20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Тірольський капелюх — улюблений аксесуар партизан та мисливців


Тирольський капелюх мандрівника прикрашений різноманітним значками.
Джуліус Шмідт-Феллінг - бронзовий бюст юнака в тирольському капелюсі, 1900.
Перші спогади про зелений капелюх, зроблений із м'якого лодену - австрійського різновиду шерсті й обвитий крученим шнуром, можна знайти ще у розповідях ХІХ століття, що описували побут жителів історичного регіону Тіроль, що в австрійських Альпах. Мандрівники описують, що члени оборонних загонів тірольських поселень носили своєрідні капелюхи, за кольоровим відтінком та оздобленням яких можна було розрізнити, у якій конкретно долині живе той або той патрульний. Під час воєнних дій, коли чоловіки з різних поселень об'єднувались у таку собі партизанську армію, колір шнурків, якими обвивався капелюх, виконував ще одну важливу функцію – визначав ієрархічність. Так, рядові носили капелюхи, обвиті зеленою шнурівкою, молодші офіцери – жовтою, а представники вищого командного складу – жовтогарячо-золотистою.

Автентичний тірольський капелюх може бути тільки зеленого кольору, на передній частині тулії – обов'язкова складка, зверху – неглибока западина. Поля – середньої ширини, передній край опущений донизу, задній загнутий догори. Партизани часто прикрашали капелюхи своїми нагородами, що здобували за видатні дії у боях із неприятелями або ж за успіхи у розвідці. На більшості цих нагород була присутня квітка едельвейсу – візитна картка тірольського регіону та його неофіційний герб. Майстри, що виготовляють капелюхи, стверджують, що тірольський головний убір не вважається справжнім, якщо при його створенні не було використане пасмо волосся з бороди гірського козла.

Тірольський капелюх швидко став дуже популярним у жителів верхньої Баварії, а потім і серед інших сусідніх європейських народів. Баварці почали виконувати такі капелюхи в чорному, сірому, коричневому та білому кольорах, народи ж східної Європи створили на основі винаходу тірольців свої власні головні убори, що стали невід'ємною частиною національних костюмів словаків, румунів, хорватів і навіть карпатських українців.

Сьогодні тірольський капелюх досі популярний серед мисливців та мандрівників. Мисливці прикрашають його пташиним пір'ям, китичками ведмежої шерсті або вепрячої щетини. Мандрівники ж у пам'ять про партизанське минуле капелюха навішують на нього десятки пам'ятних значків, які нагадують, у яких саме містах побував власник головного убору.

Павєл Москалюк, 26.04.2018, 17:002515
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень