22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Полтава-1988: «Товкучка», «Електроніка-204-с», автомобілі на газу

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1988 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 30 років тому.

У пресі чимало уваги приділяється екології. В актуальному репортажі «На маршруті – газоходи» газети «Зоря Полтавщини» читаємо: «Полтавці, певне, вже звернули увагу на автобуси, на даху яких прикріплені щитки з написами «Метан». За щитками – по сім червоних балонів, з’єднаних разом плетивом трубок. А хто ще уважніший, той зміг помітити автомобілі на вулицях, у яких під кузовом установлені такі ж балони.

– Газ – ідеальне пальне для автомобіля, – говорить головний інженер полтавського АТП-15354 А.Умбачов, – його октанове число сягає 110. Де знайти такий бензин? Уже не кажу про скорочення шкідливих викидів в атмосферу. Нині майже всі карбюраторні автомобілі нашого підприємства, це понад сто транспортних одиниць, уже переведені на газ.

У будинку на Шевченка, 80, у 1988 році відкрили заклад громадського харчування «Страви по-домашньому», пізніше тут почало діяти відділення одного з українських банків.
У подальшій розмові з’ясувалося, що становище не таке блискуче. Стиснений газ, яким автомобілі заправляються, – вологий, неочищений. Це призводить до втрати потужності двигунів, передчасного їх виходу з ладу. Забиваються фільтри, отож доводиться їх викидати. Автобуси марки «ЛАЗ», що працюють на стисненому газі, використовувати у місті заманливо, адже двигуни їхні екологічно чисті, проте економічно не вигідні. Їхній пробіг від заправки до заправки складає 230 км, тому доводиться обирати для них такі маршрути, де дорога в один кінець не більше ніж 100 кілометрів».

У лютому в приміщенні Будинку побуту (Леніна,13) відбулася перша вистава «Театру мод». Півторагодинна програма складалася з демонстрації колекцій одягу та взуття, модних зачісок з музичним супроводом у поєднанні з танцювальними номерами, коментарем ведучих. Такі тематичні спектаклі стали проводити щотижня.

У цеху розливу Полтавського виробничого об’єднання пиво-безалкогольної промисловості для зменшення шкідливого впливу шумів робітники, які працюють на лініях розливу, кілька разів на день у навушниках слухають популярні музичні записи. Також директор об’єднання М. Суткович розповів, що понад рік тому почали випускати безалкогольні напої у тарі 0,33 літра. За цей період освоїли 23 найменування напоїв. Остання розробка технологів підприємства під керівництвом Л. Зайковської – напій «Вітерець» на основі місцевих трав та соснових шишок.

Величезний ажіотаж викликала виставка-продаж касетних магнітофонів-приставок «Електроніка-204-стерео», що відбулася 18 березня у магазині «Будинок радіо» (Жовтнева, 27). Попри те що магнітофони вироблені на Полтавському заводі спеціального технологічного обладнання, у нас купити їх неможливо. Цю техніку продавали в спеціалізованих салонах-магазинах лише 20 великих міст СРСР. Модель «Електроніка-204-стерео» розробила в 1982 році група конструкторів: М.Передерій, О.Шейко, В.Капустін та В.Іванов. Магнітофон представляли на ВДНГ СРСР, міжнародних виставках і після схвальних відгуків запустили у серійне виробництво. Хоча й ціна магнітофона 320 карбованців (це доволі дорого), їх буквально розмели з полиць магазину.

На сторінках «ЗП» читачі неодноразово пропонували повернути «товкучки» – речові ринки, які існували раніше. У комісійних магазинах, пишуть, багато клопоту, бо великі черги, річ твою не оцінять, як потрібно, попоходиш за тими грішми та й вирахують сім відсотків комісійних. І владі це буде вигідно, адже з кожного продавця збиратимуть плату за місце. Ідучи назустріч побажанням, 1 квітня на Подільському ринку відродили «барахолку». З нового року обіцяють розширити площу та додати столики, бо людей багато – не проштовхнутися. З одного боку, начебто зробили добру справу, а з іншого – тепер двері Ленінського райвідділу міліції майже не зачинаються. Сюди приводять затриманих, і це не кишенькові злодії, а… спекулянти. Про таких людей на сторінках «ЗП» написані цілі документальні детективи. Як перепродують удвічі дорожче парфуми, білизну або ж звичайні плакати, які придбали в столиці. За незначний перепродаж виписували чималий штраф, за серйозні порушення могли позбавити волі строком до трьох років.

Улітку в парку «Перемога» відкрили фонтан, де тепер полтавці можуть призначати побачення. Працює він чотири дні на тиждень.

Другий рік поспіль на початку липня відзначили День Полтави. Дводенна програма свята доволі насичена: виставки-продажі робіт народних умільців та полтавських художників, ярмарки, виставки філателістів і нумізматів, свято квітів, спортивні змагання, показовий обряд одруження «Наталчине весілля», вечір поезії, показ «Театру мод», спортивно-театралізоване свято на стадіоні «Колос», театралізоване свято під назвою «Живи, квітуй, моя Полтаво!» на Співочому полі, феєрверк.

З 17 вересня по 2 жовтня у Сеулі (Південна Корея) відбулися XXIV Літні Олімпійські ігри. У складі збірної СРСР були двоє полтавців – легкоатлет Володимир Очкань та плавчиха Світлана Копчикова.

До 45-ї річниці визволення міста від німецько-фашистських загарбників на площі Дзержинського відбувся другий обласний конкурс саморобних та антикварних автомобілів. Голова обласного автомотоклубу А. Миць розповів, що в області виявили 40 таких машин і 26 мотоциклів, які майстри створюють на голому ентузіазмі. Учасники конкурсу проїхалися на своїх незвичних пересувних засобах вулицями Полтави.

У міськвиконкомі уклали договір між Полтавою та трьома західнонімецькими містами, які розташовані в землі Баден-Вюртемберг та підпорядковуються адміністративному округу Штутгарт.

Наприкінці листопада відкрито рух комфортабельних «Ікарусів-260» на новому автобусному маршруті №33. Він зв’язав мікрорайон Леваду, що інтенсивно забудовується, з центром міста.

За підсумками виступів у другій лізі шостої зони чемпіонату СРСР з футболу полтавська «Ворскла» (головний тренер Віктор Пожечевський) посіла друге місце з 26 колективів. Це стало найвищим досягненням команди за всю історію виступів у чемпіонатах Радянського Союзу.

У грудні робітники і службовці Полтави вийшли на суботник, зароблені кошти від якого перерахували у Фонд допомоги населенню Вірменської РСР, що постраждало від землетрусу.

«Напередодні Нового року відчинив гостинно двері ще один заклад громадського харчування «Страви по-домашньому» на вулиці Шевченка, 80. Треба визнати вдале розміщення їдальні. Поруч – школа №16, будівлі обкому ДТСААФ та облвійськ-комату, проектного інституту, інших установ. Цехи рекламного комбінату, неподалік – корпуси Держкомстату, навпроти – автостанція. Не тільки їхні працівники чи гості міста оцінили майстерність кухарів, ідуть пообідати й мешканці навколишніх будинків, – писала «ЗП» у замітці «Смачного».
Володимир Сулименко, 29.12.2018, 15:091521
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень