22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Міняю капелюх. Паколь — атрибут національної ідентичності та трофей з непотрібної війни


Скульптура часів Олександра Македонського.
Ахмад Шах Масуд.
Традиційний вовняний головний убір ручної в'язки деяких народностей, що проживають на територіях Афганістану, Пакистану, Таджикистану та Індії, має багато різноманітних найменувань: пуштунка, нурістанка, гіндкушка, чітарлі, проте його офіційна назва – паколь. Зовні такий капелюх схожий на берет, проте має зовсім іншу технологію виробництва. Паколь схожа на вовняну трубку на шести або більше швах, накриту зверху пласкою кришкою. Завертаючи вільний край, кожен господар паколі може підігнати головний убір під власний розмір голови – чим більше шарів вовни намотуються один на інший, тим меншим буде вихідний діаметр паколі. Якщо ж розмір уже спочатку замалий, один або більше швів можна розпустити, не порушивши конструкції виробу.

Паколь дуже гарно підходить для носіння у змішаному кліматі, легка та щільна вовна гіндукуських овець однаково добре захищає голову свого володаря як від палючого сонця, так і від вологи, вітру, снігу та холоду. До того ж капелюх доволі компактний і не потребує ретельного догляду – кольорова гама, у якій виробляються паколі, коригується від темно-сірого до світло-бежевого кольорів. Саме тому основну популярність капелюх отримав у середовищі гірських партизан – моджахедів, що десятиліттями боролися за свою незалежність із різноманітними завойовниками. Основним популяризатором паколі у ХХ столітті став відомий афганський польовий командир Ахмад Шах Масуд на прізвисько Панджерський Лев, один із найбільш харизматичних учасників Афганської війни 1979–1989 років. Саме ветерани цієї війни завезли трофейні паколі на територію колишнього СРСР, називаючи такий капелюх «душманкою».

Паколь – один із найдавніших військових головних уборів у світі, до наших часів дійшло багато зображень та скульптур воїнів армії великого завойовника Олександра Македонського, деякі з них носять капелюх, який зветься «каузія». Розмір, форма і дизайн каузії повністю збігаються з основними характеристиками паколі, тож такий капелюх виник не пізніше ІІІ–ІV століття до нашої ери. Сьогодні його часто можна побачити на бойовиках-ісламістах, учасниках тактичних військових ігор, туристах, що ходять у походи у гори, або ж людях, які люблять незвичні, але практичні та зручні головні убори.
Паколь у розгорнутому вигляді.
Павєл Москалюк, 29.03.2018, 16:152584
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень