24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського: нові підходи у роботі

Останнім часом українці все частіше повертаються обличчям до своїх власних скарбів, зосереджених у пам’ятних і заповідних місцях, національних святинях – музеях. І вони ж таки дають нам відповідь на запитання, чи потрібні сьогодні Україні музеї.

Музей – це відкрита книга пізнання, виховання, простір для гармонізації духовного простору людини. Відвідувачі Полтавського літературно-меморіального музею І.П.Котляревського так і говорять: «...Приходиш сюди, і перед тобою постає вся Україна, її самобутність і непересічність... Тут живе справжня істина і музейна казка...».

Нині музей Івана Котляревського – справжня оселя його душі, куди йдуть люди, щоб набратись тепла і гармонії. Тут віддано і щиро плекають пам'ять про письменника, дбають про спадкоємність його традиції.

Останні роки колектив музею веде активний пошук нових орієнтирів, напрямків розвитку з метою створення музею нового типу, який би виконував не лише традиційну функцію, але й став науковим і духовним центром, музеєм, що пропонує нове бачення, нове осмислення тієї чи іншої теми.

Екскурсії й тематичні лекції, виставки творчого доробку професійних і народних майстрів, художників, митців, творчі зустрічі з цікавими людьми, дитячі просвітницькі заходи – далеко не повний перелік щоденних завдань закладу.

Маючи дві повноцінні експозиції – літературну та меморіальну, чудову виставкову залу, значну фондову збірку музейних предметів, потужний науково-просвітницький доробок, розвинену матеріально-технічну базу, літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського ініціював утілення інноваційних підходів до реалізації тих послуг, які надаються широкому колу відвідувачів.

Колектив упевнений, що відвіди-ни музею можуть бути справжньою пригодою. Зробити кожну експозицію цікавою, знайти підхід до будь-якої аудиторії – завдання непомітних, але незамінних фахівців з музейної справи, які й генерують цікаві ідеї.

Одна з таких ідей вилилась у проведення квестів для дошкільнят та школярів. У процесі гри діти легко сприймають і запам’ятовують складний матеріал. Граючи та виконуючи різноманітні завдання, вони не тільки вивчають життя і творчість свого видатного земляка, але й досліджують культуру та побут своїх предків.

Знайомство з музеєм у такий спосіб дає дітям те, чого не можуть забезпечити найновіші досягнення нашого технократичного часу – безпосередній дотик до культурних цінностей.

Восени 2017 року в Полтаві відбувся «Фестиваль про сучасне місто і його суспільство», під час якого успішно презентовано на базі музею-садиби І.П.Котляревського нову тематичну екскурсію «Полтавські кулінарні витребеньки». Ця послуга передбачає театралізацію музейного екскурсійного дійства: перевтілення науковця музею у доглядачку оселі Котляревського, яка добре знає його повсякденний хатній побут, звички, настрої, уподобання і, передаючи на мовному рівні полтавський діалект початку ХІХ ст., веде розповідь про господаря та ще й з частуванням деякими кулінарними стравами, які згадує в «Енеїді» письменник. А самобутність та колоритність тієї епохи втілюють своїми імпрезами дівчата-служниці Івана Котляревського. Саме такі екскурсії залишаються в пам'яті відвідувачів музею і дають поштовх для нових проектів музейникам.

Гуртуючи навколо себе небайдужих полтавців, зацікавлених у вивченні історії рідного краю, налаштованих на нові знахідки і відкриття, музей став ініціатором утілення роботи хобі-груп. Ця форма роботи одразу ж викликала широкий інтерес серед полтавців. Пішохідні екскурсії історичним середмістям, зустрічі з краєзнавцями, пошуковцями, дослідниками минувшини, презентації нових видань, літературно-музичні вечори – усе це сприяє не тільки популяризації історії нашого краю й видатних земляків, а й дає найголовніше – людське спілкування, емоцію, яка налаштовує на бажання жити і творити.

18 травня у всьому світі відзначають Міжнародний день музеїв. Тож Полтавський літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського щиро вітає музейників, полтавців та гостей міста з цим святом і гостинно запрошує відвідати заклад – традиційно вхід 18 травня до музею безплатний.
Іван Мольченко, 23.05.2018, 15:012349
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень