22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Міняю капелюх. Твідовий капелюх — протест, що перетворився на традицію


Як неодноразово зазначалося в рамках нашої рубрики, ще якихось 60–70 років тому поява на людях без головного убору була ознакою крайньої бідності або ж несмаку. У 30–40 роки ХХ століття у моді були фетрові капелюхи, представники робочих професій носили повстяні, вельветові або ж бавовняні кепки. Проте були і люди, які прагнули виділятись на фоні інших, демонструвати свою оригінальність та незадоволеність консервативними порядками буржуазного суспільства. Більшість із них були представниками творчих професій – архітектори, журналісти, власники малого бізнесу. Дуже швидко вони знайшли той головний убір, що якнайкраще відповідав їхнім вимогам та світосприйняттю, – твідовий капелюх, який також частенько величають капелюхом із опущеним полем.

Роберт Де Ніро - великий поціновувач твідових капелюхів.
Твід – один із найстаріших матеріалів для виготовлення одягу, він відомий людству ще з прадавніх часів і являє собою ворсисту вовняну тканину специфічного плетіння. У середньовічній Англії якісний твід був настільки популярним, що вважався справжньою дорогоцінністю та національним здобутком. Ім’я тканини походить від назви ріки, що протікає на кордоні Англії та Шотландії, у цьому районі ще з ХІІ–ХІІІ століть проживає багато ткачів, тож вони поколіннями мили вовну в водах Твіда.

Найкращі сорти твіду й досі виготовляються на станках середньовічного зразку.
Твідовий одяг здавна став прерогативою англійських мисливців, адже тканина ніби спеціально створена для мандрів пересіченою місцевістю – вона дуже міцна, не промокає, фактично не забруднюється. При цьому має дуже колоритний вигляд, і її важко сплутати з якимось іншим матеріалом.

Тож європейські бунтарі почали носити твідові капелюхи всупереч офіційній моді початку ХХ століття. Цей головний убір м’який, його можна, знявши з голови, покласти до кишені, за ним не треба ретельно доглядати, його можна виконати у будь-якому кольорі, хоч і в яскраво-фіолетовому, що давало розмах для створення яскравих образів. Спочатку над «експериментаторами» сміялись і навіть не допускали в деякі заклади, але будь-яка контркультура швидко приваблює нових адептів, і дуже скоро кількість людей у подібних капелюхах збільшилась, а мода, як відомо, поняття мінливе. Коко Шанель стала першим модельєром, яка включила капелюхи з опущеним полем до кількох своїх колекцій, що швидко сприяло їх популярності серед жінок. А сьогодні твідовий капелюх уже вважається класичним.

Доля цього головного убору дуже показова – скоро її повторять джаз, рок-н-рол, Партія зелених, творчість Енді Уорхола, феміністичний рух, хіпі-реформація… Ніщо не може бути завжди актуальним, будь-яка ідея дуже швидко поглинається масовою культурою, стає надбанням ретроградів та консерваторів, а прогресивні, активні та рішучі люди починають шукати нові методи самовираження, рішуче тавруючи надбання вчорашніх революціонерів духу. Але це вже зовсім інша історія.
Павєл Москалюк, 15.11.2018, 16:22350
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень