20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

«Людина створена для щастя, як птах для польоту»

Відгадка на запитання 95 етапу вікторини «Знаю Полтаву» криється у самому конкурсному фото. На блакитному гаслі поміж зелених дерев добре читається відомий крилатий вислів письменника, журналіста, публіциста і громадського діяча кінця ХІХ – початку ХХ століття Володимира Короленка: «Людина створена для щастя, як птах для польоту».

– Ці слова я вперше почула в 1977 році, коли була на екскурсії в літературно-меморіальному музеї Володимира Короленка, їх цитувала екскурсовод наприкінці свого виступу, – згадує читачка Тетяна Кириченко. – Місце я також на фото відразу впізнала – жовтий будинок на вулиці Короленка,2, паркан навколо садиби, а стільки людей тут було у 2003 році на відзначенні 150-річчя письменника.

– Не можу сказати, звідки цей вислів, але мені він знайомий із дитячих літ. У перший клас я пішов до школи №10 міста Полтави, яку закінчив через десять років. Наша школа з 25 грудня 1946 року носить ім’я В.Г.Короленка, – розповів читач Сергій Зозуля. – Свого часу в ній навчалися онука письменника Софія Ляхович і його правнучка Олена Іванова. У 1960-х роках у фойє на вході до школи встановили велике погруддя Короленка, а над ним розмістили згадане вище гасло. Окрім того, підписуючи зошити, учні щораз зазначали: 10 середня школа ім.В.Г.Короленка. У нашому 1-А класі набору 1958 року навчався хлопчик, мати якого працювала у музеї В.Г.Короленка, тож, звісно, перша екскурсія у нас була саме туди, і ми вперше дізналися про твори «Сліпий музикант» та «Діти підземелля». Приміщення 10-ї школи на той час складалося з двох історичних будівель, поєднаних між собою, – з вулиці Пушкіна колишня школа Гоголя з центральним входом та на розі вулиць Котляревського і Пушкіна,20/23, колишній «Народний дім ім. В.Г.Короленка». До 150-річчя від дня народження письменника у школі відкрито зразковий клас-вітальню Володимира Короленка.

Заходи з підготовки святкування 150-річчя письменника відбувалися з початку року. У Полтавському національному педагогічному університеті, який з 1946 року носить ім’я письменника, 21 квітня відбулося відкриття оновленої кімнати-музею. У виші систематично проходять «Короленківські читання», на які з усього світу збираються знавці й поціновувачі творчості письменника. Вийшла друком монографія «В.Г.Короленко в Полтаві (1917–1921)». Кандидати історичних наук Віктор Ревегук та Надія Кочерга розкрили маловідомі сторінки суспільно-політичної і правової діяльності відомого письменника-гуманіста в умовах становлення тоталітарного режиму. У травні з Якутії з місця, де Володимир Короленко був три роки у засланні, прибули гості. Вони збирали експонати, щоб відкрити в селі Амга музей письменника.

На фото профорієнтаційна робота з гуртківцями Палацу піонерів, знайомство з професією продавця. Запитання: якого періоду це фото, згадайте щось про особливості радянської торгівлі?
Ось що згадує про підготовку до відзначення 150-річчя В.Г.Короленка колишня завідувач відділу культури міськвиконкому Лариса Семеняга: «У 2003 році в місті були два головних об’єкти – це реконструкція кінотеатру «Полтава», який зрештою став Палацом дозвілля «Листопад», та літературно-меморіального музею В.Г.Короленка. Народний депутат України Анатолій Кукоба тримав на контролі ситуацію, кілька разів на тиждень проводив наради на місцях, де і я була присутня. Коли Анатолій Тихонович переїздив з об’єкта на об’єкт, потрібно було будь-яким способом туди дістатися раніше за нього, бо він неймовірно переймався справами і цей запал передав і нам. Скільки сюди душі й енергії вклали мої колеги з відділу культури Антоніна Полєтаєва та Владислава Щочка, а що казати про директора літературно-меморіального музею В.Г.Короленка Бориса Божка, він цим жив. Починав працювати о шостій ранку і пізно повертався додому, адже все хотілося встигнути до означеної дати. Робота була зроблена грандіозна: зробили капітальний ремонт флігеля, який був в аварійному стані, облаштували подвір’я, упорядкували могилу письменника, силами музейників провели реновацію експозиції. Саме Борис Степанович започаткував нові форми роботи музею, і можна стверджувати, що з цього періоду почалася нова хвиля уваги до постаті Володимира Короленка».

На відзначення 150-ї річниці письменника у липні 2003 року прибуло чимало гостей з України та з-за кордону, це видно й на фото, де на подвір’ї музею не змогли поміститися всі охочі. Тут відбулися головні урочистості, уперше були відзначені лауреати премії ім.В.Г.Короленка, яка стала щорічною. Відбулося відкриття постійної виставки, присвяченої полтавському періоду життя Володимира Короленка, концерт самодіяльних і професійних митців.

Дякуємо читачам, які взяли участь у вікторині, шкода, що не знайшлося полтавців, які впізнали себе на фото, адже пройшло якихось 15 років від тих подій.

Завдання до 96 етапу вікторини «Знаю Полтаву» буде своєрідним вітанням з Днем працівників торгівлі: на фото проф-орієнтаційна робота з гуртківцями Палацу піонерів, знайомство з професією продавця. Запитання: якого періоду це фото, згадайте щось про особливості радянської торгівлі?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 26.07.2018, 14:19584
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень