18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Сезон купань, сезон тривог: рятувальники розповіли, як не потрапити в біду

З настанням купального сезону зростає ризик загибелі людей на воді. Рятувальники нагадують правила поведінки на річках та пляжах. Відпочивальники мають бути уважними та не забувати про елементарну безпеку – свою та своїх дітей.

Так, начальник КП «Рятувально-водолазна служба Полтавської міської ради» Євген Савчук повідомив сумну статистику, що з початку купального сезону на Ворсклі фахівці служби витягли трьох потопельників, та звернувся до жителів та гостей міста з проханням відпочивати з розумом.

Рятувальники чергують у посиленому режимі, однак твердять: небезпечної ситуації краще уникнути, адже наслідки можуть бути серйозними.
– Якщо ви стали свідком того, як людина на ваших очах потопає, ви повинні знати, що потрібно робити в такій ситуації: головне – не панікувати, крикнути, що йде допомога, та зателефонувати до рятувально-водолазної служби за телефоном (0532) 60-18-16, – наголосив Євген Савчук.

Рятувальники демонструють, як діють у ситуації, коли необхідно надати допомогу. Далеко від берега у воді людина, яка потопає. Після прохань про допомогу до потопельника протягом трьох-чотирьох хвилин на моторному човні прибувають рятувальники.

Водолаз рятувальної служби Іван Білаш розповів про алгоритм спасіння:
– Один із спеціалістів пірнає у воду. Якщо потерпілий при свідомості, потрібно його заспокоїти, для чого витримується певна дистанція. Людина в паніці може ненавмисно, підкоряючись інстинкту самозбереження, потягти з собою на дно і того, хто намагається її врятувати. Далі необхідно обхопити потопельника так, щоб він при цьому не сковував ваших рухів та не чіплявся ногами та руками за рятувальника. Для цього його потрібно підхопити під пахви, повернувши спиною до себе, та плисти до берега.

Як тільки людину витягли з води, відразу надають першу медичну допомогу. Необхідно відразу викликати «швидку», а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання постраждалого.

Перед тим як розпочати надання першої допомоги потопельнику, необхідно його швидко і старанно оглянути. Основну увагу звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей. Якщо зіниці постраждалого майже не реагують на світло, то він непритомний і штучного дихання робити не треба, а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках.

При відсутності дихання і пульсу, при розширених зіницях потерпілому проводять серцево-легеневу реанімацію.

По-перше, необхідно видалити з легень воду, на що витрачають не більше 10–15 секунд. Для цього необхідно зробити п'ять-шість поштовхоподібних натискувань на спину потерпілого, перевернувши його на живіт на своє коліно, пригнувши до землі його голову та груди.

Потім кладуть постраждалого на спину, щоб голова була відкинута назад, для розправлення дихальних шляхів. Однією рукою треба відкрити йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, видалити з рота пісок, мул та інші чужорідні тіла. Штучну вентиляцію легень потерпілого роблять способом «рот у рот», або «рот у ніс». Кількість вдувань – 16–20 за хвилину.

За відсутності пульсу на сонній артерії водночас із штучним диханням виконують непрямий масаж серця (для дорослого на два вдування робиться 15 масажних поштовхів на грудну клітку на глибину 4–5 см; для дитини на одне вдування роблять п'ять поштовхів на глибину 3 см; для немовляти – одне вдування на п'ять поштовхів на глибину 2 см). Цей цикл повторювати до появи ознак дихання і серцебиття. До речі, дорослому непрямий масаж серця проводять двома руками, які розташовують на нижній половині грудини.

Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри.

Рятувальники звертаються до всіх відпочивальників із проханням бути уважними, дотримуватися правил безпеки при плаванні, не перебувати тривалий час під відкритим сонцем, не вживати алкогольних напоїв, адже 90% тих, кого рятують з води, перебувають у стані алкогольного сп'яніння. А також дбайливо ставитися до місць відпочинку – не смітити на пляжах, не кидати у воду залишків їжі, банок, пляшок, адже це також несе загрозу життю та здоров'ю відпочивальників.

Юліана Линник
Іван Мольченко, 12.07.2018, 12:132228
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень