21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

На Полтавщині пройшла приєдналися до всеукраїнської акції з запобігання туберкульозу

Минулої п’ятниці на Театральній площі Полтави відбулася всеукраїнська акція «Квітни, а не хворій. Зупинимо Туберкульоз!».

Вона була приурочена до Всесвітнього дня боротьби з цією хворобою, який щорічно відзначають 24 березня. Організували захід управління у справах сім’ї, молоді та спорту та управління охорони здоров’я виконавчого комітету міської ради, Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер і благодійна організація «Світло надії». Також до нього долучилися студенти волонтерського загону «Єдність» ВДНЗУ «УМСА».

Акцію проводили у двох напрямках:

• по-перше, це безкоштовна діагностика громадян, які виявили бажання зробити флюорографію, фахівцями протитуберкульозного диспансеру. Були серед тих, хто пройшов обстеження, і ті, хто дізнався про цю можливість випадково, просто проходячи повз, і ті, хто побачив оголошення раніше й вирішив скористатися пропозицією. Загалом за три години, поки працював мобільний кабінет медичної рентгенодіагностики, стан легенів обстежили близько 80 громадян – як люди поважного віку, так і молодь. Жодного хворого (а результат повідомляли одразу) серед них не знайшлося;

• по-друге, це опитування полтавців. Своєчасно виявлене захворювання – запорука успішного лікування, прекрасно усвідомлюють майбутні лікарі. І тому з задоволенням долучилися до профілактичного заходу: проводили анкетування, інформування перехожих. Студенти-волонтери роздавали городянам листівки у вигляді ромашки, яка є символом боротьби з туберкульозом, чистих легенів, розповідали про шляхи передачі цього захворювання, як уберегтися від нього, ставили запитання, що давали змогу виявити ранні ознаки сухот у співрозмовника, запрошували пройти безкоштовне обстеження на пересувному флюорографі.

Скринінгова анкета

Епідемії туберкульозу в країні – 15 років

Подібні акції влаштовують щороку. У такий спосіб медики та волонтери намагаються привернути увагу полтавців до тієї ситуації, яка склалася в державі в цілому й у регіоні зокрема. 1993 року в Україні офіційно була зареєстрована епідемія сухот. До 2000-их рівень захворюваності різними формами туберкульозу зріс майже вдвічі. На сьогодні все більше виявляють хворих із мультирезистентним. Це найбільш небезпечна форма сухот, при якій палички Коха стають стійкими (несприйнятливими) як мінімум до двох найбільш важливих протитуберкульозних препаратів: ізоніазиду та рифампіцину.

– Упродовж минулого року на Полтавщині виявлені 794 нові випадки сухот. Серед них 22 – у дітей віком від народження до 17 років, – розповів головний лікар ПОКПТД Володимир Печериця. – Найвищий рівень захворюваності зафіксований у Диканьці, Глобиному, Кобеляках. По Полтаві нових випадків – 131, із них чотири – у дітей. За загальною кількістю хворих обласний показник місто не перейшло. Щороку вперше виявлених хворих стає менше. Але значна частина серед тих, кому діагностували туберкульоз, не належить до так званих груп ризику. Це звичайні громадяни: учителі, лікарі, бізнесмени, політики, студенти та інші. Тобто епідеміологічна ситуація напружена, захворіти на сухоти може будь-хто, незалежно від соціального статусу й рівня достатку. Це відбувається через контакт із хворим, слабкий імунітет.

Як уберегтися

Туберкульоз вважається дуже небезпечною хворобою, оскільки її збудник, навіть потрапивши в навколишнє середовище, іще до 12 місяців продовжує нести загрозу здоров’ю.

Заразитися паличкою Коха можна:

• під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання;

• при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини;

• через пил та предмети вжитку (посуд, постіль, папери) хворого на сухоти;

• при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби.

Лікування від сухот, особливо якщо вони виявлені не на ранніх стадіях, безкоштовне, але тривале – мінімум півроку, при мультирезистентній формі 20 місяців, із них вісім інтенсивної терапії. Діагностика ж займає небагато часу. Для дорослих, щоб виявити мікобактерії туберкульозу, проводять флюорографію або аналіз мокротиння, для дітей – пробу манту. Тож, якщо хоча б на три питання з наведеної вище анкети ви відповіли «так», лікарі рекомендують пройти обстеження.

– В Україні доступні сучасні ліки, їх закупівля профінансована державою. Крім того, вперше у нашій країні впроваджується єдина інформаційна стратегія для зниження стигми та дискримінації, надання психологічної підтримки хворим на туберкульоз, – розповів керівник медико-соціальної служби БО «Світло надії» Олександр Соляник.

* Відповідно до закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз», на весь період лікування хворого за ним зберігається місце роботи (ст. 21).

Віолета Скрипнікова, 29.03.2018, 13:042048
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень