада, що в нас у Полтаві на вулиці М.Бірюзова завдяки підтримці Андрія Матковського з'явився перший бігборд, який закликає стерилізувати тварин. Він має велике виховне значення, сприяє формуванню в людей дбайливого ставлення до хвостатих підопічних, закликає дотримуватися правил утримання домашніх улюбленців. Крім того, півтора року тому на вулиці Заводській, 1-Д, була виділена земля під будівництво стерилізаційного центру. Нині тривають роботи зі створення проекту цього об'єкта. Коли він буде готовий, стане відомо, скільки грошей знадобиться на спорудження й утримання стерилізаційного центру. Сподіваюся, у цій справі нам будуть допомагати й місто, й область, і доброчинні організації, і самі жителі Полтави.

Також, за словами Майї Матвєєвої, у місті мають провести реєстрацію хатніх тварин. Вона допоможе в контролі за їхньою вакцинацією, попередженні небажаної вагітності.

– Реєстрація привчає людей більш відповідально ставитися до братів наших менших, – упевнена депутат. – У мене чоловік – військовослужбовець, тож ми кілька разів змінювали місце проживання. Тримали собак. То першим місцем, куди йшла по приїзді, завжди була клініка, де я реєструвала своїх підопічних. Завдяки реєстрації можна легко знайти господаря тварини, яка була випущена на самовигул і загубилася. Що ж до вигулу власником… У Європі вже давно заведено, що людина прибирає за твариною, яку вигулює. Це вважається нормою. Багато полтавців теж так вчиняє. Але майданчиків для вигулу домашніх улюбленців, які є в тій же Європі, у нашому місті наразі немає. Вони будуть. На останній сесії міськради в бюджет заклали фінансування будівництва перших чотирьох таких об'єктів по районах Полтави. І згодом їхня кількість збільшиться. А поки що городяни можуть вигулювати своїх підопічних поблизу домівок, однак не в заборонених місцях (на дитячих і спортивних майданчиках, територіях шкіл і дитсадків). Собак при цьому вони повинні тримати на повідку, адже від цього залежить безпека й людей, і тварин. Були в Полтаві такі випадки, коли одні собаки нападали на інших, і це мало сумні наслідки, аж до загибелі чотирилапих. Та й тримання на повідку дозволяє не загубити тварину, вона не поповнить лави безпритульних, не потрапить під колеса машини чи в іншу надзвичайну ситуацію. Крім того, чинними правилами категорично заборонено вигулювати домашніх улюбленців, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, влаштовувати собачі бої, вирощувати тварин заради отримання м'яса та хутра тощо. І мені приємно, що чимало положень прийнятого документа полтавці вже давно виконують.
Віолета Скрипнікова, 01.02.2018, 12:552312
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень