20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Фесі — грецька відповідь на османську культурну експансію

Цивільний варіант традиційного грецького фесі.
Греція – один із найдавніших осередків цивілізації, відомих сучасній людині. Саме на тлі стародавньої Еллади зародилась класична філософія, театр, архітектурні та скульптурні традиції. Саме Греція тривалий час диктувала сусіднім державам, як будувати кораблі, як зводити фортеці, як готувати їжу та як одягатись. Тож зовсім не випадково грецький національний костюм суттєво вплинув на загальноєвропейську моду.

Китиця на фареоні офіцера знатно коротша.
Фареон - військовий варіант фесі - гордість президентських евзонів.
Основним елементом чоловічого одягу античної Греції був хітон – прямокутний шматок тканини довжиною два метри та метр шириною. Тканину складали навпіл і заколювали на плечах спеціальними пряжками – фібулами. Після християнізації Греції хітон трансформувався у довгу білу сорочку із широкими рукавами та об'ємну білу спідницю фустанеллу, що зовні схожа на шотландський кілт, але плісирована не лише ззаду, але й із передньої сторони. Узагалі число складок на фустанеллі обов'язкове – їх рівно 400 – по складці за кожен рік, який грецька держава перебувала під гнітом Османської імперії. Талію перев'язували широким довгим поясом, а зверху надягали жилет синього, бордового або чорного кольорів.

Невід'ємним елементом костюму вважається і специфічний головний убір, що зветься фесі – з одного боку він схожий на турецьку феску, з іншого – її цілковита протилежність. Це невеличка, зроблена з оксамиту шапочка яскравого кольору, на тім'яній частині якої закріплена довга товста китиця, що звисає аж до грудей. Фесі носять таким чином, щоб китиця була з правого боку. Узагалі капелюшок – нагадування про те, що за часи османської окупації грецька культура не тільки не зникла, але й суттєво збагатилась, поглинаючи та асимілюючи традиції окупантів.

Сьогодні фесі – не лише популярний туристичний сувенір та згадка про тривалу національно-визвольну боротьбу грецького народу. Елементом офіційної уніформи елітних підрозділів збройних сил Греції – Президентської гвардії евзонів став модифікований варіант цього головного убору, що зветься фареоном. Фареон обов'язково виробляється з яскраво-червоної повсті, а його китиця – з чорного шовку, причому в рядових евзонів вона довша, ніж у представників офіцерського складу. На передній частині головного убору розміщується емблема збройних сил Греції, в офіцерів герб доповнюється зірочками. Червоний та чорний – традиційні європейські військові кольори – у грецькому костюмі нагадують про жертви грецького народу, покладені на вівтар здобутої незалежності від Османської імперії.
Павєл Москалюк, 24.09.2018, 17:09259
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень