20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Про Полтавську битву — оригінально і незвично

Відтоді, як наша держава понад десять років тому почала активно долучатися до Міжнародного музейного руху, українські музеї стали відкриватися для відвідувачів по-новому, шукати сучасні форми подачі експозиції.

Сьогодні акція «Ніч у музеї» добре відома в Україні, а першими такий оригінальний крок зробили музеї Берліна 21 рік тому.

– Увечері і вночі музей виглядає по-іншому, більш таємничо, цікаво, – говорить директор Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» Наталія Білан. – Цю ініціативу підхопило багато країн світу, Україна доєдналася з 2007 року. Музеї влаштовували незвичні екскурсії, концерти, особливі виставки. Це змусило підійти до подачі музейного матеріалу, експозиції особливими способами. І ми тоді теж відгукнулися на нову тенденцію. У 2009 році презентували нічну екскурсію «Міфи і факти Поля Полтавської битви», проводимо її на замовлення. Такої нічної акції, як проводять європейські чи великі українські міста, у Полтаві не було. І це, мабуть, виправдано. Такі акції краще проводити у великих містах. Об’єднуючись, музеї видають єдиний квиток, за яким відвіду-
вачі можуть побувати в усіх закладах мегаполісу. До того ж наш заповідник віддалений від міста, і потрібно ще попрацювати над тим, аби забезпечити людям можливість доїхати і повернутися назад. Але нічна екскурсія у нас є, її можна замовити, краще це зробити хоча б за тиждень. Ми проводимо її не дуже часто, на рік буває від п’яти до десяти замовлень. Особливість її в тому, що екскурсія проводиться з елементами театралізації, ми запрошуємо реконструкторів, показуємо фрагменти хроніки відзначення 200- і 300-ліття баталії. Одним словом, цікаво і незвично.

Оскільки майже половина відвіду-вачів музею – діти, наукові співробітники замислилися над тим, як подавати матеріал юному поколінню, адже тема Полтавської битви непроста.

– Паралельно зі звичайною оглядовою екскурсією стали проводити спочатку програму «Козацькі розваги». У доступній формі молодшим школярам розповідаємо про козацтво узагалі, чим козаки займалися, показуємо мультфільм «Як козаки сіль купували», проводимо інтерактивні ігри. Паралельно виникла у новому форматі екскурсія «Україна – Швеція на перехрестях століть» для старших школярів, – розповідає Наталія Володимирівна. – П’ять років тому, коли в місті планували заходи до Дня святого Валентина, у нас з’явилася ідея незвичної екскурсії «Велика Північна війна: історії великого кохання». Ми знайшли багато матеріалу про історії кохання учасників баталії. Ця екскурсія була адресована старшокласникам, студентам, дорослим. Зрештою ми прийшли до того, що всі напрацювання маємо поєднати, тож у 2014 р. з’явилася Програма «Доторкнись до історії», у якій поетапно виписані заходи, що охоплюють усі вікові категорії населення, навіть малечу в дитячих садках. Наймолодшим просто розповідаємо, що таке музей, хто тут працює, як себе треба поводити у ньому, показуємо серію «Ну, постривай», де Вовк і Заєць відвідують музей, аналізуємо з дітлахами вчинки героїв. Показуємо й експозицію, акцентуючи увагу на якихось цікавих деталях. Для старших школярів пропонуємо уроки, розроблені відповідно до шкільної програми з історії, виходимо на запрошення в школи, запрошуємо до нас.

У цьому році музей розпочав роботу над досить складним проектом «Інформаційна війна Петра І проти гетьмана Івана Мазепи».

– Уперше презентували його в березні, тепер удосконалюємо, щоб представити ширшому загалу, – говорить Наталія Білан. – Ми намагаємося подавати історію мовою документів, донести до відвідувачів відомості про події 300-річної давнини.
Наталія Вісич, 23.05.2018, 15:032211
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень