25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтава-1948: городи в центрі, а на околицях — жужелиця

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1948 рік, дізнаємося, чим жила повоєнна Полтава 70 років тому. У січні відбулася перша сесія Полтавської міської ради другого скликання, на яку зібралися всі 299 новообраних депутатів. Серед них – три Герої Радянського Союзу, один Герой Соціалістичної Праці, 120 безпартійних депутатів. Однією з перших виконавчий комітет міськради ухвалив постанову «Про боротьбу зі сніговими заметами та ожеледицею».

Серед планів на рік голова виконкому М.Векленко озвучив наміри на капітальний та поточний ремонт житлового фонду витратити понад 3 мільйони карбованців. У зимовий період провести освітлення основних вулиць Жовтневої, Пролетарської, Пушкіна, Шевченка, Паризької комуни. Бюджет Полтави на 1948 рік ухвалили лише в травні.

На околицях міста дороги розбиті, а тим паче тротуари, які на той час називали пішоходами. Резонансу набула замітка «Підхопити цінний почин», яка вийшла у лютневому номері «Зорі Полтавщини». Автор М. Кель розповів, як громадянка Білявська посипала тротуари жужелицею: «В останні дні увагу перехожих на розі вулиць Артема та Шевченка привертала постать літньої жінки з цеберкою. Вона набирала жужелицю з великої купи, зсипаної обабіч вулиці, несла до пішохода і розсипала її там рівним шаром. Біля жінки зупинялися люди, знайомі й незнайомі. Громадянка Білявська охоче розповіла, що жужелицю їй привезли знайомі шофери, а про оплату розмови не було. Думка про ремонт пішоходів власними силами охоплювала все ширше коло людей. Це не якась технічна новина, бо на подвір'ях невеликих заводів пішоходи здебільшого зроблені з жужелиці. Треба лише застерегти від розсипання жужелиці надто тонким шаром, адже після першого ж сильного дощу його знесуть на підошвах. Шар жужелиці в 10 см цілком достатній. Кожне підприємство має на подвір'ї купи жужелиці й не знає, що з нею робити. Велике бажання населення є, треба лише організувати справу. Надати транспортні засоби, щоб підвезти матеріал і розпочати справжню роботу по благоустрою міста».

«30 років тому, узимку 1918 року, у Полтавських паровозоремонтних майстернях вийшов перший номер робітничої стінної газети «Рабочая канава». Так газета була названа на спомин про робітничу «канаву» (місце складання паровозів), на якій залізничники Полтавського вузла збирались на мітинги в дореволюційні роки. Перший редактор тов. Сергієнко і нині працює на заводі», – писала «ЗП» про ювілей своїх колег по перу.

Скульптурна майстерня при управлінні головного архітектора Полтави доповіла про завершення робіт по реставрації пам'ятника Тарасу Шевченку, тривають роботи по реставрації пам'ятника коменданту Келіну. Головними труднощами в реставрації характерних деталей пам'ятника стала відсутність документальних зображень у попередньому вигляді. Тому по допомогу звернулися до громадськості міста. Для загального огляду ескіз пам'ятника виставили в Полтавському художньому музеї.
Житловий будинок на провулку Госпітальному, відбудований у 1948 році Міськкомунжитлобудом.
«На колонах при вході в Жовтневий парк з боку Київського вокзалу встановлено скульптури льотчика і танкіста. Кожна скульптура висотою 2 м 20 см. Виготовлені вони на Харківській скульптурній фабриці. У Полтаві встановлено вже близько 20 скульптур. На Першотравневому проспекті встановлено фонтан», – писала «ЗП» в травні.

Навесні перед відкриттям спортивного сезону випливла проблема зі стадіонами. Голова міського комітету у справах фізичної культури і спорту Є.Кісельов писав: «На стадіоні «Динамо» треба капітально відремонтувати бігові доріжки, футбольне поле, місця для глядачів, роздягалки та душові, але керівництво ДСТ «Динамо» нічого ще не зробило. Не турбується за стадіон «Трудові резерви» начальник облуправління трудових резервів тов. Чернявський. Минулого року на збудування баскетбольного майданчика тут було затрачено багато праці, а тепер його пристосували під склад цегли і цим зруйнували. Не краще і на спортмайданчику «Локомотив». У дійсності це лише зелене поле, на якому влітку випасаються корови, свині та кози. Робітники Ленінського району висувають вимоги побудувати на цьому місці справжній стадіон, але до їхнього голосу ніхто не прислухається».

Міська рада прийняла постанову «Про заборону використання під городи дворів та вулиць», але, гуляючи центральними вулицями Полтави літньої пори, можна було побачити таку картину: «На центральній Жовтневій вулиці пишно розквітають соняшники, росте висока кукурудза, цвіте картопля, стеляться листаті гарбузи, виходять у ріст махорка, віники, квасоля. А бур'яни мало не заглядають у вікна досить поважних установ. У Жовтневий парк не заходьте, бо чого-чого, а бур'янів там досить. Хто не має уявлення про джунглі, хай піде до будинку, де розташований ОблВНО. Непролазні масиви бур'янів простяглися аж до вулиці Сінної». Про це писав у «ЗП» Б.Запара.

Щонеділі міський відділ РАЦСу реєструє по 20–30 пар, ця кількість у порівнянні з минулим роком збільшилась удвічі. При відділі відкрили стіл замовлень для пошиття костюмів і пальто.

«Через полтавську контору «ГУТАП» за один день продано десять легкових автомашин «Москвич». Першими покупцями машин були професор Полтавського сільськогосподарського інституту тов. Квасницький, адвокат колегії захисників тов. Куніч, директор радгоспу «Лозоватка» Герой Радянського Союзу тов. Кабаковський, лікар тов. Таршиць та інші», – писала «ЗП» у червні.

Зусиллями громадськості на площі ім.Дзержинського закладено новий парк розміром 10 га. Відбудували будинок торговельного банку (нині Музей авіації та космонавтики), школу №20 (тоді №21 залізничників), школу №10, будівлю КДБ на Жовтневій, водонапірну башту на Південному вокзалі, відкрили міський спортивний зал та багато інших житлових будинків.

У Полтаві побувала група ленінградських архітекторів на чолі з доктором архітектури професором Євгеном Катоніним. Гості, які перебували протягом тижня, поділилися досвідом відбудови і будівництва архітектурних ансамблів.

Ще цього року відзначили п'яту річницю визволення Полтави від фашистських загарбників та 150-річчя написання «Енеїди» Іваном Котляревським.
Володимир Сулименко, 05.03.2018, 15:002896
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень