18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Жанжин малгай — сакральний капелюх монгольських багатурів


Монгольська культура – одна із найдавніших та найколоритніших на євразійському континенті. Сформувавшись на межі давньої та нової ер, вона дійшла до наших часів практично у первісному варіанті. Монголи – кочові воїни, свого часу підкорили більшу половину Азії, тож не дивно, що в Афганістані, Китаї, Росії, Казахстані та багатьох інших азійських країнах і досі компактно проживають люди, що схожі на монголів як зовнішністю, так і традиціями.

Монгольскі багатури.
Монгольський національний костюм вражає своєю пишністю: хутро тварин, дорогі тканини, розшиті золотими та срібними нитками, коштовні монети, атласні стрічки – усе це органічно поєднується як у чоловічому, так і в жіночому вбранні дітей безкраїх степів.

На окрему увагу заслуговують монгольські головні убори. Взагалі їх існує понад 100 видів, вони поділяються на чоловічі й жіночі, повсякденні, святкові й церемоніальні. Але сьогодні ми поговоримо про один із найбільш оригінальних – жанжин малгай, чоловічий капелюх, який є атрибутом монгольських військових, спортсменів та багатурів-силачів.

Цей капелюх наділений особливою сакральністю – його напівсферична форма повторює контури небосхилу, поверхні юрти, обриси пагорбів та сопок, типових для монгольських ландшафтів, а конусоподібність нагадує про гори, у яких живуть божества та духи. Вишите срібною або золотою ниткою навершя вінчає намистина зі шматочка кедру, обв'язана товстими шнурами, що символізує сонце. Тонкі жовті клинці, що спускаються від навершя, – сонячні промені, що дарують життєдайну енергію «ур улде». Червоний колір головного убору говорить нам про незгасаючий вогонь духу, який є суттю воїна-захисника, а околиш капелюха – виконане із чорного бархату «коло парабша» – земля, що годує все живе. Таким чином жанжин малгай несе в собі символи чотирьох стихій (повітря, води, землі й вогню) та символіку верхнього, середнього та нижнього світів (Сонця, Гір, Землі).

Жанжин малгай часто можна побачити на головах вищого військового керівництва країни (дослівний переклад назви «генеральний капелюх»), під час національних спортивних змагань, переважно на стрільцях та борцях. Взагалі капелюх асоціюється із мужністю, силою, відвагою та непокірністю. Монгольські легенди говорять, що доки хоча б один чоловік носитиме жанжин малгай, монголи не зникнуть із лиця матері-землі.
Павєл Москалюк, 11.09.2018, 16:28307
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень