20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

У липні колись гарно вшановували Полтаву

Коли місто відзначає день свого народження? Зазвичай це день заснування чи одержання статусу міста. Іноді ця дата присвячується якій-небудь історичній події, національному чи регіональному святу. Якщо переглядати список, коли відзначають свої дні українські міста, то поруч з одними в дужках значиться «засноване», в інших – «уперше згадується».

Перша письмова згадка про Лтаву (Полтаву), як відомо, знайдено на сторінках Іпатіївського списку «Повісті временних літ» у 1174 році, коли князь Новгород-Сіверський Ігор Святославович переслідував орди половецьких ханів Кобяка і Кончака у напрямку Переяслава, де дружина князя завдала поразки половцям. У цьому документі, написаному давньоболгарською (яку ми ще називаємо давньослов'янською) мовою, говориться: «... Того же лета на Петровъ день Игорь Святославичь перееха Въросколъ оу Лтавы къ Переяславлю». Саме від цієї дати було прийнято розпочинати відлік «віку» Полтави, а день обрали 12 липня.

На фото 1974 року: пам’ятний знак, у якому 12 липня, у день відзначення 800-річчя Полтави, замурована капсула з листом-зверненням до нащадків, які житимуть у 2074 році.
Про те, що наближається 800-річчя Полтави, уперше згадали у 1972 році, коли в день суботника на вулиці Калініна посадили 800 каштанів. А у 1973 році був створений оргкомітет з підготовки до відзначення 800-річчя міста. Реконструкцією стадіону «Колос», на якому мало відбутися основне святкування, особисто опікувався голова оргкомітету, секретар обкому КПУ І.Горобець, а його заступник в оргкомітеті – голова Полтавської міськ-
ради депутатів трудящих В.Безверхній – звітувався про здобутки в житті міста. У 1973 році була своя кругла дата – 30-річчя визволення Полтави, тому зусилля направили тільки на святкування 23 вересня. А вже з початку наступного року все закрутилося навколо відзначення «Літопису восьми віків» (під такою рубрикою подавала цю подію газета «Комсомолець Полтавщини).

Полтава з населенням 250 тисяч неабияк змінилася, жителям міста було чим пишатися. Завершувалося будівництво мікрорайону Алмазний і почалася забудова Половків та вулиці Фрунзе в напрямку автотраси, 1200 сімей отримали нові квартири. Зведені школа №13, обласна дитяча бібліотека, торговельно-економічний інститут, поліклініка Ленінського району, Затуринські очисні споруди, у реконструйованому сквері біля кінотеатру ім.І.П.Котляревського забили струмені фонтану, це не рахуючи поточного ремонту вулиць та заміни ліхтарів.

Підготовка до ювілею надихала творчих людей, про Полтаву писали вірші, музичні твори, зняли документальний фільм. Були надруковані книги та путівники, присвячені Полтаві й полтавцям, випущена ювілейна марка і конверт за малюнками художника Р.Стрельникова, набір листівок, значки, пам’ятні медалі. Майже кожне підприємство міста випускало якусь продукцію під маркою «Полтава-800», не рахуючи народних майстрів. Полтавське бюро подорожей та екскурсій повідомило, що очікує близько 70 тисяч туристів, тож для зустрічі гостей підготували 150 екскурсоводів.

12 липня 1974 року припало на п’ятницю, тому 800 років Полтаві відзначали три дні. Були на святкуванні численні туристи, делегації польських та болгарських міст-побратимів та інших союзних республік. Прибув з делегацією перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький, який вручив полтавцям орден Трудового Червоного Прапора. Навіть привіт з борту космічної станції «Салют-3» передав нам почесний громадянин Полтави, льотчик-космонавт Павло Попович. Театралізоване свято на реконструйованому стадіоні «Колос» було грандіозним. У ньому взяли участь понад п’ять тисяч митців, серед яких народні артисти СРСР Іван Козловський та Дмитро Гнатюк, півтори тисячі спортсменів, а після завершення прогримів салют, що було тоді досить рідкісним явищем. А от перед концертом відбувся мітинг, під час якого урочисто в пам’ятний знак замурували капсулу з листом-зверненням до нащадків, які житимуть у 2074 році і прочитають його в день 900-річчя Полтави.

Відтоді в липні про день заснування Полтави не згадували аж до 1987 року.

У період так званої перебудови стали проводити Дні міст, а може, була інша причина. «Віднині 12 липня Полтава відзначатиме День міста, – зазначив в одному з інтерв’ю голова виконкому міськради Іван Онопрієнко».

Організація свята була покладена на управління культури Полтавського міськвиконкому. Сценарій проведення Дня міста був схожий на 1974-й: покладання квітів до пам’ятника Леніну, виставки-продажі робіт народних умільців та полтавських художників, ярмарки (виручку направляли у Фонд миру), виставки філателістів і нумізматів, свято квітів, спортивні змагання, окреме свято у кожному мікрорайоні. Були й особливості, як-от показові обряди одруження «Наталчине весілля», вечори поезії, покази театру мод, а у вечірній програмі сталися суттєві зміни. Спортивно-театралізоване свято на стадіоні «Колос» тривало тепер з 16.00 до 19.30. Наприкінці його був обов’язковим футбольний матч за участі «Ворскли» та гостей з Болгарії або Чехословаччини. У перерві матчу під час розіграшу лотереї глядачі могли виграти автомобіль «Жигулі», мотоцикл «Ява» чи порося... А вже з 20.00 по 22.00 полтавців гостинно запрошувало «Співоче поле» на заключний акорд – театралізоване свято під назвою «Живи, квітуй моя Полтаво!» (режисер-постановник дійства Яків Орлов). Концерт традиційно закінчувався феєрверком.

У 1989 році День Полтави відбувся 9–10 червня. Одна з версій, чому свято провели на місяць раніше, така: основна масовка – студенти й школярі – ще не на канікулах, та й пора відпусток не почалася. Цього року полтавцям показали свої виступи гості – танцюристи з Дагестанської АРСР та каскадери кіностудії «Баррандов» (Чехословаччина).

Навесні 1990 року міську раду очолив Анатолій Кукоба, і було ухвалене рішення святкувати День Полтави у день її визволення – 23 вересня.

Уявіть ситуацію: святкуєте ви в 1988 році «вісімсот якийсь» рік Полтави і дізнаєтеся, що Лубни вже відзначили тисячолітній ювілей, та й Пирятин трішки старший – 1155-го року заснування. І хоча з обласних центрів України древнішими за Полтаву тоді були лише Київ, Луцьк, Житомир, Ужгород та Чернігів, дослідники історії вирішили копнути глибше. Широкомасштабні археологічні розкопки та дослідження історичного центру Полтави дали підставу офіційно відсвяткувати 1100-річницю міста в 1999 році.
Володимир Сулименко, 19.07.2018, 15:152748
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень