18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Тагельмуст — символ смиренності синьолицих синів пустелі


Сьогодні у рамках нашої рубрики ми відправимось в одне із найнепристосованіших для проживання людей місць – в африканську пустелю Сахару, де з прадавніх часів живе дивовижний народ туарегів. Туареги належать до групи берберських племен, проте зовні суттєво відрізняються, наприклад, від тунісців або марокканців – вони високі на зріст, світлошкірі та блакитноокі. Туареги – землероби-кочівники, сповідують іслам, проте їх вірування та спосіб життя суттєво відрізняються від переважної більшості тих, хто вірує в Аллаха.

Головною визначною рисою туарезької спільноти є матріархальний уклад. Саме жінки головують у сім'ях, мають остаточне слово на загальних зборах, розпоряджаються майном тощо. Жінки вміють читати й писати, для чоловіків же це не є обов'язковим. Незважаючи на те, що головою кожного з племен є чоловік, його жінка та мати мають право вето на всі його рішення.

Відображенням способу життя туарегів є і їхній національний костюм. Жінки носять просторі різнобарвні вбрання, заплітають волосся у пишні зачіски та прикрашають себе масивними срібними прикрасами, чоловіки ж вдягаються набагато скромнніше – у традиційні сині туніки докалі або тонкі шерстяні накидки хаік. Але основним елементом одягу чоловіків-туарегів був і залишається знаменитий тагельмуст – це довга хустка кольору індиго, що є своєрідним варіантом чадри – туарезькі чоловіки зобов'язані ховати під тагельмустом свої обличчя навіть у домашньому колі.

Тагельмуст – сакральний предмет, разом із мечем батько дарує його сину під час проведення церемонії посвяти у чоловіки, після досягнення останнім повноліття. Із цього дня хлопець вже ніколи не покажеться на люди без хустки, яка приховує його обличчя, волосся та шию, залишаючи видимою лише щілину для очей. Хустка має не лише ритуальний, але й практичний сенс – вона стане захистом від пекучого вітру, спеки та піщаних бурь. Довжина тагельмуста може досягати 40 метрів, тож правильно зав'язувати хустку на голові – іще одна важлива навичка, якій батько має навчити свого сина. Цікавою деталлю є те, що фарба, яка не закріплена на тагельмусті, поступово в'їдається в обличчя чоловіків і з часом колір їх облич стає сірувато-синім. Саме тому туарегів нерідко називають синіми людьми, або людьми із синіми обличчями.

На африканському континенті туареги – реальна сила, вони нікому не дозволяють обмежувати свої свободи та активно впливають на політику країн, на території яких проживають, і завжди готові до опанування нових навичок, не забуваючи при цьому про свої традиції. Впевнені голоси, що доносяться з-під тагельмустів, нерідко говорять: «Краще йти невідомо куди, аніж сидіти на місці, нічого не роблячи».
Павєл Москалюк, 13.09.2018, 15:21372
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень