22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтавське книговидавництво часів незалежності

Напередодні святкування Дня Незалежності України у відділі краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відбулося відкриття книжкової виставки «Полтавщина за роки незалежності (через призму місцевих видавництв)». Традиційно бібліотекарі відділу краєзнавства готують виставки, присвячені рідному краю за період незалежної України. Оригінальність цьогорічної виставки у тому, що акцент зроблено на досягненнях видавничої справи у Полтаві від часу проголошення незалежності до сьогодення.

Готуючись до урочистого відкриття виставки, бібліотекарі оглянули свій краєзнавчий фонд і згадали, що мали на полицях далекого 1993-го, коли утворився відділ краєзнавства. Нині його фонд має близько восьми тисяч книг, більша частина з яких є продукцією місцевих видавництв. Можна з певністю стверджувати, що весь масив якісно виданої, змістовної літератури про рідну Полтавщину ми здобули за роки незалежної України. За радянських часів у нашому місті не було можливості видавати книги, видавнича справа обмежувалася періодичними виданнями – місцевими газетами. Щоб видати книжку, потрібно було звертатися у державні видавництва, найближче з яких – «Прапор» – було у Харкові.

Від 1991 року в Полтаві почала зароджуватися видавнича справа. На виставці представлена книжка, видана у Полтаві 1991 року. Це збірка наукових праць до 100-річчя Полтавського крає-знавчого музею.

На Полтавщині діє також програма випуску соціально значущої літератури коштом обласного бюджету, до переліку входить література історична, краєзнавча, художня, література для дітей.

На даній виставці представлено близько 200 книжок, створених полтавськими книговидавництвами, і це далеко не весь їх доробок за згаданий проміжок часу. Виставка має п’ять розділів. Окремо представлені видання, створені до річниці української незалежності. «Полтавщина: шлях до незалежності» (видавництво «Полтавський літератор», 2016), «Міліція Полтавщини за часів незалежності» (видавництво «Дивосвіт», 2009).

Найбільший масив літератури має розділ «Історія рідного краю». Це природно, адже за роки незалежності повернуто величезну кількість забутих імен із минулого Полтавщини, цілі пласти української історії й роль полтавців у них важко переоцінити. Згадаємо ім'я історика В. Я.Ревегука, який у співпраці з полтавськими видавництвами створив цілий цикл ґрунтовних наукових праць. Історію українського козацтва відкривають і вивчають В. Мокляк, І. Діптан, які видали свої історичні розвідки у видавництві АСМІ. Протягом 1993-2009 рр. полтавське товариство «Просвіта», співпрацюючи з місцевими видавництвами, випустило серію збірок «Полтавська Петлюріана», група полтавських науковців на чолі з Олександром Білоуськом за період 2004-2007 рр. у співпраці з видавництвом «Оріяна» випустили цикл наукових посібників для середньої школи «Історія Полтавщини».

Місцеві видавництва оперативно відгукуються на буремні події в історії України, за останні роки світ побачили збірка «Дорога в безсмертя: Дмитро Коряк» і фотоальбом К. Бобрищева «Війна і мир» видавництва АСМІ.

Наступний розділ присвячено культурному, літературно-мистецькому та спортивному життю Полтавської області.

Неможливо залишити поза увагою таке ґрунтовне видання, як енциклопедія «Полтавіка», два томи якої побачили світ у місцевих видавництвах останніми роками і були присвячені історії релігії та образотворчому мистецтву Полтавщини. У співпраці з видавництвом АСМІ побачила світ двотомна праця визнач-ного полтавського мистецтвознавця В. М. Ханка «Енциклопедія мистецтва Полтавщини». Якісно видана і змістовна за наповненням «Полтавська Шевченкіа-на» П. Ротача, яка вийшла у видавництві «Дивосвіт». Антологія творів письменників Полтавщини «Калинове гроно» з’явилася у видавництві «Полтавський літератор» протягом 2004-2016 рр.

У розділі «Духовні витоки рідного краю» зібрано, зокрема, книги полтавських видавництв, присвячені історії релігії Полтавщини, яку свого часу досліджував ректор ПНПУ ім. В. Г. Короленка Володимир Пащенко. У співпраці з видавництвом АСМІ він випустив цілу низку наукових праць.

Хочемо подякувати полтавським видавництвам за співпрацю з Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І. П. Котляревського. Протягом 2015-2018 рр. у видавництві АСМІ вийшли бібліографічні покажчики літератури із фондів бібліотеки.

Виставка «Полтавщина за роки незалежності (через призму місцевих видавництв)» дала можливість ще раз напередодні Дня Незалежності України згадати добрим словом наших друзів – полтавських видавців, вшанувати українську книгу та її батьків і творців. Дякуємо тим, хто дав можливість нам, працівникам бібліотеки, поставити на полицю, зберегти і віддати в руки зацікавленому користувачу змістовну, цікаву, гарну книгу!

Лариса Карпенко, провідний бібліотекар відділу краєзнавства Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського
Іван Мольченко, 23.08.2018, 12:58430
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень