18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Відкликання депутатів міськради: законність і перспективи

У Полтаві розпочали процедуру відкликання шістьох депутатів міської ради: представників новоствореної групи «Єдність» і колишніх членів фракції «Рідне місто» – Оксани Деркач, Івана Діденка, Володимира Корнійчука, Тимофія Гаєвого, а також Світлани Бондарєвої, виключеної з фракції «Самопоміч», та екс-соціал-демократа Ярослава Мартинюка. Про своє бачення цієї ситуації «ПВ» розповіла секретар міськради Оксана Деркач.

– Законних підстав для відкликання депутатів (Дениса Поліщука, якого вже позбавили мандата, Гаєвого, Бондарєвої, Мартинюка, Корнійчука, Діденка, Деркач) немає, – сказала Оксана Антонівна. – Звичайно, така процедура повинна бути, треба відкликати депутатів, які не працюють відповідно до чинного законодавства. Діяльність народних обранців окреслена двома законами: «Про місцеве самоврядування в Україні» й «Про статус депутатів місцевих рад». Там чітко зазначено, у яких трьох випадках депутата можна відкликати.

До Оксани Деркач підходило спілкуватися на вулиці біля ТРК «Лтава» чимало городян.
Тобто процедура відкликання починається від перерахування його причин. Усі згадані вище депутати відвідували всі сесії та майже всі засідання комісій. Жоден із них не підпадає під пункт про порушення Конституції України. Кожен із народних обранців у себе на окрузі звітував на зборах перед людьми про проведену роботу. Що стосується передвиборної програми, я можу сказати конкретно про себе. У програмі партії «Рідне місто» я відповідала за напрямок забезпечення відкритості влади, налагодження механізму співпраці її з громадянами через реалізацію проекту «Бюджет участі». Це була моя відповідальність. Нині це реалізовано. Більше того, у своїй програмі «Рідне місто» ми говорили про туристичну привабливість, озеленення Полтави. Я від імені фракції подала на сесію міськради й реалізую Програму реконструкції, благоустрою та впорядкування парків, скверів, бульварів та інших зелених зон і зелених насаджень у місті.

Ініціатива від людей про відкликання депутата, я вважаю, може йти тоді, коли вони побачили, що він не ходить на сесії, не розповідає, коли будуть зроблені дороги або які кошти на що закладені… Тоді населення округу збирається й голосує за початок процедури відкликання. Більше того, ініціативна група повинна в засобах масової інформації повідомити про ці збори жителів усього міста. Мені сказали, що в жодному ЗМІ такого повідомлення не було. Ми випадково дізналися, що 12 червня в будівлі телерадіокомпанії «Лтава» збиратимуться люди з приводу відкликання депутатів. Потрапити в зал можна було, тільки отримавши певного кольору посвідчення. У цьому будинку є інші установи, але без отримання посвідчення громадян просто не пускали до приміщення. Мене як депутата теж. Хоча, окрім зборів, на яких я могла прозвітувати про свою роботу, у мене був іще й запис на ефір о 19.15. Інших депутатів, яких відкликають, також не запросили, тобто вони були позбавлені права розповісти людям про свою діяльність. Городяни, яких не пустили до будівлі, вирішили винести питання на обговорення серед тих, хто залишився під «Лтавою». Це понад тисячу людей. Була створена ініціативна група, зареєстровані ті, хто прийшов. Вони проголосували проти відкликання депутатів. Про це складений відповідний протокол, який направлений у міську територіальну виборчу комісію.

– Яка доля цього протоколу?
– 9 липня відбулося засідання тервиборчкому. На ньому мій адвокат Галина Марченко й голова зборів Валерій Пархоменко заявили, що є протокол, у якому зазначено, що люди не підтримують цю ініціативу. Але його не взяли до уваги. Комісія розглядатиме підписні листи, які збирала ініціативна група, створена на тих зборах. Та є громадяни, яких внесли до її складу шляхом обману, маніпуляції. Їм сказали, що вони просто працюватимуть у наметах за певні кошти. Ці люди вже написали листи, що не згодні з внесенням до ініціативної групи, і надіслали їх у ТВК.

Денис Поліщук розповів полтавцям про протиправність ініційованих зборів.
– Які можливі подальші дії тервиборчкому?
– Щоб територіальна виборча комісія прийняла рішення, вона повинна разом із правоохоронними органами, органами держреєстру здійснити перевірку підписних листів. Із органами держреєстру їй необхідно відкрити державний реєстр виборців і перевірити, чи зазначені в підписних листах прізвища є в цьому списку. Але, згідно з законом «Про Державний реєстр виборців», ніхто не має права відкривати його в міжвиборчий період. За це передбачена кримінальна відповідальність. Є відповідне роз’яснення ЦВК. Що ж до правоохоронних органів, то в документах, за якими вони функціонують, не прописана процедура дій стосовно перевірки підписів. Тобто ТВК не може в законному порядку прийняти рішення про відкликання депутата. Центральна виборча комісія звернулася до Верховної Ради з пропозицією щодо внесення змін до законів України, які регламентують діяльність держреєстру та правоохоронних органів, щоб урегулювати ситуацію.

Що робить наш тервиборчком? У жовтні минулого року проводиться відкликання депутата Дениса Поліщука. Підстав для цього так само немає. Люди проти того, щоб його відкликали. Але партія збирає 300 осіб, які голосують за початок процедури. Потім збираються підписні листи, також із певними порушеннями, на мою думку. Ці документи подаються до ТВК. Вона вивчає їх і приймає рішення про призупинення процедури через неврегульованість механізму її реалізації. Це відповідає законодавству. Однак через більш ніж півроку, тобто з порушенням термінів, територіальна виборча комісія таємно, без повідомлення Поліщукові, ЗМІ, у закритому режимі, не за місцем розташування (в облдержадміністрації, а не міській раді) збирається й приймає рішення про відкликання згаданого вище депутата. До цього проводиться заміна членів тервиборчкому деякими політичними силами. Я вважаю, що це якесь беззаконня, свавілля. Денис Поліщук подав скаргу в Адмінсуд. Відкрита кримінальна справа щодо членів тервиборчкому щодо перевищення ними повноважень. 9 липня на засіданні ТВК її членам, які голосували за відкликання Поліщука, вручені повістки з викликом до слідчого.

Наразі ініційована процедура відкликання шести депутатів. Питання: як вчинить тервиборчком? На своє засідання народних обранців він не запросив. На відео можна побачити, що порушена процедура проведення засідання…

Я вважаю, це чиста партизація. Вона шкодить господарській діяльності, роботі, яка сприяє розвитку міста. Представники партій приходять до влади, працюють із півроку, а потім кажуть, мовляв, щось не подобається, ідемо в глуху опозицію. Глуха опозиція – це не підтримання жодного рішення сесії: ні щодо зарплат, ні щодо соціальних виплат, ні щодо коштів на парки чи інші прогресивні речі, які пов’язані з розвитком Полтави. Тобто такі депутати нічого не ініціюють і не підтримують у місті. Відбувається лише піар. На критиці. Наша партія йшла на вибори з конкретним лозунгом конструктивного патріотизму. Ніякої жорсткої опозиції, конструктив у вирішенні питань і пошук компромісу й комунікації з усіма, хто прийшов до влади. Є проекти, які працюють на загальний розвиток. Наприклад, «Бюджет участі». У ньому можуть брати участь усі фракції, усі депутати. Моя особиста позиція – перебуваючи на посаді, скористатися можливістю мати повноваження, щоб посприяти загальному розвитку міста. Я не боюся втратити посаду. Навіть якщо мене відкличуть, я зможу себе реалізувати, бо маю надзвичайно велике бажання працювати на благо Полтави, масу ідей і розуміння, як їх утілити в життя. Таких депутатів у міськраді немало. Частина з них об’єдналася в міжфракційну групу «Єдність», основна мета якої – гуртування людей, їх активізація навколо розв’язання проблем, реалізації тих проектів, які сприяють інтегрованому розвитку міста.

Світлана Панченко

Ст. 37 «Підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою» (закон «Про статус депутатів місцевих рад»):

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Коментар юриста

– Процедура відкликання депутатів міських рад регулюється законами «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеві вибори» та «Про політичні партії в Україні», – розповідає адвокат Галина Марченко. – У перший із них кілька років тому були внесені зміни. Але, з юридичного погляду, це було зроблено неякісно. Статті, які регламентують порядок відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, недопрацьовані, мають багато «прогалин». Наприклад, існує норма, що місцева виборча комісія повинна перевірити підписні листи, звернувшись до правоохоронних органів та органів Державного реєстру виборців, щоб перші перевірили не менше 10% підписів на оригінальність, а другі звірили дані виборців, які вказані в підписних листах, із тими даними, що є в Державному реєстрі виборців. Водночас, по-перше, не визначено, які саме правоохоронні органи повинні проводити перевірку: чи прокуратура, чи Національна поліція, чи Служба безпеки України; по-друге, держреєстр узагалі заборонено відкривати в міжвиборчий період. Таким чином, зміни, внесені до закону про статус депутатів місцевих рад, не корелюються з нормами інших законів. Стосовно цієї ситуації є маса роз’яснень Центральної виборчої комісії. Саме вона є держателем реєстру, однак у будь-який період, окрім виборів, не має права відкривати ці дані тервиборчкому, який підпорядковується тій же ЦВК. Є законопроекти, які повинні усунути такі недоліки. Але, на жаль, вони вже кілька років лежать у Верховній Раді, їх не приймають. На місці членів територіальної виборчої комісії можна було б спробувати розв’язати проблему через суд, але вони цього не робили. Окрім того, у своїй діяльності щодо відкликання Дениса Поліщука комісія допустила низку порушень чинного законодавства, у тім числі таких, за які передбачена кримінальна відповідальність. Я вважаю, що мають місце злочини, передбачені статтями 158 та 364 Кримінального кодексу України, і тепер добиваюся, щоб винні особи понесли належне покарання.

Стосовно відкликання шести депутатів міської ради також були порушення. Так, у червні в Полтаві відбулися збори виборців щодо створення ініціативної групи для збирання підписів за відкликання народних обранців, проте потрапити на них могли не всі городяни. Я особисто як виборець хотіла бути присутньою на цих зборах, висловити свою громадянську позицію. Мені запропонували пройти реєстрацію на вулиці. Коли підійшла до відповідного намету, я побачила документ, який називався «Підписний лист щодо відкликання депутатів». Ставлячи там підпис, іще навіть не зайшовши до приміщення, не побувавши на зборах, не почувши ніякої інформації, людина фактично погоджувалася з пропозицією про відкликання. Пристали на неї не всі. Громадяни, які були проти відкликання депутатів, склали відповідний протокол. Проте тервиборчком не взяв його до уваги, почав працювати лише з підписними листами з тих зборів, до яких не допустили значну кількість виборців, чим порушили їхні права.
Іван Мольченко, 12.07.2018, 12:372312
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень