21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Відповіді на ключові питання щодо медичної реформи

Після підписання Президентом України 28 грудня 2017 року законопроекту №6327 у країні з початку 2018 року розпочалася реформа медицини.

На ключові питання полтавців щодо реформування надала відповіді міський позаштатний фахівець із сімейної медицини Коновал Олена Василівна.

– Олено Василівно, розкажіть, які заклади підпадають під реформування?

Реформуванню протягом 2018 року підлягають усі заклади, що надають населенню первинну медичну допомогу. Це сімейні лікарі та лікарі-педіатри всіх державних та приватних закладів.

– Коли можна обрати собі лікаря?

Старт приписної кампанії з вибору лікаря первинної допомоги заплановано на 1 квітня 2018 року. Декларація укладається між конкретним громадянином та юридичною особою – Центром первинної медико-санітарної допомоги або приватно-практикуючим лікарем, якщо він має відповідну ліцензію та є фізичною особою підприємцем.

– Що потрібно, щоб підписати декларацію з лікарем?

По-перше, треба обрати лікаря. Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів. При собі потрібно мати мобільний телефон (для отримання коду при реєстрації). На один номер може бути зареєстровано до 5 членів родини. Також заздалегідь придумайте кодове слово (воно необхідне при реєстрації).

– А якщо людина за станом здоров'я не може самостійно прийти до лікаря або визнана недієздатною?

Вибір лікаря для осіб, які не досягли 14-річного віку, та осіб, визнаних недієздатними в порядку, встановленому законом, здійснюється їх законними представниками. Із пацієнтами, які за станом здоров'я не здатні самостійно дістатися до лікаря, механізм укладання декларації буде вирішуватися в індивідуальному порядку.

– Порадьте, будь ласка, як обрати собі лікаря, де шукати інформацію?

– Якщо ви вже обслуговуєтеся у свого дільничного сімейного лікаря і він вас влаштовує, то не варто щось змінювати, тому що кращий вибір – лікар, який вже знає вашу історію хвороби, також ви можете порадити його своїм рідним та друзям. Якщо ж ви ще ніколи не зверталися за медичною допомогою або ваш лікар вас не влаштовує, ви можете порадитися із знайомими, родичами, а також звернутися за консультацією до закладу охорони здоров'я, де керівники амбулаторій нададуть вам допомогу у виборі сімейного лікаря або педіатра. Також можете знайти інформацію про лікарів на офіційних сайтах лікувальних закладів та у соціальних мережах. Обираючи лікаря, раджу скористатися всіма джерелами інформації та враховувати його місцезнаходження. Члени родини не обов'язково мають обслуговуватися в одного лікаря.

– На який строк укладається декларація?

– Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде укладати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це в будь-який час, але не частіше ніж один раз у квартал.

– Чи обов'язково укласти декларацію з 1 квітня?

– Це наполегливо рекомендовано зробити в період з 1 квітня по 30 червня, особливо людям, які мають хронічні захворювання та знаходяться на диспансерному обліку в лікарів. Із 1 липня 2018 року фінансування Центрів первинної медико-санітарної допомоги буде здійснюватися через новостворену Національну службу здоров'я України (НСЗУ). На кожного пацієнта передбачено виділення певних коштів. Зокрема, на 2018 рік ця сума визначена в об'ємі 370 грн. У подальшому можливі зміни обсягів фінансування. Таким чином, щоб Центр первинної медико-санітарної допомоги отримав через НСЗУ з 1 липня поточного року фінансування, потрібні певні умови: укладення декларацій, переведення комунальних закладів «Центри первинної медико-санітарної допомоги» в статус комунальних підприємств, створення електронної мережі, реєстрація в електронній системі охорони здоров'я eHealth.

Тож наголошую на необхідності укладання декларації, адже при відсутності декларування держава не зможе профінансувати послуги, що може створити виникнення труднощів при вашому медичному обслуговуванні.

– Чи вистачить на всіх лікарів?

– За нашими підрахунками, у місті близько 296 тисяч зареєстрованого дорослого та дитячого населення, на кінець 2017 року в державній мережі первинного медичного обслуговування працювало 185 сімейних лікарів і педіатрів, тож, враховуючи й незареєстроване населення, виходить саме по 2000 пацієнтів на лікаря.

– Що входить у гарантований безкоштовний пакет послуг? Чи потрібні ще якісь внески?

– Ніяких додаткових страхових внесків. До гарантованого пакету первинної медичної допомоги належить спостереження та консультація сімейного лікаря (педіатра) при гострих та хронічних захворюваннях, спостереження за фізіологічною вагітністю; надання невідкладної допомоги; направлення до вузькопрофільних фахівців за потребою; проведення вакцинації; виписка рецептів. Щодо обстежень, то це загальний аналіз крові та сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, загальний аналіз мокротиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити, сифіліс; електрокардіограма.

– А що буде з викликами лікаря додому?

– Питання обслуговування викликів додому буде вирішуватися індивідуально. Це практика багатьох розвинутих країн світу. Тепер лікар не зобов'язаний приїздити на виклик. Принаймні, якщо оцінює стан хворого як такий, що піддається консультації по телефону чи необґрунтований для відвідування на дому. Але запевняю, ніхто не кине пацієнта напризволяще, а все буде вирішуватися в індивідуальному порядку.

Деякі питання залишаються ще відкритими, більш чітко механізм надання медичних послуг буде налагоджений у процесі проведення медичної реформи. Про зміни й уточнення ми обов'язково будемо інформувати населення міста й надалі.

Віолета Скрипнікова, 01.03.2018, 12:432107
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень