25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Як проводять своє яскраве літо полтавські діти та молодь з особливими потребами

Літо – найулюбленіша пора року, мабуть, для кожної дитини. Його з нетерпінням чекають, адже це – час відпочинку, неповторних вражень, безтурботних радощів, емоцій, неймовірних пригод, нових відкриттів та щасливих миттєвостей, які і залишать у душі незабутні спогади. І на ті щасливі миттєвості заслуговує кожна дитина...

Подружилися з тими, хто лікує і тіло, і душу...

Знайти спільну мову з близькими, гармонійно сприймати навколишній світ, заспокоїтися і розслабитися, навчитися бути впевненим у собі, говорити кілька нових для себе слів, наповнитися позитивними емоціями, довіритися та відкритися – глобальні цілі, до яких ідуть маленькими кроками діти з інвалідністю. Обережно, не поспішаючи, бо це справа не одного дня, навіть не одного року.

Разом з мамою ще впевненіше.
І дуже нелегка. Без підтримки рідних і близьких, без їхньої віри у тих, хто має чи не найвідчайдушніше бажання жити, ті складні маленькі кроки неможливі...

Позитивно впливають навіть дотики.
Полтава вірить у сильну малечу з великими та добрими серцями. І в нашому місті робиться все для того, аби й діти повірили самі в себе. Ось уже кілька років поспіль вихованці Міського центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю завдяки підтримці очільника Полтави Олександра Мамая відвідують заняття з іпотерапії.

Іпотерапія дуже ефективна в дитячому віці починаючи навіть з одного року. Директор Міського центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю Людмила Лисенко зауважує, що завдяки комплексному підходу разом із застосуванням інших методів такий різновид зоотерапії дає виражений позитивний результат:
– Заняття для дітей з кіньми ми проводимо неодноразово, – зауважила Людмила Ігорівна. – Це не просто катання. Це організований процес на спеціально навчених конях, спрямований на лікування, емоційну, фізичну реабілітацію. Іпотерапія важлива та корисна для сонячних дітей, тих, у кого церебральний параліч, затримка психосенсомоторного розвитку, а також мовного, аутизм. Результати себе чекати довго не змушують. Навіть уже після першого заняття діти змінюються.

І це справді так! 20 хвилин тісного спілкування з конем дають те, до чого батьки разом зі своєю дитиною можуть іти тижнями, застосовуючи інші методи реабілітації. Особливо позитивно іпотерапія діє на людей з аутизмом. Максима М’якенького такі заняття роб-лять відкритим, налагоджується соціальна взаємодія, а ще він охоче та захоплено розмовляє.

– Мій син дуже любить великих тварин, особливо коней, – розповідає мама хлопчика Юлія. – Справді, його поведінка змінюється одразу ж після першого заняття. Він сповнений емоцій, розповідає, як усе йому сподобалось і як сильно він любить конячок. Приємно, що для кожного є свій кінь-лікар. Тих, наприклад, у кого ДЦП, повезе один кінь, сонячну малечу – інший. Усе дуже індивідуально. Така соціальна програма дуже важлива для наших дітей. Ось так, крок за кроком, ми робимо свої маленькі успіхи.

Оздоровча рекреаційна верхова їзда відбувається на кінній базі в селі Лабурівка Котелевського району. Працівники бази завжди тепло та радісно зустрічають своїх маленьких гостей. Педагог-реабілітолог Олександра Хандогіна разом з командою інструкторів приділяють увагу кожному, враховуючи індивідуальні особливості дітей. Відповідально готують і коней. Ними стають лише кращі з кращих: лагідні, спокійні, розумні, які допомагають своїм вершникам соціалізуватися. Тягнутися до людей, а не уникати їх і занурюватися у себе допомогли тварини і п’ятирічному Вані.

– На заняттях ми з сином були вже вдруге, – розповіла мама хлопчика Анна Золотарь. – Йому дуже сподобалось, посмішка не сходила з його обличчя. Це великий яскравий спогад у його житті. Він щасливий, і я щаслива. Він почав комунікувати, став привітним до людей, охочим до компанії. Усі ми, батьки, вдячні за турботу про нашу малечу!

Заняття з іпотерапії проводяться в рамках реалізації Програми соціального забезпечення та соціального захисту населення міста Полтава «Турбота». Із початку року Міському центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів на проведення занять з іпотерапії виділено 160 тис. грн. 20 липня 2018 року під час засідання 16 сесії Полтавської міської ради сьомого скликання було додатково виділено ще 62 тис. 500 грн.

– Торік сума на проведення іпотерапії становила 140 тис. грн. Реабілітація дала позитивний результат, і ми прийняли рішення щодо збільшення коштів на реалізацію такого виду зоотерапії. Я прекрасно розумію, що не кожна родина, яка виховує дитину з інвалідністю, може дозволити собі заняття з іпотерапії. Але ж це також частинка великого комплексу реабілітаційних заходів. Малеча потребує нашої уваги і підтримки чи не найбільше. Моя принципова позиція – зробити все для того, аби полегшити життя цих дітей та їхніх батьків, – наголошує міський голова Полтави.


За виділені кошти заняттями з оздоровчої рекреаційної верхової їзди буде охоплено 100 дітей з інвалідністю. Три групи – це майже 75 дітей – уже відвідали базу. Ще 25 поспілкуються з конями у вересні. І родини обов’язково поділяться своїми враженнями з читачами ПВ.

... та поплескались у теплих хвилях моря

З валізами та пляжними парасольками, масками для плавання та сонцезахисними окулярами, сповнена найкращих сподівань, чергова група маленьких та юних відпочивальників у супроводі одного з дорослих 31 липня вирушила назустріч літнім мріям – на Азовське море. Уже не перший рік Полтава залишається єдиним містом в Україні, де реалізовується унікальна соціальна акція з оздоровлення дітей та молоді з інвалідністю на узбережжі моря. Започаткував її міський голова Олександр Мамай.


Цього дня зі своїм сином на відпочинок вирушила й Ірина Рогуліна. Оздоровлення – це головне для дитини з інвалідністю, зауважила жінка:
– Як же сильно мій син чекав цього дня! Ось зараз спостерігаю за ним, а він радіє вже від того, що ми їхатимемо разом з іншими дітьми. Ще моря не побачив, а вже сяють його оченята. Великих зусиль для мене вартує його посмішка... Окрім того, що він отримує позитивний вплив від усього процесу загалом, у нього йде покращення рухів рук та ніг, стає кращим і самопочуття, він заспокоюється. Ми в очікуванні лише гарного. Переконана, так і буде. Бо так завжди. Щира вдячність за турботу про наших дітей!

Разом з Іриною та її сином до теплих та лагідних хвиль їдуть ще майже 100 відпочивальників у супроводі одного з дорослих.

Цього року в рамках програми соціального забезпечення та соціального захисту населення Полтави «Турбота» з міського бюджету на проведення оздоровлення виділено більш ніж 3 млн грн.

Кошти розподілені між двома найбільшими у місті організаціями, які опікуються дітьми та молоддю з інвалідністю, – «Міською асоціацією дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства м.Полтави» та «Полтавським місцевим осередком Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України».

А от Антон Волик з моря вже повернувся. З собою привіз безліч фотографій, мушлі, які збирали на березі разом з мамою, сувеніри на згадку і цілу купу теплих спогадів, які зігріватимуть хлопця, певно, аж до наступного літа.

– Яке тепле було море, – ділиться враженнями Антон. – Теплий пісочок, лагідне сонце, я із задоволенням засмагав. Берег був устелений мушлями. Ми з мамою їх збирали. А ще поруч були дискотеки для дітей. І я там з радістю розважався.

– Для дітей та молоді найцінніші емоції, а для їхніх батьків – турбота про родини, які потребують особливого захисту. Дуже важливо відчувати підтримку, – до розмови з Антоном приєдналася його мама.

Побажав гарної дороги та приємних вражень усім, хто вирушив у незабутню подорож, Олександр Мамай. Приємно, зауважив він, спілкуючись з батьками, що за роки існування соціальної акції вже багато дітей та молодих людей тримає міцний зв’язок завдяки тому, що колись їх познайомило саме море:
– Зазвичай ці діти, юнаки і дівчата сидять у своїх домівках, рідко бувають на подвір’ї. Їм не вистачає простого спілкування. Скільки ми маємо прекрасних історій на кшталт познайомилися колись на узбережжі моря, обмінялись телефонами, повернулись додому і продовжують спілкування й донині. А є ще унікальніші історії: обидві дитини в інвалідних візках, живуть у різних кінцях нашого міста, але батьки їх возять одне до одного, бо вони стали найкращими друзями. На моє переконання, саме це – найважливіше. Є такі хвороби, які вилікувати, на жаль, ніхто не взмозі. Але можна вилікувати душу. Спілкування з тими, хто важливий для тебе, з ким тобі добре і весело, хто тебе розуміє, – ось ті ліки.

Поїздки на море триватимуть протягом літа. Щовівторка ближчими до морських мрій стає все більше і більше тих, хто заслуговує на їхнє здійснення.

Оксана Задорожна
Іван Мольченко, 02.08.2018, 11:38290
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень