20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Вересневий парк — згадка про День міста

Дивлячись на фото 2003 року, на якому троє колишніх керівників області та міста садять дерево, читачі, напевно, задумалися: де це місце? Ми бачимо будівлі парної сторони вулиці Сінної, найстаріша з них – двоповерховий будинок за №14. Неподалік цього будинку в 1950-х роках під час сільськогосподарських виставок розміщувалися експозиції з викопаними невеликими ставками для рибних господарств і тих, які спеціалізуються на розведенні водоплавних птахів.

Вересневий парк на вулиці Сінній – один з наймолодших у Полтаві. Його заклали 23 вересня 2000 року на День міста. «Цього дня відкрили храм Великомученика Пантелеймона-цілителя, перші тролейбуси пішли новим маршрутом – вулицею Сінною. Про цю подію завжди нагадуватиме полтавцям і Вересневий парк, закладений у День міста», – писав тоді «ПВ».

На фото 2003 року: голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко, голова обласної ради Володимир Гришко і народний депутат України Анатолій Кукоба досаджують дерева у Вересневому парку.
Наступного року до Дня Перемоги на території парку встановили наріжний камінь із викарбуваними словами: «У Вересневому парку буде встановлено пам’ятник тим, кому нинішнє і прийдешні покоління завдячують життям. 9 травня 2001 року». Поряд із місцем, яке нині займає парк, у ХІХ столітті була Троїцька церква, побудована в 1894 році на кошти Анастасії Колєснікової – дружини полтавського купця другої гільдії. У 1930-х роках церкву закрили й розібрали. На її місці нині корпус №2 Державного архіву Полтавської області. 10 жовтня 2010 року в частині парку, що прилягає до корпусу ДАПО, встановили хрест, що означив місце, де буде збудовано новий храм в ім’я Апостола Андрія Первозваного. Тоді ж була проведена церемонія освячення місця під майбутній храм.

На території, де нині розкинувся парк, були виробничі корпуси заводу «Продмаш», заснованого у 1932 році на базі колишніх майстерень ремісничого училища. У 1980-х роках затвердили програму розвитку підприємства, яка передбачала його реконструкцію та перебазування основного виробництва на нові площі. До кінця 1990-х років старі корпуси підприємства повністю розібрали, а на їх місці провели підготовчі роботи: вивезли сміття, розрівняли звільнену площу і завезли родючий ґрунт.

Активну участь у роботах з благоустрою території брали студенти Полтавського державного сільськогосподарського інституту (нині Полтавська державна аграрна академія). Посадковий матеріал надало комунальне підприємство «Декоративні культури» Полтавської міської ради. Частину рослин парк отримав у дарунок від ПДАА та випускника цього вишу В.Ловкого. На жаль, з різних причин деякі рослини первісних посадок загинули. Це модрини, кизильники, частина таволг, сливи Піссарда, гінкго та берека. Тому у 2003 році було проведене досаджування дерев і чагарників.

Про цю подію писав «ПВ» в №44 у замітці «Зелені шати милують око, дарують здоров’я». У ній розповідається, що серед учасників посадки дерев були представники депутатського корпусу, виконавчих органів, журналісти. Народний депутат України Анатолій Кукоба сказав: «Ми щовесни й щоосені традиційно висаджуємо дерева. Відтак зелена зона постійно розширюється, це додає краси нашому чудовому місту, поліпшує довкілля, слугує зміцненню здоров’я полтавців».

Невеликий за площею (близько 1 га) Вересневий парк має цікавий видовий склад дендрофлори, яка нараховує близько 40 видів і форм. Більшість дерев розташована декоративними групами, лише липи посаджені алеями. Візитною карткою парку стали три дерева берези повислої форми Юнга з вигнутими майже до землі плакучими гілками. Серед зелених насаджень обласного центру лише Вересневий парк має їх у своїй колекції. З кожним роком парк стає більш привабливим і затишним. Це не лише чудова зелена окраса архітектурного обличчя міста, а й одне з улюблених місць відпочинку полтавців.

Використаний матеріал «Наймолодший парк м. Полтави» старшого наукового співробітника науково-дослідного відділу природи Полтавського краєзнавчого музею Олени Халимон
Володимир Сулименко, 27.09.2018, 12:52391
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень