22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Стоп поборам у школах та садках!

Ситуація з освітою в Україні, хоч як прикро, залишає бажати кращого. І річ навіть не в браку реформ чи новітніх методик або підручників. В Україні немає жодного міста, у якому б не було згубної практики поборів у школах. Буквально на все, від штор і до ремонтів у класах. Однак у Полтаві за останні роки ситуація стала просто критичною – збори коштів із добровільного стали примусовим явищем.

Де взяти грошей на безплатну освіту?

Позиція полтавців із цього приводу проста, і читачі «ПВ» її не раз озвучували у телефонних дзвінках і листах до редакції – на освіту виділяють дедалі більші суми, однак на батьківських зборах рік у рік одна й та ж тема – придбання штор, фарби, меблів. За словами батьків, 20 хвилин приділяють дітям, а півтори години говорять про те, на що потрібно здати. На безплатну освіту, кажуть, часто не наберешся грошей. У дітей у школі просто з порога запитують: де гроші, які мали здати?

На останній сесії депутати Полтавської міської ради прийняли рішення про заборону збору коштів з батьків учнів навчальних закладів. Та як на практиці реалізовуватимуть нову ініціативу? Чи не стане таке рішення приводом для того, щоб звільнити «незручного» директора? Як бути батькам, які все-таки хочуть зробити щось у класі власними силами?

З плеча не рубатимуть

Прокоментувати зазначені питання журналісти «ПВ» попросили Андрія Матковського, голову фракції «БПП Солідарність», депутата Полтавської міської ради, ініціатора цього рішення.

– Депутати міської ради третій рік змінюють систему фінансування освіти. Тепер її фінансують набагато краще: зверніть увагу – бюджет міста нині становить близько 3 млрд грн! На потреби освітньої галузі ми спрямовуємо близько третини цих коштів, майже 888 млн грн. Додатково до нормативів, розрахованих державою, з місцевого бюджету ми додаємо ще 110 млн грн. Я вважаю, що це більш ніж суттєва допомога для полтавської галузі освіти!

Ми не перекладаємо всю відповідальність на директорів. Раніше в управлінні освіти вони отримували відмову за відмовою, та їх там просто не чули! Одна з таких ситуацій склалася, коли школам міста необхідно було внести зміни у статути і перереєструвати їх. Колишні керівники міста нічим не допомогли, мовляв, гроші з бюджету на це не виділили, тому директори змушені були самі шукати кошти. Я сам був свідком того, коли при розгляді нового бюджету колишній керівник управління освіти рапортував: нам усього вдосталь. Я тоді двічі перепитував: чи вистачить грошей на ремонт сантехніки, на канцтовари і все необхідне так, щоб не збирати з батьків грошей? У відповідь: нам усього вистачає, однак для директорів грошей не знаходили, підштовхуючи їх до збору цих коштів з батьків. Директор несе відповідальність за свій заклад, і його не можна залишати сам на сам зі своїми проблемами. Чи варто дивуватися, що їм доводилося шукати будь-які способи виходу з цього становища?

Проте рішення міської ради вже в дії, тож уникнути відповідальності за побори не вдасться. Кожну конкретну ситуацію, пояснили журналістам «ПВ», розбиратимуть на профільній депутатській комісії, куди запросять директора закладу. Тільки після всебічного розгляду буде прийняте остаточне рішення. Анонімок не розглядатимуть принципово, натомість планують провести опитування батьків у всіх освітніх закладах міста.

– Для того щоб досконало володіти ситуацією щодо стану освітньої галузі, ми проведемо анонімне опитування у кожній школі та дитячому садку, – пояснив Андрій Матковський. – Воно буде комплексним, і серед іншого там будуть питання про побори та довіру до керівництва. Проводитиме його професійна команда, яку обере «Інститут розвитку міста», через цю організацію проведуть і фінансування.

У полтавських школах можуть з'явитися власні бухгалтерії

Поділилися депутати Полтавської міської ради й іншими планами. Так, наступного року вони планують розпочати пілотний проект, участь у якому візьмуть три найбільші школи міста. Вони дістануть статус розрахункових шкіл і матимуть власних бухгалтерів. У такому разі школа зможе значно простіше, а головне – прозоріше вести фінансовий облік і використовувати наявні гроші. Обов'язково на сайті кожної школи всі зможуть побачити, скільки коштів і на які потреби було витрачено за рік.

– Спочатку буде визначено необхідну суму, яку матиме кожен заклад для нагальних потреб, – коментує Андрій Матковський. – Ми повинні забезпечити можливість невідкладного реагування на ситуації з матеріальним забезпеченням, як-от відремонтувати кран, пофарбувати двері, заправити принтер. Звісно, керівництву значно простіше вирішувати такі питання за допомогою готівки. На зміну цьому має прийти партнерська й ефективна співпраця закладів з управлінням освіти. Управління повинне миттєво допомагати з будь-якими нагальними потребами. У бюджеті на наступний рік ми виділимо кошти для кожної школи – вони будуть на рахунках управління освіти. Ці суми будуть доступними за першим зверненням. Я спілкувався з багатьма директорами шкіл і запитував, скільки грошей потрібно для нагальних потреб. Так, щоб не брати з батьків. Хтось сказав, що 50 тис. грн, хтось – 100 тис. грн на рік. Інші називали значно більші суми, адже мають проблеми з дахами чи комунікаціями. Але ми спочатку повинні визначити першочергові завдання! А на капітальні ремонти вже виділено додаткові кошти з міського бюджету (на встановлення металопластикових вікон, покрівлі та багато іншого).

Якщо ми дамо навчальним закладам свободу розпоряджатися власними коштами і можливість перерозподіляти зекономлені, через кілька років у нас з'явиться багато чудових господарників.

Чи можемо допомогти рідній школі або садку?

– Рішення сесії забороняє примусовий збір коштів, але ми не забороняємо справжнє меценатство та благодійну допомогу від підприємців та підприємств. Однак вона повинна бути добровільною і спрямованою на конкретні потреби школи. Ті батьки, які можуть, а головне – хочуть зробити справді гарну справу для своїх школи чи садка, матимуть усі можливості для цього! А міська влада дякуватиме їм та відзначатиме грамотами та подяками, – говорить Андрій Матковський. – Проте вкотре наголошую: ми не допустимо примусових зборів коштів з батьків! Шановні полтавці, ці зміни – лише перші кроки суттєвих перетворень в освітній галузі міста. Ми всі розуміємо, що це проблема, яку не розв'язати за один день, але кожен із нас повинен долучитися до цього, і тільки разом, у співпраці ми отримаємо бажаний результат!

Редакція «ПВ» буде й надалі уважно стежити за цією темою.


Що думають полтавці про заборону збирати кошти у школах

Ольга, у відпустці по догляду за дитиною:
– Вважаю, що прийняте рішення – нагальне і правильне. Гроші школі виділяють, а побори не зникають. Безумовно, іноді необхідно збирати з батьків гроші – на Новий рік, свята, дні народження тощо, але це має відбуватися за ініціативи самих батьків і лише через батьківський комітет. Ніяких зборів грошей на ремонти, штори, підручники не має бути у природі. Ось така моя особиста думка.

Микола, пенсіонер:
– Правильне рішення. Неможливо вже терпіти постійні побори. Усі на щось збирають, думаючи, що громадяни ті гроші друкують. Давно вже пора покласти край тому здирництву. Нехай працюють державні механізми фінансування навчальних закладів, діють прийняті стандарти – всім тоді всього вистачить і не треба буде людям зайвий раз до кишені залазити.

Наталія, менеджер:
– Я вчилася у школі в 1990-х роках, у ті часи збір коштів з батьків був необхідністю, адже держава не виділяла грошей майже ні на що. Сьогодні ситуація змінилася, і місцеві бюджети мають забезпечувати нагальні потреби навчальних закладів. Тож, я вважаю, рішення міської ради цілком логічне і своєчасне. Хоча я зовсім не проти, аби батьки здавали щомісяця невеликі суми, наприклад, гривень 50. Зазвичай у класі близько 30 учнів, тож щомісяця на нагальні потреби окремого класу маємо десь півтори тисячі гривень, це сума достатня, аби придбати канцтовари, зошити, підручники.

Анатолій, військовий пенсіонер:
– Ставлюся до цієї ініціативи цілком позитивно. Навчальні заклади має забезпечувати держава. Якщо вона цього не робить або робить у недостатньому обсязі, ми, громадяни, повинні вимагати від можновладців виконання взятих на себе зобов'язань. Єдиним винятком може бути рішення самих батьків щось придбати або вдосконалити. Тоді вони мають скинутися грошима і поставити перед адміністрацією навчального закладу те чи інше питання. Якщо всі батьки – адекватні люди, вони зможуть вирішити всі фінансові питання, заплатити стільки, скільки їм дозволяють їхні статки, але в жодному разі не навпаки – адміністрація не може виступати ініціатором збору коштів.
Сергій Лещенко, 25.10.2018, 13:14388
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень