18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Акубра — славетний капелюх австралійських мисливців на крокодилівя


Пол Хоган у ролі Данді на прізвисько Крокодил.
Традиційна австралійська забавка - молодики у пабах часто проводять змагання, хто вип'є більше пива зі свого капелюха.
Австралія – екзотична земля із доволі суворим кліматом, більшість людей проживає на узбережжях, ті ж, хто змушений жити в глибині континенту, потерпають від пекучого сонця, злив та піщаних бур. Тому і традиційний одяг у австралійців – відповідний, такий, що захищає від різноманітних природних негараздів, – шкіряні чоботи, сорочка з довгими рукавами, джинси або шорти нижче коліна, часто – шкіряна жилетка з великою кількістю кишень, нашийна хустка-бандана. Вінчає образ широкополий фетровий капелюх, який називають акуброю. От саме до історії цього капелюха ми сьогодні і звернемось.

Узагалі-то «Акубра» – не різновид капелюха, а назва торгової марки, яка з'явилась на австралійському ринку в 1912 році. Проте стартувала ця історія ще у 1874, коли з Англії у Тасманію перебрався капелюшник Бенджамін Данкерлі, який мав обладнання й навички, що швидко дозволили йому вивести виробництво австралійських капелюхів на якісно новий рівень. На початку ХХ століття він відкрив завод, на якому з часом і народився бренд «Акубра», а потім цим словом почали називати будь-який фетровий капелюх австралійського виробництва.

Класичний австралійський капелюх має високу округлу тулію, сплюснуту зверху, широкі, загнуті по боках догори поля, шкіряну плетену стрічку, що обрамляє тулію з зовнішньої сторони, та широкий шкіряний налобник, який дозволяє підганяти розмір капелюха до голови його «носія» та фіксувати головний убір, аби його не здувало поривами вітру. Акубри виробляються з пресованого кролячого пуху, на виробництво одного капелюха потрібно 14 кролячих шкурок. На сьогодні хутра диких австралійських кролів уже недостатньо для масового виробництва головних уборів, тому капелюшники закупляють хутро кроликів у Франції, Бельгії та Україні. Кожен капелюх проходить мінімум через 19 етапів виробництва, у яких беруть участь щонайменше 60 робітників. Сьогодні акубри виробляються за тією ж технологію, що і сотню років тому, тож вважаються справжнім національним надбанням.

Капелюх настільки функціональний, що регулярно використовується для господарських потреб.
Далай-Лама під час візиту до Австралії не тільки познайомився із симпатичним вомбатом, але й отримав у подарунок традиційну акубру.
Головна особливість акубри – її багатофункціональність. Власники цих капелюхів у своїй більшості – люди, які знають ціну важкій праці, тож вони не ставляться до елементів одягу як до сакральних цінностей. Акубри часто використовують у якості відер, у яких носять воду для поливу посівів, ними роздмухують вогнища, зберігають у них землю із черв'яками, вирушаючи на риболовлю, підкладають під сідло, їздячи верхи. Капелюх настільки якісний, що майже не забруднюється й не деформується, що б з ним не робили.

Особливою популярністю акубри користуються в австралійських мисливців. Що цікаво, полювання в Австралії – не стільки розвага, як запорука виживання. Самі лише дикі свині, що неконтрольовано розмножуються в місцевих лісах, щороку завдають людям багатомільйонних збитків: винищують посіви, забруднюють питну воду, знищують середовище проживання рідкісних птахів та маленьких тварин, крадуть їжу у скота й навіть поїдають невеликих ягнят. Не меншу проблему становлять кенгуру, крокодили, нічні коти, дикі собаки динго. Капелюхи мисливців прикрашаються китичками свинячої щетини, пір'ям трофейних птахів, стрічками зі шкіри кенгуру тощо. Не дивно, що основним популяризатором акубри в Європі став австралійський актор Пол Хоган, який у 1986 році втілив на кіноекрані образ відважного Данді – мисливця на крокодилів. Фільм отримав схвальні відгуки глядачів, згодом було знято кілька його сиквелів. Мабуть, непотрібно нагадувати, що основним елементом образу безстрашного мисливця стала акубра, прикрашена крокодилячими іклами.

Сьогодні акубра (в широкому розумінні цього слова) – справжня візитна картка Австралії, її колоритний харизматичний визначний елемент, популярний туристичний сувенір і бажаний подарунок, який роблять президентам країн та головам бізнес-корпорацій, що завітали на батьківщину Крокодила Данді.

Павєл Москалюк, 04.10.2018, 18:13383
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень