20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Воїнам-інтернаціоналістам — всенародна пам’ять

Після закінчення Другої світової війни Радянський Союз брав участь у більш ніж 20 локальних конфліктах на території 20 держав світу. Найтрагічнішою і найтривалішою стала війна в Афганістані, яка почалася 25 грудня 1979 року і завершилася 15 лютого 1989 року.

Для увічнення пам'яті полтавців, полеглих в Афганістані, зроблено чимало. Їхніми іменами названі 32 вулиці в населених пунктах, установлені 49 меморіальних дощок, на їхню честь проводяться спортивні змагання. Ще за часів колишнього СРСР, у 1989 році, було ухвалено рішення про спорудження в обласному центрі пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам. Та майже вісім років воно залишалося на папері, і лише після зміни керівництва обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану (УСВА) справа зрушила з місця. Новообраний «афганський» голова В.Корчуков енергійно взявся до роботи і серед пріоритетів своєї діяльності окреслив будівництво пам'ятника в Полтаві. Менш як за рік він був збудований.

Замовником виступило Полтавське обласне відділення УСВА, виконавцями стали архітектор В.Шевченко та скульптор А.Лисенко. На кінець 1993 року були виконані проект, ескіз і макет пам'ятника, його модель у глині, виготовлені форми для відливу металевих і бетонних деталей. Місце для розміщення меморіалу визначили в затишному парку на вулиці 23 Вересня. Але через матеріальну скруту та організаційні негаразди спорудження пам'ятника вдалося завершити лише навесні 1997 року.

Монумент являє собою меморіальний ансамбль із кількох образотворчих компонентів. У центрі – об'ємно-просторова композиція з чотирьох бетонних блоків, які у плані утворюють хрест. Два блоки (4,5x8x1,2 м) встановлені вертикально і являють собою стіну Пам'яті з проломом посереди-
ні у вигляді п'ятикутної зірки. З правої частини пролому відносно фасаду стіни виступає погруддя загиблого воїна, з лівої – погруддя ще живого воїна, який, проте, уже став частиною цієї стіни. Ще два блоки розмірами 1,85x3x0,9 м і 0,5х3,8х1,1 м закріплені горизонтально з тильного і лицьового боків стіни перпендикулярно до неї. На блоці, що з боку фасаду пам'ятника, змонтована бронзова фігура молодого воїна в польовій формі з автоматом у руках (висота 2,5 м). Він ніби крокує до стіни Пам'яті, аби з'єднатися зі своїми товаришами, але в останню мить обернувся до нас. З чільного боку стіни Пам'яті закріплені сім меморіальних дощок з чорного полірованого граніту. На одній із них, у верхній частині стіни (0,4x1,1 м), викарбуваний напис «Синам Полтавщини, загиблим в Афганістані.
1979–1989 рр.». На інших шести дошках (0,9x0,6 м) –імена полеглих у боях солдатів та офіцерів. Круглий майданчик меморіалу з гранітних плит і тротуарної плитки радіусом 12 метрів оточений бордюром з бутового каменю (висота – 0,4 м). За кожним прізвищем воїна-інтернаціоналіста, викарбуваним на пам'ятнику, криється трагічна доля одного з наших земляків.

Урочисте відкриття пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам відбулося 9 травня 1997 року. Його місце розташування у тодішніх газетах згадується як «парк на вулиці 23 Вересня біля кінотеатру «Алмаз». Раніше він називався парк імені 50-річчя Жовтневої революції (нині – Парк воїнів-інтернаціоналістів).
На фото кінця 1990-х: під час покладання квітів до пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам.
На мітингу виступили голова облдержадміністрації, голова обласної ради М.Залудяк, голова Полтавської міської ради А.Кукоба, голова обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану В.Корчуков. Вони перерізали блакитну стрічку, після хвилини мовчання воїни залпами урочистого салюту вшанували пам'ять відважних бійців. У своєму виступі В.Корчуков висловив вдячність усім, хто був причетний до спорудження пам'ятника: С.Юзупенку, О.Путрі, В.Новикову, А.Сухенку, Р.Хайрутдінову, М.Сухенку, П.Грибу, О.Татурі, облдержадміністрації, міськвиконкому, голові УСВА С.Червонопиському, спонсорам – Крюківському вагонобудівному заводу, полтавському заводу «Електромотор», управлінню бурових робіт, фірмам «Укрнафтохім», «Крокуль», «Аскер», «Герон», «Саланг» та іншим.

«Батьки і діти тих, хто чесно виконав обов'язок перед Батьківщиною, воїни-афганці, ветерани ВВв поклали квіти до ніг бронзового солдата. Після відкриття пам'ятника виступом ансамблю «Блакитні блискавки» розпочався обласний фестиваль «афганської» пісні, у якому взяли участь гості з Черкас, Кременчука та Лубен. Свою майстерність продемонстрували юні артисти рок-балету та група рукопашного бою. Увечері того ж дня невідомі мародери виламали кілька підсвічників, які були вмонтовані на пам'ятнику, і вкрали майже всі квіти», – писав В.Банников, перший заступник голови обласної організації УСВА у газеті «Полтавський вісник».
15 лютого 1998 року пам'ятний знак освятили священнослужителі Української православної церкви. Щороку в День ушанування учасників бойових дій на території інших держав біля пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам відбуваються мітинги і покладання квітів.

За матеріалами газет «Полтавський вісник», «Молода громада», «Зоря Полтавщини» та «Трудова Полтавщина».
Володимир Сулименко, 15.02.2018, 16:172465
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень