25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтава-1978: арсенал вибухівки на Половках, мотобольна феєрія, турбота про здоров’я та освіту

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1978 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 40 років тому.

Так, у січні відкрили найбільший на той час у місті ресторан «Турист» на березі Ворскли. Дві його зали можуть вмістити триста відвідувачів. Одна зала оформлена традиційною українською керамікою, друга має сучасний інтер’єр із великими кольоровими вітражами. Директор Валентина Короленко розповіла, що буде в ресторані й спеціальний зал та коктейль-бар. Поряд із рестораном звели бетонний ребристий куб нового кіно-театру на триста глядачів.

На Полтавській фабриці музичних інструментів створений новий експериментальний зразок акордеону «Такт», призначеного для навчання дітей у музичних школах. Інструмент виготовив майстер-експериментатор Яків Зелений.

На фото: навчальний корпус №3 Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка, який у 1978 році було висунуто на конкурс Держбуду УРСР.
Публікація Павла Карнауха «Вибух за містом» не залишила байдужими читачів «Зорі Полтавщини». У ній йдеться про те, що, коли по вулиці Великотирнівській, 31/1, працівники шляхового ремонтно-будівельного управління виконували роботи, екскаваторник Микола Дядя копав траншею для зливної каналізаційної мережі й вирив п’ять снарядів. Сапери з Полтавського гарнізону, які прибули на місце, визначили, що там у землі їх ще цілий арсенал, і всі вибухонебезпечні. Підривати на місці було не можна, бо за 23 метри від траншеї нова дев’ятиповерхівка. Ухвалили рішення видобувати снаряди з-під землі й вивозити їх. Протягом двох днів було виявлено 26 снарядів 45- та 75-міліметрового калібрів. Вибухівку вивезли за місто і знешкодили.

Пройшло п'ятнадцять років відтоді, як у Полтаві запустили перший тролейбус. По вулицях міста курсує 118 машин по семи маршрутах, а депо було розраховане лише на 83 тролейбуси, тому трест «Полтавапромбуд» почав його реконструкцію.

Виконком міськради ухвалив рішення виділити по вулиці Енгельса ділянку для будівництва міської лікарні на 1000 ліжок. Також прийнято рішення про будівництво широкоформатного кінотеатру по вулиці Красіна,87, який матиме два зали на 600 та 200 місць.

Переможцем обласного турніру з хокею на призи клубу «Золота шайба», що відбувся на стадіоні «Локомотив» стала команда «КрАЗ» з Кременчука. Дорослий чемпіонат області виграв полтавський «Локомотив».

У харківському видавництві «Прапор» вийшов путівник «Полтава», який у формі художньої розповіді написав полтавський журналіст Леонід Остроушко.

Навесні при кінотеатрі «Колос» відкрився клуб любителів кіно «Десята муза», мета якого навчити людей правильно дивитися та розуміти фільми.

У пам’ятці архітектури – дзвіниці колишнього Успенського собору – організували постійно діючу виставку пам’ятників історії та культури Полтавщини. Тут представлені стародавні карти, пожовклі від часу фото, макети Полтави різних періодів, інші цінні експонати.

Напередодні травневих свят на вулиці Леніна з’явилася обнова – Будинок побуту. Тут надаватимуть послуги полтавцям перукарі й швачки, чоботарі й фотографи, косметологи, гравіювальники тощо. У будинку побуту відкрився перший у місті демонстраційний зал показу нових моделей одягу. На конкурс Держбуду УРСР висунуто новий корпус Полтавського педагогічного інституту, приміщення готелю «Турист», дитячий садок турбомеханічного заводу на вулиці Пушкіна та житловий будинок по вулиці Баленка, 18.

Наприкінці весни у Полтаві відбувся Х все-союзний фестиваль молодих поетів. Участь у ньому взяли троє представників Полтавщини – Людмила Овдієнко, Лідія Сіробаб і Тарас Нікітін.

У червні тисячі вболівальників відвідали мототрек у Розсошенцях, де три дні тривав розіграш Кубка Європи з мотоболу. У фіналі змагалися три команди СРСР, ФРН та Голландія. Турнір викликав великий ажіотаж, на кожному матчі були присутні понад двадцять тисяч вболівальників. У першій зустрічі радянські мотоболісти переконливо переграли голландців – 10:0, а потім вирвали перемогу у німців – 3:2. Фінал за участі збірних СРСР та ФРН видався драматичним, адже основний час не виявив переможця – нічия 2:2. У додатковий час наші спортсмени забили два м’ячі, на що суперник відповів одним. У підсумку збірна СРСР, у складі якої були також гравці з Полтавщини, здобуває почесний трофей.

У липні на стадіоні «Колос» відбулися масові спортивні змагання – фінал VI сільських спортивних ігор України. На театралізоване відкриття прийшли подивитися понад двадцять тисяч глядачів. Серед наших земляків золоті медалі здобули борці Петро Бутрій (до 71 кг) та Володимир Чоні (до 95 кг), важкоатлет Олексій Кубрак, є в нас срібло та чотири бронзи і в підсумку одинадцяте загальнокомандне місце.

У серпні на стадіоні «Колос» на запрошення Полтавської обласної філармонії виступили з концертом артисти з Російської федерації. Серед них, зокрема, гумористи Роман Карцев і Віктор Ільченко, Борис Владимиров (Авдотья Нікітічна) і Вадим Тонков (Вероніка Маврикіївна), гурт «Квіти», артистка Наталія Крачковська та інші.

Напередодні відзначення 35-ї річниці визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників у своєму інтерв’ю голова виконкому міської ради народних депутатів Олександр Кива розповів, що триває удосконалення та розширення закладів соціально культурного призначення. Серед них поліклініки четвертої міськлікарні та заводу ГРЛ, хірургічний корпус обласної лікарні, сім дошкільних закладів, студентське містечко кооперативного інституту, нові корпуси педагогічного та інженерно-будівельного інститутів, нові приміщення чотирьох бібліотек та інші.

На завершення трохи торговельно-споживчої статистики. У 1978 році у місті діяло 575 торговельних точок, із них 179 кіосків, 55 пунктів прийому посуду. Найбільші магазини по товарообігу: ЦУМ, продовольчий магазин №1 на Половках, магазин «Ювілейний», гастроном «Україна». У місті дев’ять ресторанів, 319 їдалень, кафе, буфетів. Найбільша у місті їдальня №9, яка обслуговує студентів та викладачів інженерно-будівельного інституту. Одночасно тут може харчуватися 450 чоловік.
Володимир Сулименко, 17.09.2018, 16:19486
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень