20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Колоніальний шолом — атрибут військовиків, мисливців та авантюристів


Фактично у кожному пригодницькому фільмі, дія якого відбувається в Африці, Північній Азії або ж Північній Америці, можна побачити персонажа (або навіть кількох), на голові якого «красується» специфічний головний убір, що найбільше схожий на продовгувату каску, обтягнуту сірою, зеленою або кольору хакі тканиною. Його часто називають пробковим шоломом, тропічним капелюхом або ж шоломом для сафарі, але правильна його назва – колоніальний шолом, і цей капелюх має насичену більш ніж двохсотлітню історію.

Перші зразки такого капелюха з'явились ще на початку ХІХ століття, його розробником була британська армія. Основним завданням, яке ставили перед собою військові модельєри, було створити легкий, але міцний головний убір, який би не боявся ні сонця, ні вологи, міцно тримався на голові й не заважав солдатам виконувати свої функціональні обов'язки. У 1840 році почалось масове виробництво шоломів та спорядження ними британського контингенту в Африці. Перші шоломи були скоріше високими, ніж широкими, фарбувались у білий колір та вироблялись із пробки. У 1870-х, після війни із зулусами, шоломи почали робити нижчими, більш витягнутої форми та фарбували у сірий або ж хакі кольори. Капелюх виявився настільки ефективним, що під кінець ХІХ століття його почали використовувати вояки різних європейських армій. Навіть офіцери російської козачої армії, що несли службу в Пекіні, вдягли на голови пробкові шоломи.

Згодом шоломи еволюціонували, їх почали виготовляти не тільки із пробки, але й із вощеної матерії, соломи, пальмового листя, дерева та інших матеріалів. Окрім військовиків, колоніальний головний убір вподобали люди, які за специфікою своїх занять мали тривалий час перебувати на пекучому сонці або ж подорожувати джунглями – археологи, старателі, дослідники природи, фотографи. Змінювався матеріал, колір та діаметр шолома, незмінними залишились лише продовгувата форма, внутрішня шкіряна стрічка-налобник, яка дозволяє коригувати розмір головного убору, та шкіряний ремінець, що обвиває переднє поле капелюха, за потреби перетворюючись на мотузок-підборідник.

Колоніальний шолом можна часто побачити на полотнах відомих живописців та на історичних фото, на персонажах фільмів про Індіану Джонса та Лару Крофт та вигаданий світ Джуманджі. Навіть Михайло Пуговкін у ролі виконроба, що полюбляє читати нотації своїм працівникам, носить колоніальний шолом замість звичної будівельної каски у фільмі «Операція Ы та інші пригоди Шурика». Також капелюх активно пропагують любителі стим-панку та дауншифтінгу.

Проіснувавши понад 200 років, колоніальний шолом не тільки не вийшов із моди, але постійно поповнює армію своїх носіїв, адже це максимально зручний, легкий, витривалий та стильний головний убір.
Павєл Москалюк, 08.06.2018, 10:592420
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень