25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Відвідати кінотеатр «Колос» і прогулятися Гоголівським сквером

Ізнов до Полтави завітала осінь, з її примхами погоди, теплом бабиного літа і золотими шатами парків та скверів. В усі часи цій порі року раділи люди, особливо діти і молодь. Саме в таку чудову осінню пору 1987 року якийсь фотохудожник зробив на пам’ять нащадкам цю чудову фотографію. У ті часи це було непросто, бо знімальна техніка, фотоматеріали і процес обробки займали багато часу та коштували недешево. У полуденний час буднього дня містяни зайняті кожен своїми справами. Дівчатка з 10-ї середньої школи, що зовсім поруч, збирають для віночка жовте листя клена та липи на Гоголівському бульварі. Інші, хто на авто чи пішки, поспішають у клопотах, а хтось чекає на зустріч або автобус на непарній стороні вулиці Гагаріна. Тут зупинялися автобуси 6, 7, 8, 10-го маршрутів, що прямували в бік Подолу.

Фото вікторини зроблене в історичному центрі нашого міста на перетині трьох вулиць – Пушкіна (Харчова), Гагаріна (Новопролетарська) і Гоголя (Іванівська). Усі вони прокладені на початку ХІХ століття. Почали інтенсивно забудовуватися після переведення у 1852 році із Ромен до Полтави одного з найбільших на Лівобережній Україні Іллінського ярмарку. З тієї пори до нашого часу зберігся будинок у півтора поверха №29/14 на розі вулиць Гоголя і Гагаріна, збудований 1840 року в петербурзькому стилі, започаткованому ще генерал-губернатором князем О.Куракіним. У ньому деякий час проживав фінансист і громадський діяч Д.Квітка.

За даними Довідкової книжки Полтавської губернії за 1901 рік, за цією адресою працює «Столовая и буфет» міщанки Марії Федорівни Тєплової. З 1909 року, за даними книжки-довідника, у будинку Квітки розміщується вже ресторан М.Тєплової. Ця пам’ятка архітектури займає майже всю центральну частину ліворуч на фото вікторини. Частими відвідувачами закладу були артисти, що гастролювали у Просвітницькому будинку, службовці та відвідувачі Суспільної бібліотеки та Земського музею, а також пересічні полтавці з середніми статками. Імовірно, що сама їдальня з буфетом розташовувалася у цокольному приміщенні з маленькими вікнами, а в кімнатах верхнього поверху працювала «Лечебница врачей-специалистов», де за 50 копійок надавалася консультація лікарів, і за їхніми рецептами в усіх аптеках Полтави ліки відпускалися із 20% знижкою. У роки фашистської окупації будівлю зруйнували. У першій половині 1950-х років відбудували. У цокольному приміщенні в кутовій частині тут до початку 1980-х років працювали залізничні каси попереднього продажу квитків на всі напрямки СРСР.

Де зроблене це фото, чому полтавці пізньої осені ходили вулицями колонами з транспарантами?
– Тоді такої оргтехніки, як нині, не було, – пригадує читач Сергій Зозуля. – Касирки робили запит на вільні місця у диспетчерів Харкова, Києва, Москви по телефону, а квитки виписували вручну. Мережі часто псувалися, викликаючи незадоволення пасажирів. У сезон відпочинку черги займали з вечора, складали списки, ночували на лавах Гоголівського бульвару, а вранці – перекличка і… штурм дверей. Ліворуч від входу до кас у цокольному приміщенні мешкала родина ветерана-залізничника. Це був сивочолий дідусь з такими ж сивими вусами і незмінним форменим картузом з лаковим козирком, які носили чоловіки-залізничники. По батькові він був Марковичем, і всі його так і звали, віталися з ним. Він слідкував за порядком усередині каси та з вулиці. Другий поверх займали родини звичайних полтавців. Нині мешканців у будинку немає, частину приміщень займають комерційні структури. Це вулиці мого дитинства, юнацтва і дорослого життя. Наш будинок на розі вулиць Гоголя та Пушкіна, зведений 1910 року як прибутковий пана Браславського, своєю зрізаною наріжною частиною виходить на вулицю Гагаріна. У наш час вона одна з найкоротших вулиць міста, пережила кілька перейменувань. Спочатку була відома як Новопетровська, у 1920 роках перейменована на Новопролетарську, у часи фашистської окупації повернули старорежимну назву Новопетровська, а після визволення міста вулиця знову стала Новопролетарською. І вже після польоту Юрія Гагаріна у космос, на третій день після цієї історичної події, в нашому місті з’явилася вулиця на честь першого космонавта. На вулиці збереглося кілька об’єктів дореволюційної забудови. На розі сучасних вулиць Гагаріна та Пушкіна милує око двоповерховий будинок №16, на конкурсному фото праворуч. Споруда 1901 року, у стилі модерн, проект архітектора О.Ширшова. Це будинок Полтавського Добровільного благодійного медичного товариства «Ромашка», яке проводило боротьбу з туберкульозними захворюваннями в губернії, згодом тут засновано дослідний протитуберкульозний центр. У залах першого поверху розташовувалася аптека, на другому – кабінети. У роки фашистської окупації значно пошкоджений, у 1954 році відбудований для контори «Облкниготоргу». Сама контора розташовувалася на другому поверсі. Вхід до неї був з вулиці Пушкіна, тут на першому поверсі, праворуч від входу до контори, довгі роки працював магазин «Шкільне наочне приладдя», а нині «Піца на дровах». У вітринах магазину були виставлені різні фізичні прилади, хімічний посуд, муляжі з ботаніки та біології, макети кістяка людини, а також токсидермічні опудала тварин, птахів, риб. У кутовій частині першого поверху розміщувався обласний бібліотечний колектор, який постачав книжки у бібліотеки Полтавщини.

Зверніть увагу на дорожні знаки, що встановлені на непарній стороні вулиці Гоголя. Вони забороняють рух вантажівкам і мотоциклістам. Дозволявся проїзд лише легковим авто, парною стороною рух будь-якого транспорту в обидва боки взагалі був заборонений. І все заради безпеки полтавців, які відвідували широкоформатний кінотеатр «Колос», а ще безтурботно прогулювалися Гоголівським сквериком.
Пропонуємо завдання до 102 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: де зроблене це фото, чому полтавці пізньої осені ходили вулицями колонами з транспарантами?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 24.10.2018, 16:29409
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень