18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Що треба знати про катаракту

рекламний матеріал
На сьогодні найбільш поширене очне захворювання – катаракта. Які причини цієї хвороби й методи лікування? Ці та інші запитання стали предметом нашої розмови з головним лікарем офтальмологічного центру «Іріс», офтальмохірургом вищої категорії Тетяною Д’яконовою.

– Тетяно Вікторівно, що це за захворювання – катаракта, які причини її появи?
– Катаракта – це помутніння кришталика – лінзи, розташованої всередині ока між райдужкою і склоподібним тілом. Кришталик переломлює промені на сітківку ока і формує на ній зображення. Катаракта буває різних видів. І один з них – вікова, або стареча. З віком хімічний склад кришталика змінюється. По суті, після 60 років помутніння кришталика є майже в кожної людини. Та все залежить від того, як починає мутніти кришталик: якщо з периферії, то зір тривалий час може залишатися нормальним, якщо ж із центру, то зір погіршується швидше.

– А в молодому віці кришталик може помутніти?
– У ранній віковій групі причинами катаракти можуть бути вплив ультрафіолетового або інфрачервоного опромінення, вплив іонізуючої радіації – ідеться про тих, хто мав контакт з радіоактивними речовинами; отруєння солями важких металів, інтоксикації.

Є й так звані ускладнені катаракти, які виникають на тлі якихось захворювань. Це можуть бути загальні захворювання організму, найпоширеніше серед них – цукровий діабет. Провокувати катаракту можуть і захворювання очей: увеїти, міопія високого ступеня, глаукома та інші. Помутніти кришталик може і внаслідок травм: контузії, проникних поранень, а також коли людина зазнала впливу електричного струму.

– Які ознаки (симптоми) катаракти?
– Хоч як дивно, першим симптомом може бути поліпшення зору поблизу. У всіх людей після 40 років, якщо у них не було короткозорості, розвивається пресбіопія, або вікова далекозорість: людина вдалину бачить добре, а поблизу гірше. Припустимо, людина користувалась окулярами для читання. І раптом у якийсь момент вона помічає, що добре бачить і без окулярів. Це й може бути першою ознакою катаракти, тому що при помутнінні кришталик може змінювати свою форму, а також кривизну. Розвивається так звана короткозорість кришталика, яка й дає змогу людині добре бачити деякий час на близькій відстані.

Інший симптом захворювання – це симптом засвічування, коли при яскравому освітленні або на сонці хворі починають бачити гірше, хоча в сутінках бачать добре. І, звичайно, основний симптом катаракти – це прогресивне падіння зору. Щоб зрозуміти, як бачить людина з катарактою, треба подивитися на світ крізь поліетиленовий пакет або каламутне скло.

– А чи завжди катаракта розвивається на тлі проблем із зором?
– Навпаки, людина може все життя бачити прекрасно й раптом починає сліпнути. Тобто катаракта може розвиватися як на тлі якихось захворювань, так і на тлі відносного здоров'я.

– Як лікується катаракта? У яких випадках лікування може бути консервативним? І коли призначається операція?
– Виділяють чотири стадії за ступенем зрілості катаракти: початкова, незріла, зріла, перезріла.

При початковій стадії спостерігається мінімальне помутніння кришталика, і зір може бути досить високим. Якраз на цій стадії лікування зазвичай буває консервативним. Лікар прописує пацієнту вітамінні краплі. Вони сповільнюють розвиток катаракти. Але водночас вони не покращують прозорість кришталика, а отже, не можуть вилікувати катаракту, яка в будь-якому випадку прогресуватиме – швидше чи повільніше.

У тих випадках, коли зір значно погіршується й катаракта переходить у незрілу або зрілу форми, показане оперативне лікування. Варто особливо підкреслити: на сьогодні операція – це єдиний радикальний і ефективний спосіб позбутися катаракти. Він передбачає видалення мутного та імплантацію штучного прозорого кришталика.

Не можна чекати, поки катаракта «дозріє». Адже в процесі її розвитку кришталик набухає, збільшується в розмірах, тканини розкладаються й утворюють токсичні речовини, які стають отрутою для ока. Це може призвести до різних ускладнень. Хірургічне лікування перезрілої катаракти збільшує ризик ускладнень.

– Отже, операція при катаракті неминуча. То при якій стадії захворювання рекомендується видалення помутнілого кришталика?
– Сучасний спосіб хірургічного лікування може бути використаний при будь-якій стадії катаракти. Немає потреби чекати (іноді кілька років), поки кришталик повністю помутніє. Більше того, перезріла катаракта, як я вже сказала, дуже часто викликає ускладнення, підвищення внутрішньоочного тиску, розрив зв'язкового апарату, що в результаті значно ускладнює операцію і впливає на її результат. Тому нині рекомендують робити операцію на більш ранніх стадіях. Іншими словами: якщо у вас визнали катаракту, необхідно робити операцію невідкладно.

– Як відбувається операція?
– Найбільш ефективний хірургічний метод – це факоемульсифікація катаракти з імплантацією гнучкої інтраокулярної лінзи – штучного кришталика. Саме цей метод ми і застосовуємо в офтальмологічному центрі «Іріс». Операція виконується під мікроскопом. Спеціальним мікроінструментом хірург робить прокол в оці розміром до 2 мм. На такий розтин не треба накладати шви. Усі етапи операції контролює комп'ютер. До речі, операція відбувається під місцевим знеболенням без уколів, використовуються лише спеціальні краплі. Після операції шви не накладаються. При неускладненій катаракті вся процедура займає 10–15 хвилин. Після короткого відпочинку пацієнт іде додому.

– Тетяно Вікторівно, розкажіть, будь ласка, докладніше про штучні кришталики.
– Штучні кришталики, або, як ми називаємо, інтраокулярні лінзи – це крихітні лінзи діаметром усього 5–6 мм. Вони призначені виконувати функцію природного кришталика ока, тобто формувати чітке зображення на сітківці. Гострота зору після операції багато в чому залежить від того, яку інтраокулярну лінзу імплантували хворому.

У нашому офтальмологічному центрі «Іріс» ми використовуємо інтраокулярні асферичні лінзи останнього покоління, які імплантуються в око через прокол усього 1,8 мм. Крім того, ці лінзи мають асферичну оптику, що фактично виключає спотворення зображення і, на відміну від інших лінз, забезпечує контрастний чіткий зір навіть при поганому освітленні. Особливо підкреслю, що за весь час використання цих лінз у нас не було жодного ускладнення.

– Де можна отримати консультацію й лікування?
– Офтальмологічний центр «Іріс» розташований за адресою: м. Полтава, вул. Миколи Дмітрієва, 6-Д (на території Полтавської центральної районної лікарні). Наш центр оснащений найсучаснішим обладнанням для діагностики і лікування очних захворювань, зокрема і катаракти. Ми приймаємо пацієнтів без направлень, та все ж рекомендую попередньо записатися на консультацію за тел.: 69-71-70 або (066) 197- 30-31.
Іван Мольченко, 20.03.2018, 15:302333
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень