20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Альпійський повстяний капелюх — сучасне втілення аксесуару античних богівЗображення давньогрецького бога Гермеса на античній амфорі.
Повсть – один із перших матеріалів, який почав використовуватись давніми людьми для виготовлення теплого та комфортного одягу. Сьогодні найбільш відомі вироби з повсті - валянки та капелюхи, які надягають під час візиту до лазні чи сауни. І це не дивно, адже такий матеріал вважається ідеальним «термоблокатором» – з одного боку він не пропускає спеку або ж холод у те місце, де на них не чекають, з іншого ж – зберігає тепло там, де воно потрібне.

Античний селянин у повстяному капелюсі.
Повстяні капелюхи стали візитною карткою альпійських горців – жителів Тіролю – історичного регіону, що охоплює південну Австрію та північну Італію. В умовах суворого гірського клімату такий капелюх дуже практичний, адже він ідеально захищає голову як від вітру, снігу та морозу, так і від яскравого сонця. До того ж капелюх не має жорсткої форми, і за потреби його можна як завгодно зігнути та спакувати до дорожньої сумки. Тож не дивно, що повстяний капелюх ще називають капелюхом мандрівника або ж головним убором подорожнього. Звідси й головна особистість аксесуару – його підкреслена мінімалістичність – капелюх виготовляють із грубої повсті, краї полів не підшивають. Максимальним оздобленням може бути сукняний шнур, який кілька разів обертають навкруги тулії й використовують для корегування розміру капелюха: у випадку, якщо головний убір завеликий чи замалий, шнур можна затягнути або ж послабити.

Звісно, альпійці не першими здогадались виробляти такі капелюхи. Зображення подібних головних уборів можна побачити ще на давньогрецьких амфорах та прочитати про них відомості в історичних анналах. Збираючись у довгу путь, греки обов'язково брали з собою «петас» – широкополий повстяний капелюх, який, окрім основного призначення, використовували для того, щоб принести води зі струмка, назбирати всередину ягід або ж підкласти м'який капелюх під сідло, коли пересувались верхи. Не дивно, що петас разом із посохом-кадуцеєм та крилатими сандаліями став одним із основних атрибутів бога Гермеса – покровителя мандрівників, подорожніх, волоцюг та пройдисвітів.
Павєл Москалюк, 15.02.2018, 16:062468
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень