22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Компас президента показує на Захід. І стрілка не здригнеться

Порошенко, як ніхто до нього, послідовно вибудовує стратегію інтеграції України до євроатлантичного простору.

Президент переконав Парламент схвалити у першому читанні зміни до Конституції, якими закріплюється курс на вступ до Євросоюзу та НАТО. Кількість депутатів, які віддали свої голоси, – понад 300, – вселяє надію на те, що поправки до Основного закону будуть схвалені загалом під час наступної сесії Верховної Ради, що зобов'яже будь-яку владу в майбутньому вести Україну до Європи.

Кілька місяців у Верховній Раді точилися запеклі дискусії щодо зовнішньополітичного вектору України. Згідно з внесеним президентом законопроектом, змінюються статті 85, 102 і 116 Конституції, у яких закріплюється намір вступити до НАТО та до ЄС. Противники такого кроку вдавалися або до відверто проросійської риторики, або, як Юлія Тимошенко, пропонували підписання меморандуму із західними партнерами, який нікого ні до чого не зобов'яже.

Фінальним акордом у цих суперечках став виступ Петра Порошенка у Верховній Раді. Президент наголосив на тому, що якби Україна вже нині була членом Альянсу, Росія б ніколи не наважилася анексувати Крим та вдертися на Донбас. Це, до речі, стало ще більш очевидно минулого тижня, коли росіяни напали на військові катери України в Керченській протоці. За словами президента, шанс підписати План дій щодо членства у НАТО був у 2008 році, але явна і прихована протидія цьому з боку Кремля та його контрагентів в Україні зірвала здійснення такого важливого кроку. Очевидно, то був явний натяк на Тимошенко.

Глава держави підкреслив, що внесення до тексту Конституції положень щодо європейського та євроатлантичного вектору розвитку унеможливить перегляд засад зовнішньої та внутрішньої політики простою більшістю голосів у Верховній Раді. Особливо у випадку реваншу проросійських сил на виборах.

Поправками до Конституції сигнал про рішучість намірів України подається партнерам на Заході. «Фіксуючи в Конституції обов'язковість курсу на вступ до НАТО та Євросоюзу, ми посилаємо месидж і до Москви: розстаємося остаточно і безповоротно. Росія як країна-агресор не має і не матиме вето на наш вступ ані до НАТО, ані до Європейського Союзу. Це суверенне право України як країни, яка впевнено йде своїм шляхом», – виголосив президент з трибуни Парламенту.

В умовах, коли Росія закрила для України свій ринок, куди до початку агресії спрямовувалося до третини українського експорту, вже тепер на основі Угоди про асоціацію та про зону вільної торгівлі активно розвивається економічна спів-праця з країнами ЄС. Частка Союзу в експорті Україні вже становить 42%. Це сприяє подоланню економічної кризи, спричиненої Росією.

До НАТО Україна йде не з порожніми руками – українську армію міжнародні експерти визнають однією з найбільш боєздатних на європейському континенті, вона має досвід бойових дій та постійно проводить навчання з арміями країн-членів Альянсу.

Поправки до Конституції – це частина стратегії Порошенка на зближення з Європою і виведення України із сфери російського імперського впливу. Цю стратегію він послідовно впроваджує увесь час, протягом якого стоїть біля державного керма. Він добився ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС, забезпечив безвіз, подолав енергетичну залежність від Росії – ми перестали купувати газ у росіян. А ще добився автокефалії: Україна більше не «канонічна територія» РПЦ. За Порошенка Україна вийшла із СНД. Українська мова завдяки президентським законам посіла гідне місце на радіо, телебаченні та в кіно. Порошенко заборонив компартію та провів декомунізацію. Ось чому Путін так не хоче, щоб Порошенко і далі був президентом України, тому Кремль шукає лояльну кандидатуру, яка пристане на російські умови капітуляції.

Олександр Тищенко
Іван Мольченко, 30.11.2018, 13:22200
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень