15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Міняю капелюх. Шапка «бомбер» — теплий спадок американських авіаторів

Сьогодні цей головний убір один із найпопулярніших у світі для носіння у холодну пору року, але на шляху до сучасного вигляду він пройшов довгу та багатоетапну трансформацію. Бомбер став органічним поєднанням традиційної шапки-ушанки та авіаційного шолому. Тож подивімось на обидві ці «вихідні» шапки докладніше.

Усупереч сталому уявленню, так звана ушанка не є традиційною російською шапкою, її батьківщина – північна Фінляндія та країни Прибалтики. Саме там уперше з’явилась шапка-трансформер, довгі вуха якої за потреби зав’язуються або ж опускаються донизу. До речі, аналогічний головній убір є й у жителів Північної Америки, де він носить назву «шапка трапера», а її основними «носіями» вважаються мисливці на хутрових тварин. Виготовляється така шапка із щільної шерсті та оторочується натуральним хутром норки, соболя, вовка, ведмедя тощо.

Авіаційний шолом – професійний атрибут пілотів військової та цивільної авіації – шкіряний або повстяний головний убір із хутряною підкладкою та коротким козирком, який під час польоту загортали догори. Зазвичай носився разом із окулярами. Необхідність використання такого шолому виникла у 20-ті роки ХХ століття через наявність великої кількості літаків із відкритою кабіною пілота для захисту голови та обличчя авіаторів від холодного вітру. Фрагменти шолому, що закривали вуха, мали технологічні отвори, куди пілот вставляв навушник, у який отримував інформацію із землі або від інших пілотів.

Під час Другої світової війни європейська військова авіація виконувала операції в північній частині континенту, і традиційний шолом був для пілотів недостатньо теплим, тож його реформували, «схрестивши» із шапкою трапера. Носили цей новий головний убір переважно пілоти літаків-бомбардувальників.

Сьогодні військові пілоти вже не носять бомбери, вони стали частиною масової культури, проте зберегли багато цікавих деталей, що нагадують про їхню славну історію. Виготовляють таку шапку переважно з вощеної бавовни, оторочені хутром вуха опускаються донизу разом із накладкою, яка захищає від холоду та вітру потилицю, хутряний козирок пристібається до лобної частини кнопками або «липучкою». А головне – невеличкий навушник із петелькою, з одного боку оторочений хутром, зверху та знизу якого розташовані ґудзики, – за бажанням навушник можна пристебнути до одного з них. Нині це суто декоративний елемент, який нагадує, що колись цим клапаном закривали-відкривали отвір, у який пілот вставляв навушник.
Павєл Москалюк, 08.02.2018, 14:332288
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень