15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Міняю капелюх. Баскський берет — атрибут волелюбних мандрівників і візитка європейської богеми


Країна басків – історичний регіон у північній частині Іспанії та на півдні Франції – доволі самобутній, його жителі вирізняються буйним норовом та волелюбністю. Баскська мова не схожа ні на іспанську, ні на французьку, ні взагалі на жодну індоєвропейську. Звичайно, баски мають і власний національний костюм, основний елемент якого – чорна шапела, або, як її знають в усьому світі, баскський берет.

Саме пастухи з піренейських гір першими зв'язали з овечої вовни невеличкий плаский чорний капелюшок, який згодом довели до стану фетру. А баскські моряки прославили цей головний убір по всьому світу. Ще одними відомими носіями таких беретів, після завоювання їх басками, стали жителі французького регіону Гасконь, тож не дивно, що саме в береті приїхав до Парижа вступати в мушкетери легендарний Д'Артаньян.

Переживши за кілька століть низку трансформацій зовнішнього вигляду, головний убір став таким, яким ми знаємо його сьогодні. Це чорний (рідше темно-синій) об'ємний фетровий берет із невеличким хвостиком, що грайливо стирчить із найвищої частини капелюшка, підкреслюючи неформальність та незакомплексованість свого власника. Усередині такий берет обов'язково має шкіряний налобник, прошитий посередині яскравою ниткою, яка зрештою зав'язується у бантик – декоративний елемент, що залишився у спадок від стародавніх часів, – колись таким чином зав'язувались останні нитки, коли капелюшок уже був дов'язаний. Справжні баскські берети досі виробляють вручну, на створення кожного гарному майстру потрібно від восьми до десяти годин.

У ХХ столітті берет став дуже популярним головним убором серед представників творчих професій – музикантів, художників, письменників, акторів. Погодьтеся, Пабло Пікассо, Грегорі Пека, Пола Форта, Клода Моне, Джузеппе Унгаретті, Ернеста Хемінгуея важко уявити без їхнього улюбленого головного убору. Згодом берет «узяли на озброєння» військовослужбовці, надавши йому менш фривольного вигляду, проте зберігши той ореол боротьби за свободу, який овіював берет протягом віків. Не дивно, що саме в береті постає на канонічному образі головний революціонер усіх часів Ернесто Че Гевара.

Не обійшли берет увагою і представниці чарівної статі. У 1930 році законодавиця високої моди Коко Шанель уперше з'явилася на публіці у береті, а слідом за нею потягнулися й інші модниці, тож берет на довгі роки став улюбленим головним убором фактично всіх знаменитих акторок, моделей, співачок.
Павєл Москалюк, 14.03.2018, 16:022159
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень