20 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

У Полтаві готуються до наступної черги робіт із реконструкції дендропарку

Після двох десятиліть бездоглядності полтавський дендрологічний парк отримав нарешті шанс на нове життя, повернення слави одного з найкращих у країні. Сприяли цьому секретар міської ради Оксана Деркач і команда депутатів «Рідне місто».

Опікуватися долею пам’ятки садово-паркового мистецтва вони почали вісім років тому. І у 2018-му робота буде продовжена.

Робота підрядників у дендрологічному парку була під постійним контролем Оксани Деркач та депутатської команди «Рідне місто».
– Іще в попередній каденції на сесії міськради Олег Демков зробив заяву від імені всіх членів команди, що ми беремо шефство над дендропарком. На той час він був у жахливому стані. Парк фактично перетворювався на сміттєзвалище, – розповідає Оксана Антонівна. – Тому нашим першочерговим завданням стало перекрити доступ автомобілів до зеленої зони, щоб туди не звозили сміття. Ми скинулися коштами, купили блоки, замовили машину. Залишили ці блоки на тих ділянках, де можна було проїхати автомобілем. Потім почали думати, як вирішити інші питання. За 20 років дендрологічний парк занепав, заріс, був засмічений, усі водойми замулилися. До нього перестали приїздити на відпочинок. Це неправильно. Ми зрозуміли, що потрібно створити, по-перше, структуру, яка відповідала б за стан дендропарку, по-друге, проектно-кошторисну документацію для його реконструкції. Я запропонувала на посаду директора Михайла Шлафера (у минулому – головного художника Полтави – Авт.), потім депутати затвердили на сесії проект реконструкції.

Цього року планується упорядкувати схили біля сходів, що ведуть до першого ставу.
Згуртуватися навколо спільної мети

Поступово робота з реанімування славнозвісної зеленої зони переросла в потужний проект «Відродимо дендропарк разом». Реалізовуючи його, представники міської влади та бізнесу мають на меті реконструювати парк відповідно до проектно-кошторисної документації: розчистити водойми, облаштувати місця відпочинку, доріжки тощо; популяризувати його через проведення різноманітних масових заходів та об’єднати полтавців.

– Долучаючись до тих процесів, які відбуваються з пам’яткою садово-паркового мистецтва, люди долучаються до доброї справи. Їх об’єднує ідея зробити це місце кращим, зробити таким, щоб сюди хотілося приїжджати. Хтось займається реконструкцією, хтось купляє лебедів, хтось пропонує організувати заходи: квест, ярмарок тощо, – розповідає Оксана Антонівна.– Уже традиційно в дендрологічному парку проходять пленери – діти навчаються малювати разом із відомими художниками. Із людьми з обмеженими можливостями ми проводимо різноманітні змагання. До речі, маємо в планах облаштування майданчика для візочників, які б могли грати там у доступні їм ігри. Тут відбуваються концерти бардівської пісні, арт-пікніки, змагання з рибної ловлі, орієнтування. Хочеться, щоб на такі заходи приходило якомога більше людей. Долучатися до доброї справи можна по-різному. Минулої каденції нам багато допомагав Олександр Удовіченко. З обласного екологічного фонду виділялися певні суми на реалізацію проекту реконструкції. Були зроблені вхідна частина (зведений паркан, окультурений вхід), дамба між першим і другим ставками, завдяки чому перший став повноводним. Габіонні споруди (просторові сітчасті коробчаті конструкції, заповнені природним каменем, що дозволяють закріпити ґрунт, але пропускають воду – Авт.) дають можливість зберегти джерело й струмок, який наповнює цю водойму. Працювали ми й над розчищенням інших ставків. Когось може надихнути купівля командою «Рідне місто» лебедів (нині вони в Ковалівці, як потепліє, повернуться в дендропарк), висаджування підприємцями екзотичних рослин на колекційній ділянці. І люди теж вкладуть кошти, аби зробити парк іще цікавішим.

У 2016–2017 роках команда «Рідне місто» разом із Оксаною Деркач продовжила реалізацію проекту реконструкції рекреаційної зони.

– До першого ставу дуже незручно було спускатися через велику занедбаність, зруйнованість старих сходів, які прокладені крізь бузкову алею. Тому в другій черзі ми передбачили не тільки роботи з завершення вхідної частини, оглядовий майданчик, а й спорудження тих сходів, – зазначає Оксана Деркач. – На сьогодні вони побудовані. Зроблені на місці, монолітні. Коли ми консультувалися з проектантами, говорили про те, що треба, аби в майбутньому сходи не поповзли, бо там великий кут нахилу. Якщо б їх монтували на заводі й просто встановили в ґрунт, то це було б недовговічно, незабаром знадобився би ремонт конструкції. А так роботи проведені на місці. З’явився в дендропарку й оглядовий майданчик, передбачений проектом. Він став такою собі візиткою цієї зони відпочинку полтавців. Деякою мірою саме завдяки його появі кількість відвідувачів пам’ятки садово-паркового мистецтва впродовж двох минулих років суттєво збільшилася. Сюди приїжджає багато молодят, які фотографуються нагорі, а потім спускаються до першого ставка. Із цього майданчика дуже гарно видно бузкову алею, водойму.

Плани

Цього року роботи з реконструкції дендропарку будуть продовжені. Фінансування на них виділятиметься по екологічній програмі – у бюджеті закладено 3 млн грн.

– Нині нам потрібно внести певні корективи. Підрядна організація зробила сходи так, як у проекті, але на місці ми побачили, що схили біля них тепер мають непрезентабельний вигляд, можуть забруднювати спуск. Це треба виправити, – говорить секретар міської ради.– Окрім того, необхідно визначитися з роботами, що будуть входити в наступну чергу реконструкції. На мою думку, найперше слід облаштувати територію біля сходів, зробити доріжки до першого ставу, по центральній алеї української діброви, запланувати розчищення, приведення в належний стан наступного зі ставків, можливо, завершити роботи по так званій копанці (водоймі, облаштованій свого часу спеціально для купання сім’ї Скліфосовського, розміщеній у дендропарку трохи нижче дачі видатного лікаря). Їх розпочали кілька років тому.
Віолета Скрипнікова, 22.02.2018, 11:40305
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень