19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Міняю капелюх. Традиційна кепка грецьких рибалок — капелюх, за право винайдення якого змагаються наймогутніші країни світу


Об'ємна м'яка кепка з пласкою вершиною та невеликим, оздобленим національним грецьким візерунком козирком, завоювала всесвітню популярність серед представників робочого класу ще у першій чверті ХІХ століття. Її першими володарями були грецькі рибалки, які модифікували для своїх потреб жорсткий армійський кашкет. Від кашкету залишили короткий козирок та жорсткий округлий околиш, жорстку ж тулію було замінено на м'який вовняний аналог. Така кепка гарно трималась на голові під поривами вітру, захищала від дощу та променів пекучого сонця. Грецька кепка буває темно-синього, чорного або ж темно-зеленого кольору.

Джордж Мартін.
"The Beatles", 1964 рік.
Дуже швидко цей головний убір став невід'ємним атрибутом більшості європейських рибалок і моряків. Французи навіть прибрали з нього декоративні елементи та зробили частиною уніформи військових моряків, а оскільки головною базою французького флоту в середині ХІХ століття був регіон Бретань, вовняний кашкет тут прозвали бретонською кепкою. Бретонки зазвичай роблять темно-синього кольору, характерного для військово-морської одежі.

Зі свого боку шведи стверджують, що цей головний убір народився саме в їхній країні. Існують старі малюнки, на яких ще у ХVІІІ столітті зображені шведи у м'якому вовняному ковпаку, до якого пришиті козирок та теплі вуха. Конструкція і справді доволі схожа, проте зовнішній вигляд суттєво відрізняється, тож шведський капелюх можна вважати хіба лише «дідусем» сучасної кепки.

Німці теж претендують на винахід цієї кепки. За їхньою версією першим її володарем був принц Хайнріх Пруський (1862–1929), молодший брат імператора Вільгельма ІІ. Саме на його честь і називається головний убір. Хайнріх носив кепку під час подорожей на імператорській яхті й не завжди знімав її, повертаючись у палац. Німецький варіант кепки – коричневого кольору, виготовляється із вельветової тканини, прикрашається візерунком із дубового листя.

У російській імперії грецьку кепку перейменували у картуз, носили її ті, хто не міг дозволити собі щось більш дороге та витончене. Саме тому картуз став одним із символів класових революцій 1917 року. Ватажок більшовиків Володимир Ленін із солідарності з робітниками та селянами з'являвся на публіці винятково в картузі. Картузи виготовлялись будь-яких кольорів та із зовсім різних матеріалів – вовни, хутра, шкіри тощо.

Сьогодні традиційна кепка грецьких рибалок все ще популярна в силу своєї з одного боку оригінальності, а з іншого – універсальності. Причому різні її варіації можна побачити на показах мод, на політиках, на двірниках та водіях таксі. І навіть на відомих письменниках – одним з основних популяризаторів цього головного убору на сьогодні залишається американський письменник Джордж Мартін – автор літературної епопеї «Пісня льоду та полум'я», за якою знімається культовий серіал «Гра престолів».
Павєл Москалюк, 19.04.2018, 14:542263
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень