25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

У Полтаві з’явиться студентський омбудсмен

Студентський омбудсмен, або уповноважений з прав студентів – передова міжнародна освітня практика гарантії захисту прав, свобод та інтересів студентів навчального закладу. Університети Польщі, Болгарії, Італії, Португалії, Австрії, Фінляндії та Великобританії вже мають великий досвід реалізації та функціонування цього інституту у своїх навчальних закладах.

Полтава – сучасне європейське студентське місто, у якому кожен здатен знайти широке коло можливостей для всебічного розвитку особистості. Унікальності й інноваційності місту додає Полтавський університет економіки і торгівлі – унікальний міжнародний освітній осередок, який реалізує європейські навчальні й наукові цінності, підтримує високий рівень освітньо-культурного життя та академічної мобільності студентів. Крім навчальних, організаційних та управлінських досягнень, колектив університету – постійний учасник міжнародних освітніх програм. Це дозволяє не тільки позиціонувати себе на світовій освітній арені як успішний заклад вищої освіти, а й відкривати унікальні освітні, наукові та професійні можливості для своїх студентів.

Усвідомлюючи необхідність постійного вдосконалення інструментарію ефективної взаємодії зі студентами, команда ПУЕТ контролює якість освітніх послуг та їх відповідність міжнародним освітнім стандартам. Досвід європейських університетів показує, що для захисту прав, свобод та інтересів студентів успішно впроваджена посада студентського омбудсмена (уповноваженого з прав студентів навчального закладу). «Така практика – це аж ніяк не виробнича потреба освітньої діяльності, а додаткова гарантія її ефективності», – стверджує ректор ПУЕТ, доктор історичних наук професор Олексій Нестуля.

ПУЕТ став активним учасником проекту Erasmus+ AESOP «Здійснення захисту інтересів студентів шляхом введення посади омбудсмена» у складі консорціуму університетів з України, Грузії, Азербайджану, Італії, Польщі, Португалії, Австрії, Фінляндії та Великобританії. Головна мета проекту – розроблення та запровадження інституту омбудсмена в університетах України, Грузії та Азербайджану.

Робоча група університету у складі ректора, д. і. н., проф. О.Нестулі; проректора з науково-педагогічної роботи, д. е. н., проф. О.Чернявської; доц., к. е. н. К.Вергал; доц., к. е. н. М.Іваннікової; ст. викладача, к. т. н. А.Ткаченко; ст. викладача, к. т. н. І.Пахомової; директора Міжнародного науково-освітнього центру Ю.Перегуди вивчала досвід роботи інституту омбудсмена в університетах-партнерах: Варшавський університет (Польща), Університет Л'Аквіла (Італія), Університет Міньо (Португалія). З огляду на те що кожен європейський заклад вищої освіти відповідно до особливостей систем навчального процесу має свою власну усталену модель організації роботи омбудсмена, основними завданнями робочої групи ПУЕТ стали аналіз переваг та недоліків цих моделей, можливості їх імплементації в Україні, розроблення методичних рекомендації щодо впровадження цієї посади в університеті.

Велика міжнародна команда студентів Полтавського університету економіки і торгівлі з великим ентузіазмом та непідробним інтересом відвідувала інформаційно-пізнавальні заходи, промоакції та тренінги від робочої групи проекту в ПУЕТ. Беззаперечно, студентська навчальна діяльність, спрага до професійного й особистісного розвитку унікальні та потребують постійної мотивованої та емоційної підтримки. Надважливою умовою всебічного зростання студентів залишається формування сприятливих правових умов, створення потужних гарантій захисту прав і свобод студентів. Посада уповноваженого з прав студентів повною мірою реалізує світові стандарти вищої освіти й забезпечує ефективне функціонування освітнього середовища в ПУЕТ.

Робоча група проекту сформувала робочий календарний графік, розробила «Положення про студентського омбудсмена ПУЕТ» та затвердила процедуру та алгоритми виборчого процесу. Починається активна фаза впровадження проекту – передвиборна кампанія кандидатів на посаду студентського омбудсмена.

7 лютого в Полтавському університеті економіки і торгівлі відбулися дебати між претендентами на пост студентського омбудсмена – Василем Карманенком (викладач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ), Ксенією Пивоварською (викладач Полтавського юридичного коледжу Національного юридичного університету ім.Ярослава Мудрого) та Владиславом Чижевським (випускник ПУЕТ, помічник депутата Полтавської міської ради). Під час дебатів студенти мали змогу познайомитися з кандидатами та поставити запитання.

До запитань активно залучилися студенти, зокрема й іноземні, яких цікавили як мотиваційні аспекти балотування кандидатів на цю посаду, так і подальші їхні дії як студентського омбудсмена в результаті перемоги на виборах. Усі кандидати продемонстрували свій професіоналізм та успішно відповіли навіть на найкаверзніші запитання аудиторії. Не залишилися осторонь і представники адміністрації університету, яким також було цікаве бачення майбутнім омбудсменом механізмів взаємодії з деканатом та ректоратом.

Заключним етапом упровадження проекту стали вибори студентського омбудсмена, які відбулися 13 лютого з 9.00 до 16.00 у холі другого поверху навчального корпусу ПУЕТ. Право голосу мали всі студенти денної форми навчання за умови пред'явлення документів, що підтверджували статус студента ПУЕТ. Об'єктивність, прозорість та неупередженість роботи виборчої комісії забезпечували громадські спостерігачі, представники кандидатів та студентський актив університету. Підрахунок голосів, який відбувся відразу після завершення часу для голосування, показав, що 64,8% студентів віддали свій голос за Василя Карманенка, який і став переможцем виборів.

Команда проекту, студентська громада ПУЕТ, а також професорсько-викладацький склад Полтавського університету економіки і торгівлі вітає переможця та бажає йому цікавої і плідної роботи на принципово новій посаді для українського освітнього середовища та успіхів у професійних починаннях!

ПУЕТ укотре підтвердив свій статут інноваційного міжнародного університету, оскільки залишається першим навчальним закладом в Україні (спільно з КНЕУ ім.Вадима Гетьмана), який впроваджує посаду студентського омбудсмена як ефективну світову освітню практику. Маємо велику надію, що ПУЕТ і надалі представлятиме рідну Полтаву на світовій освітній арені та примножуватиме славні освітні традиції полтавської землі.

Юліана Линник
Іван Мольченко, 22.02.2018, 14:562516
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень