25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

І знову новації для платників аліментів. Що зміниться на цей раз?

29 серпня набуває чинності другий пакет законів, прийнятих Верховною Радою в рамках проекту Міністерства юстиції #ЧужихДітейНеБуває (№8296, №8295, №8294) і покликаних захистити економічні права й свободи маленьких громадян, батьки яких розлучилися. Ці документи вже підписані керівництвом держави й опубліковані в «Урядовому кур’єрі».

Даними законами передбачені посилення відповідальності неплатників аліментів, збільшення мінімального рівня фінансової підтримки дітей, які проживають у неповних сім’ях, та запровадження пільг і стимулів для батьків, які сумлінно виконують свій обов’язок. Так, якщо до прийняття другого пакету законів #ЧужихДітейНеБуває мінімальний гарантований розмір аліментів становив приблизно 900 грн, то з кінця серпня дорівнюватиме не менше, як 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Цю суму присуджуватимуть лише в тому випадку, коли в батька чи матері, які проживають окремо від сина/доньки, не вистачає коштів для того, аби платити більше. Мінімальний же рекомендований розмір аліментів на одного прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто 1559 грн (до 6 років) або 1944 грн (від 6 до 18 років). До того ж із першого грудня він може бути піднятий до 1626 та 2027 грн відповідно.

Крім того, підтримані депутатами закони запроваджують систему мотивації батьків, які вкладають кошти в розвиток власних дітей (гуртки художньої самодіяльності, спортивні секції тощо). Для них передбачені податкові пільги та інші преференції. А от на злісних неплатників очікують фінансові санкції. Якщо батько чи мати ухиляється від сплати аліментів рік, до суми заборгованості додається пеня в розмірі 20%, два роки – 30%. Тим, хто не перераховував належні кошти на утримання сина/доньки три роки, доведеться віддати на 50% більше заборгованої суми.

Якщо людина не може розрахуватися з боргами, держава пропонує їй виконувати суспільно корисні роботи. Призначатимуть їх у разі наявності заборгованості за три місяці й більше. Якщо особа ухиляється від виконання таких робіт, законом передбачена можливість застосувати до неї адміністративний арешт на строк до 10 діб, у разі злісного ухиляння – притягнути до кримінальної відповідальності (позбавлення волі терміном до двох років).

Стає вимогливішим законодавство й до деяких посадовців. Так, громадяни, які можуть бути членами Кабінету Міністрів України, заступниками міністрів, хочуть зайняти посади державної служби категорії «А» чи «Б», мають намір зареєструватися кандидатами в народні депутати, депутати місцевих рад, кандидатами на посади сільських, селищних, міських голів, старост, будуть зобов’язані подавати заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини за шість і більше місяців. Уже призначеним чиновникам теж не варто ігнорувати необхідність виділяти кошти на свою малечу – понад річна заборгованість автоматично стає приводом для звільнення з посади.

Завдяки прийнятим законам офіційні опікуни тепер не проситимуть дозволи на виїзд дітей за кордон на термін до місяця. Перестають такі документи бути потрібними й у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів за щонайменше чотири місяці. Але водночас посилюється контроль за використанням коштів. Органи опіки та піклування проводитимуть регулярні інспекції одержувача аліментів. Порядок і періодичність таких перевірок має визначити Міністерство соціальної політики України. При виявленні фактів витрачання грошей не на потреби дитини до того з батьків, хто отримує виплати, застосовуватимуть відчутні санкції.

Також серед новацій пакету #ЧужихДітейНеБуває-2 – система автоматизованого арешту коштів боржників; обов’язок засуджених працювати, щоб забезпечити сплату аліментів; застосування обмежень першого пакету до батьків, які не платять аліменти дітям із інвалідністю або тяжко хворим уже після того, коли борг перевищить суму за три місяці.

Світлана Панченко
Іван Мольченко, 23.08.2018, 16:30290
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень