19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Міняю капелюх. Нон — частина культурного коду східних народів

Білий широкополий капелюх конічної форми – невід’ємний атрибут стереотипного азіата. Напевне, кожен із нас бачив цей головний убір – на давніх гравюрах, у кіно або мультфільмі, на костюмованих вечірках тощо. Правильна назва цього аксесуару нон, його батьківщина – В’єтнам, а популярність в азіатських країнах зовсім не випадкова, адже нон поєднує в собі легкість, практичність, дешевизну та оригінальність.

У В’єтнамі нон вважається національним головним убором уже протягом трьох тисяч років, перші згадки про нього датуються 2000 роком до н.е. Зображення капелюха є на старовинних бронзових артефактах – священній посудині Даотхінь та барабані Нгоклу. У різні часи тільки у В’єтнамі існували близько 50 різновидів цього капелюха, годі й казати, що схожі головні убори носили жителі Китаю, Індонезії, Кореї, Японії, Таїланду.

Кожен нон унікальний, адже всі капелюхи виробляються вручну за стародавньою технологією – спочатку треба зібрати велику кількість листя пальми роду сабаль, пропрасувати його на розпеченому залізному листі спеціальною праскою, обережно регулюючи температуру, – низька зробить листя недостатньо гладким, за високої ж листя пожовтіє і стане крихким. Щоб у листі не заводилися комахи та не утворювалася пліснява, після прасування його кілька хвилин тримають над вогнищем від сірки, що горить. Оброблене листя спеціальною ниткою пришивають до бамбукового конусоподібного каркасу, скріпленого по периметру бамбуковими кільцями.

Оскільки капелюх нон – справжній витвір мистецтва, його часто прикрашають візерунками, національними орнаментами та навіть написаними каліграфічним почерком віршами. Головний убір досі дуже популярний серед селян, що працюють у полі, велосипедистів, поштарів і взагалі тих, кому потрібно багато подорожувати вологими азіатськими джунглями. Окрім цього, цей капелюх вважається сувеніром і справжнім символом В’єтнаму – зображення головного убору прикрашають місцеві марки, монети тощо.
Павєл Москалюк, 03.07.2018, 13:592041
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень