20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Ю-кой народу акха — прикраса, оберіг, туристична принада


Якщо вам колись доведеться поїхати до Таїланду, обов’язково завітайте до поселення одного із найколоритніших азійських народів – вихідців з Давньої Монголії, землеробів акха.

Дівчата народу акха у парадному вбранні.
Акха – одне з найбільш пригноблених і бідних гірських племен Азії, яке намагається протистояти асиміляції, християнізації та верховенству тайської культури. Знайти його досить легко, більшість акха живуть на півночі Таїланду, у провінції Чіанг Рай.

Найупізнаванішим елементом одягу представників племені стали яскраві головні убори, які звуться «ю-кой», прикрашені срібними пластинами, монетами, мушлями, шкірою мавп та собак, різнобарвними стрічками, китичками пташиного пір’я, помпонами тощо. Більшість капелюхів також оздоблюється дзвониками, передзвін яких за віруваннями акха відлякує злих духів, тож головний убір не тільки прикраса, але й оберіг.

Ю-кой вирізняються формами, розмірами та оздобленням, діляться на повсякденні та святкові. За формою та оздобленням капелюха можна дізнатись про соціальний та сімейний стан його власника. При цьому поділ на чоловічі та жіночі «моделі» фактично відсутній, принаймні оком недосвідченого глядача різницю помітити досить важко.

Окрім незвичних капелюхів, акха відомі своїм прикладним мистецтвом. Жінки племені власноруч виробляють яскравий та практичний одяг, який не лише носять самі, але й продають туристам, які приїздять з усіх куточків світу, аби познайомитись із побутом колоритного племені. Проте головним туристичним сувеніром був і залишається саме ю-кой, який, на жаль, найчастіше стає для гостей Таїланду лише артефактом та згадкою про туземців-диваків. Можливо, якби дзвіночки капелюхів акха частіше дзвеніли на наших вулицях, навколо було б менше агресії, хвороб та депресій, адже остаточно стверджувати, що все перелічене не є виною злих духів, неможливо, чи не так?
Павєл Москалюк, 02.08.2018, 17:29336
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень