23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Микола Гнідич — рапсод романтичної доби

«Полтавський вісник» спільно з відділом краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.І.П.Котляревського започатковує рубрику «Календар книголюба». У ній розповідатимемо про виставки з цікавим матеріалом, дослідженнями, статтями, які розкривають невідомі та цікаві факти з життя видатних людей нашого краю.

Ім’я Миколи Гнідича для більшості асоціюється з перекладом «Іліади» Гомера російською мовою. Василь Жуковський писав, що «переводчик в прозе есть раб, переводчик в стихах – соперник». Саме таке змагання розпочав Гнідич з Гомером і гідно його завершив. Бо його праця до наших днів залишається єдиним повноцінним поетичним перекладом, що відповідає першоджерелу.

Микола Гнідич народився в Полтаві, деякий час (до переїзду в Харків, а потім у Петербург) навчався у Полтавській слов’янській семінарії. Саме в нашому місті він починав навчання, саме тут пережив ті враження, які вплинули на його творчість. Тому не дивно, що Микола Гнідич подарував «Полтаве, родной стране своей, как благодарный сын, за первое образование юных способностей свою библиотеку…».

За даними О.Голубєвої, вартість бібліотеки складала 2500 р. На доставку книжок до Полтави було виділено 170 руб. асигнаціями. Бібліотека Миколи. Гнідича складалася з книг другої половини XVIII – першої чверті XIX століть, зібраних у два розділи. У каталозі бібліотеки зазначено: «В сей библиотеке статского советника Николая Ивановича Гнедича, заключающей в себе 77 страниц, находится книг на разных языках 678 названий, а томов, считая и брошюрки, до 1250. Мая 16 дня 1833. Императорской публичной библиотеки библиотекарь коллежский советник и кавалер Михаил Лобанов».

Навчальний заклад з радістю прийняв дар. У залі семінарії відслужили панахиду «по душе усопшего», священик виголосив промову, два учні 7 класу прочитали власні твори, які містили слова вдячності Миколі Гнідичу.

Фонд бібліотеки семінарії виріс майже вдвічі після перевезення до неї бібліотеки Гнідича. Книжками користувалося кілька поколінь її вихованців, зокрема Л.Боровиковський, С.Стеблін-Камінський, К.Полевич, М.Цертелєв, П.Бодянський. На багатьох книжках вони залишали ще й свої «робочі» мітки. Зазначимо, що бібліотека Миколи Гнідича викликала інтерес у науковців, краєзнавців, книгознавців різних часів.

На виставці «Рапсод романтичної доби», присвяченій 185-річчю з дня смерті Миколи Івановича, представлені видання як біографічного характеру, так і статті та дослідження про долю унікальної книгозбірні поета. Також історики, книголюби, книгознавці, бібліофіли мають змогу на власні очі побачити автографи видатного земляка на деяких книгах, які збереглися у фонді ПОУНБ ім.І.П.Котляревського.

Виставка діятиме до 28 лютого 2018 року у відділі краєзнавства Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського (п’ятий поверх, 509 кімн.).
Віталій Скобельський, 22.02.2018, 11:44360
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень