20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Розповідаючи про будинок побуту, не раз вживали слово «вперше»

40 років тому в нашому місті за адресою вулиця Леніна,13 (нині Небесної сотні), звели будинок побуту. Споруда на одній із центральних вулиць відразу стала примітною і популярною, а фотографи почали використовувати її тлом до випускних альбомів як одне з визначних місць Полтави.

У замітці «До ваших послуг…» газета «Зоря Полтавщини» №132 за 1978 рік розповіла про відкриття будинку побуту: «Він виріс у людному місці, ніби потіснивши своїх сусідів. І хоч «новоселу» не зовсім просторо тут, ще здалеку впадає в око його оригінальний з численними пілонами і широкими вікнами-вітринами фасад. Не звернути увагу на цю обнову Полтави аж ніяк не можна. Начальник обласного управління побутового обслуговування Володимир Бичковський запевнив твердо: «Таких будинків в області ще не було…» .

На фото: будинок побуту на Леніна,13, зведений у 1978 році.
Усього в ньому п’ять поверхів. На двох перших завжди можемо побувати ми з вами, на трьох останніх розташовані робочі приміщення, де працюватимуть ті, хто виконуватимуть замовлення. На першому поверсі в лівому і правому крилах – годинникові і граверні майстерні. Тут же просторий, добре обладнаний, приємно оформлений жіночий салон. Поряд у затишній кімнаті, на стінах якої привертають увагу гіпсові горельєфи із сюжетами з улюблених казок, розмістилася перша в обласному центрі дитяча перукарня. У розповіді про цей будинок доведеться не раз вжити слово «вперше». Це стосується великого нарядного залу із суцільною дзеркальною стіною, де регулярно відбуватиметься демонстрація нових моделей одягу і взуття, залу, де прийматимуть замовлення на їх пошиття – теж просторого цікаво оформленого і затишного, приміщення для конструкторів тих моделей. Є в новому будинку побуту трикотажне ательє, косметичний кабінет, майстерня з ремонту електробритв, фотографія і бюро послуг від фірми «Наталка». Зводило новий будинок, який споруджено за індивідуальним проектом, створеним харківськими архітекторами, будівельно-монтажне управління «Укрпобутпромбудмонтаж». Було на будові немало труднощів, пов’язаних із дуже стиснутим простором, який мали у своєму розпорядженні будівельники. Уперше тут був застосований спеціальний спосіб зварювання – так званий «ванний» на монтажі блоків і панелей. Державна комісія прийняла об’єкт з оцінкою «добре». У ньому передбачено чимало зручностей і для тих 220 майстрів різних спеціальностей, які тут працюватимуть, – пасажирські й вантажні ліфти, побутові кімнати і душові, кафе-буфет тощо».

Підтвердження, що будинку побуту за цією адресою не зовсім просторо, знаходимо і в архівних документах. На його місці раніше стояли два старовинних одноповерхових будинки, які знесли. Це синагога імені Аврама Зеленського у дворі та торговельно-житловий пасаж уздовж лінії вулиці Небесної сотні. В архіві головного архітектора зберігається справа 1947 року «Проект прибудови до воєнторгу на вулиці Леніна,10». Тоді вулиця вела нумерацію від площі Леніна в напрямку площі Луначарського. У справі говориться, що в 1945 році це був одноповерховий цегляний будинок під залізною покрівлею, у якому розташований швейний цех воєнторгу. Управління воєнторгу звернулося до управління головного архітектора про прибудову для майстерні з ремонту годинників, на що отримало відмову. З двору прибудову заборонили пожежники, бо вона загородить проїзд пожежної машини до дитячої спортивної школи (колишнє приміщення синагоги), а з вулиці Леніна прибудову заборонила зводити ремконтора, бо вона своєю архітектурою псуватиме вигляд. Та згодом у цьому приміщенні все ж знайшли місце не тільки для годинникарів, а й для працівників відділення проектного інституту.

Біля новозведеного будинку побуту облаштували зупинку «Будинок побуту», ліквідувавши «Театральну» та «Площу Леніна», які були неподалік на парній стороні вулиці Леніна. Натомість полтавці за звичкою як тільки її не називали, доводилось навіть чути, як дід у тролейбусі запитував: «Ви на парикмахерській виходите?».

В обласних газетах радянського періоду реклами було небагато, якщо такою не вважати рубрику «Служба побуту пропонує», на яку іноді відводили цілу сторінку. У 1985 році в одному з номерів «ЗП» надрукували оновлений режим роботи підприємств побутового обслуговування Полтави. З цього переліку можна дізнатися що за адресою Леніна,13, діяли: перукарня №36, салон обрядових послуг фірми «Наталка», приймальний пункт №15 фабрики «Ремвзуття», майстерня з ремонту годинників №14, майстерня з гарантійного і платного ремонту електробритв та гравіювання, ательє другого розряду №1, фотоательє №1.

І знову щодо будинку побуту на Леніна,13, скажемо слово «вперше». У 1988 році тут стали відбуватися півторагодинні вистави-покази першого в республіці «Театру мод».

«Основне навантаження по підготовці спектаклів нового театру взяли на себе головний художник фабрики «Індтрикотаж» Надія Трегубова, конструктори-модельєри Ірина Морозова та Ірина Хороленко, головний модельєр фабрики «Рем-взуття» Надія Голітько, режисер-постановник, заслужений працівник культури УРСР, керівник танцювального ансамблю «Грація» Петро Горголь. Театр запрошуватиме на свої спектаклі кожної середи, суботи та неділі», – писала газета «ЗП» .

Згідно зі статистикою обласного управління побуту станом на 1978 рік, у Полтаві діє 12 підприємств і організацій, які надають 700 видів побутових послуг, тут працюють близько чотирьох з половиною тисяч чоловік. Підготовкою кваліфікованих кадрів для підприємств служби побуту займаються три профтехучилища, які розташовані в Полтаві та Зінькові. На період перед розвалом СРСР у полтавській службі побуту трудилися три з половиною тисячі майстрів різних спеціальностей. Працювали вони на восьми спеціалізованих підприємствах і надавали близько 900 видів послуг.

На початку 1990-х на першому поверсі будинку побуту на Леніна,13, з’явилася студія звукозапису «Майстер», а в середині 1990-х відкрили клуб-кабаре «Робін Гуд», куди інколи приїздили виступати відомі гурти та артисти. Згодом заклад перекваліфікувався у нічний клуб.
Володимир Сулименко, 16.10.2018, 13:53345
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень