18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Андрій Матковський: Нам не буде соромно за Полтаву

Рік, що минув, був не надто простий у житті Полтави.

Традиційним стало підбивати підсумки, однак нашому місту особливо похвалитися нічим, бо робота з низки ухвалених програм була просто завалена, і зрештою воно залишилося без міського голови. Однак усе ж таки новій коаліції депутатів міської ради, котра висловила недовіру міському голові і взяла на себе відповідальність за життєдіяльність міського господарства, за три місяці роботи вдалося досягти певних результатів. Про них та про плани на 2019-й «ПВ» запитав голову найбільшої фракції у міськраді «БПП «Солідарність» Андрія Матковського.

– Андрію Всеволодовичу, у політичному житті Полтави минулого року сталися кардинальні зміни. Що їх спричинило?
– Хочу вкотре підкреслити, що депутати міської ради висловили недовіру міському голові і розпустили виконком не для того, аби когось працевлаштувати чи зробити очільником Полтави. Представники різних політичних партій об’єдналися навколо однієї мети – змінити наше місто. Можливо, це і звучить дещо пафосно, але поясню на прикладі. Полтавці часто разом із дітьми їздять до Харкова погуляти у парку Горького, бо в нас просто немає такого місця для сімейного відпочинку. І якщо років 10-15 тому, порівнюючи наше місто з Харковом, ми по праву пишалися, бо воно було чисте, охайне, зелене, то останні кілька років порівняння не на нашу користь. Чому так, відповідь дуже проста: Харків зміг ефективно використати значні кошти, котрі місцеві громади отримують унаслідок децентралізації. У Полтаві ми з депутатами теж намагалися це зробити, розробляли й ухвалювали гарні програми, але їх, на жаль, не виконували. Тільки у 2018-му на початку бюджетного року ми виділили понад 300 млн грн на ремонт доріг і тротуарів. На кінець року неосвоєними залишалася половина цих коштів. Це означає, що не було зроблено ремонти, на які очікували люди.

Повністю була провалена програма по боротьбі з амброзією, від якої багато полтавців, на жаль, страждає на алергію. Із 5 млн грн, виділених на її реалізацію, не було використано жодної копійки. Така ж ситуація і з громадським транспортом. Через те що приватні перевізники відчувають себе монополістами на ринку, вони намагаються диктувати свої умови і гарно заробляти гроші, не думаючи про якість послуг, які надають. Щоб змінити ситуацію, на початку 2018 року ми порушили питання співпраці з Європейським банком реконструкції і розвитку, планували закупити для міста 50 нових тролейбусів і 30 автобусів. Завдяки цьому комунальним транспортом були б забезпечені всі маршрути, а міська влада могла б контролювати якість перевезень і регулювати ціну на проїзд, щоб вона знову була найнижчою в Україні, щоб ми могли забезпечити належне перевезення пільгових категорій громадян. Але тепер уже колишній міський голова зірвав цю програму. Це, мабуть, і стало останньою краплею. Ми остаточно переконалися, що йдемо різними шляхами, тому разом із депутатами об’єдналися і звільнили людей, які стали гальмом розвитку міста.

– Чи є в новій коаліції якийсь центр прийняття рішень?
– Деякі ЗМІ вважають, що повинна бути одна людина, яка буде таким центром. Однак сьогодні її немає. Усі питання вирішуються колегіально головами фракцій і депутатами міської ради. У рамках коаліції наша найбільша фракція взяла на себе важливі напрямки життєдіяльності міста. Маємо трьох заступників міського голови з нашої команди (керуючий справами Віталій Нікіпелов, заступник міського голови з питань діяльності і розвитку гуманітарної сфери Людмила Бойченко), у тім числі першого заступника Андрія Ляміна. Двох заступників має команда «Рідне місто» (з питань ЖКГ Олексій Чепурко і з економічних та соціальних питань Тетяна Юрченко), один заступник, з юридичних питань, від фракції «Самопоміч» – Іван Сватенко. Фракція СДП невелика, але ми вирішили призначити від неї секретаря міської ради Олександра Шамоту, щоб він представляв депутатів і підписував ухвалені рішення.

– На ваш погляд, коаліції вдається працювати демократично чи, може, хтось намагається перетягнути «ковдру» на себе?
– Якщо підбивати підсумки, то можна сказати, що коаліція працює злагоджено і в інтересах міста, ніхто між собою не пересварився. Так, у нас можуть бути дискусії, іноді дуже гострі, але в спорі народжується істина, саме тому всі рішення приймаються колегіально.

Ми завжди шукаємо компроміс. Однак, щоб у політичному сенсі у нас не було якихось зловживань, не виключено, що наша команда вийде з пропозицією кожні три місяці переобирати секретаря міської ради. Ми зможемо оцінити роботу представника кожної фракції. Таким чином нам буде легше визначитися, кого від коаліції ми будемо підтримувати як кандидата на посаду міського голови.

– Що вважаєте головними досягненнями вашої діяльності за пройдений період?
– Серед досягнень можу назвати й повернення вартості перевезення до ціни 2 грн у тролейбусах і 4 грн у маршрутках. Певні проблеми з перевізниками виникали, вони навіть бойкотували, але їздять і будуть їздити за умовами, які пропонує влада. Також ми відновили спів-працю з ЄБРР, і в першому півріччі місто отримає мінімум 20 сучасних нових автобусів, які запустимо за програмою «Місто без околиць». Вони розв’яжуть проблему транспортного сполучення мікрорайонів Огнівка, Сади, селищ Крутий Берег, Івонченці і так далі, а також вирішать питання перевезення пільгових категорій громадян і школярів. До кінця року також поетапно місто отримає 50 нових тролейбусів, і там, де є тролейбусні лінії, ми вважаємо, перевезення має здійснювати електротранспорт. Таким чином ми вдвічі збільшимо кількість тролейбусів на вулицях міста, і вони будуть їздити з інтервалом у десять хвилин.

Нарешті замерехтіло світло в долі Кадетського корпусу, проблема якого не розв’язувалася понад десять років. Коли у нас з’явилися повноваження, ми відправили представників до центральних органів влади, і нині є домовленість, що його реконструкцію проведуть за рахунок держави і через два роки в це приміщення переїде єдиний окружний суд, а місту будуть передані для дитсадків три приміщення, у яких нині розміщені районні суди.

Ми почали наводити порядок у житлово-комунальному господарстві, зроблено перші кроки – закуплена нова техніка для КАТП-1628. Ми прийняли рішення про підвищення на 40% заробітних плат для працівників комунальної сфери, адже тільки потужні комунальні підприємства, укомплектовані фахівцями і технікою, можуть вчасно і якісно стежити за чистотою в місті. Для цього люди повинні мати гідну оплату праці. Сподіваюся, завдяки цьому підвищенню нам вдасться також повернути до Полтави водіїв тролейбусів, які сьогодні працюють у Польщі чи навіть у Кременчуці.

Нещодавно депутати міської ради прийняли важливе рішення, завдяки якому зменшиться фінансовий тягар для батьків. Ми заборонили побори в школах та дитсадках і покращили фінансування освітніх закладів. Крім 100 млн грн на капітальні ремонти, на їхні поточні потреби виділено 8 млн грн. Кожен дитсадок і школа, залежно від кількості дітей, отримають визначену суму, у середньому 100 тис. грн. Ми не проти меценатства, але не допустимо примусового збирання коштів. Звісно, керівнику закладу простіше вирішувати питання, коли є готівка, а тут треба буде пройти певні бюрократичні процедури. Проте так працюють усі бюджетні організації. Керівникам треба буде більше займатися господарсько-організаційними питаннями, але це їхня робота.

Хоч Конституцією України і передбачене безплатне медичне обслуговування, та держава цього не забезпечує. Ми не можемо розв’язати загальнодержавну проблему, однак нам під силу хоч трохи полегшити життя людям. Наша команда ініціювала, а колеги підтримали Програму «Сучасна медична діагностика» та виділили на неї 12 млн грн. Відтепер усі полтавці, яким за направленням лікаря потрібно пройти комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію, зможуть зробити це безплатно. За дослідження буде сплачувати міський бюджет, і людям буде трохи легше.

– На сесії міської ради 21 грудня був ухвалений бюджет міста на 2019 рік. Як би ви його охарактеризували?
– Якщо кілька років тому ми мали бюджет виживання, то нинішній можна назвати бюджетом розвитку наших комунальних підприємств, розвитку освітніх закладів, для яких закладено майже 100 млн грн на проведення капітальних ремонтів і реконструкцій. Бюджетом передбачено реформування сфери громадського транспорту. Думаю, бюджетом 2019 року ми зробимо не крок, а стрибок уперед у плані розвитку міста, його комфортності, чистоти і наведення порядку.

– Чим бачення коаліцією бюджету міста відрізняється від бачення колишнього міського голови і його команди?
– Попередній очільник пишався тим, що на депозиті лежить 500 чи 600 млн грн і це дає якусь копійку міському бюджету. Ми ж вважаємо, що в тих умовах, у яких перебуває Полтава, за це має бути соромно. Адже кожна сотня тисяч гривень, яка залишається на депозиті, – це невідремонтований дах чи підвал, тротуар або дорога, це нескошена амброзія, незакуплений транспорт, на якому можна було їздити, невстановлені ліхтарі... Наше завдання – максимально використати можливості, які нам дає децентралізація, і за короткий час пройти шлях від Полтави-райцентру до Полтави-духовної столиці, як це колись було. Щоб вона знову була в п’ятірці найкращих міст України.

– На які зміни чекати полтавцям у новому році?
– У пріоритеті – відновлення тротуарів та доріг у дворах та на околицях міста. Для наведення чистоти й порядку в цьому році збільшиться кількість баків, причому вони будуть для роздільного збору сміття, їх нині готують. Також маємо установити на сміттєзвалищі сортувальну лінію. Двірників знову буде 500, і вони відповідатимуть за конкретний двір чи вулицю, а не працюватимуть бригадним методом. Інспекція по контролю за благоустроєм і санітарним станом міста запрацює на повну силу, її штат укомплектований, є новий керівник, тож буде посилено контроль за виконанням правил благоустрою. За кожним магазином, закладом громадського харчування, підприємством і установою, відповідно до рішення виконкому, закріпляється територія, яку вони мають прибирати. За порушення норм будуть штрафні санкції. Навести лад у місті ми зможемо тільки спільними зусиллями.

У наших планах реконструкція Співочого поля у рамках реконструкції парку «Перемога», з якого за кілька років маємо зробити місце, де полтавці з родинами зможуть комфортно і з задоволенням проводити дозвілля. Нині тривають проектні роботи, але вже можна сказати, що буде передбачена дитяча залізниця, цікаві атракціони, гарний сучасний спортивний і дитячий майданчики, місця для вигулу собак. Одним словом, це має бути сучасний парк. За кілька місяців проект буде представлений громадськості. До Дня міста планується повна реконструкція парку біля стадіону «Ворскла» з облаштуванням фонтану, котрий не працює вже кілька років. Це буде найсучасніший парк з новим дитячим майданчиком, замість старих будуть висаджені нові дерева, зокрема сакури, які дуже гарно ростуть в Україні. Буде оновлене покриття, освітлення і збудують громадський туалет.

– З організацією безоплатного харчування пільгових категорій школярів минулого року були проблеми. Як тепер буде вирішене це питання?
– Платформа відкритих торгів Прозорро, з одного боку, добре, але з іншого – недобросовісні учасники блокують роботу, якщо вони не перемогли. Щоб цього уникнути, ми знайшли інший шлях – батькам учнів пільгових категорій, за яких ми платили надавачу послуг, компенсація за харчування буде перераховуватися безпосередньо на картку. Таким чином ми уникнемо тендеру, точніше його блокування, і батьки вчасно будуть отримувати гроші. До того ж у батьківських комітетів з’являється можливість самим визначати, хто буде харчувати їхніх дітей. Ми ж будемо суворо контролювати якість їжі.

– Медична галузь нині проходить етап реформування. Первинна ланка вже на завершальному етапі. Що стосується вторинної медичної допомоги, то її реформування будуть відпрацьовувати на прикладі Полтавської області, яка увійшла до пілотного проекту. Як він буде проходити, поки що невідомо. На що чекати полтавцям?
– З 1 квітня за надані послуги міські лікарні будуть напряму отримувати кошти з державної скарбниці. У міському бюджеті ми створили резерв, щоб мати можливість на перших порах підтримувати наші медичні заклади. Хочемо до 1 квітня розробити проект спеціалізації лікарень. Умовно кажучи, коли не вистачає сучасного обладнання, навіщо нам у кожній лікарні оснащувати нейрохірургічне відділення. Краще зробити одне, але потужне, укомплектоване технічно і висококваліфікованим медперсоналом. Перша лікарня Полтави спеціалізується на неврологічних хворобах, у третій гарне відділення травматології, у п’ятій – гінекологічне. От ці спеціалізації й потрібно розвивати і вдосконалювати. На цей рік ми передбачили фінансування завершення реконструкції 3-ї лікарні (колишньої лікарні залізничників), нового нейрохірургічного відділення у 4-й. Приводимо приміщення лікарень до сучасних вимог, щоб пацієнтам було комфортно в них перебувати, а лікарям працювати.

На Програмі «Сучасна діагностика» ми не зупиняємося. Хвороби, як відомо, краще лікувати на ранніх стадіях. І держава готова платити за профілактику. Тому маємо намір скористатися державною програмою по мамографії, яка буде безоплатною для полтавських жінок. Про це ми говорили під час нещодавнього візиту в.о. міністра Уляни Супрун.

– Кожна людина покладає на новий рік певні надії, сподівання. Про що мрієте ви?
– Перш за все про мир для нашої держави, про економічний ривок для України, щоб наші люди не їхали шукати щастя за кордон. Якщо говорити про Полтаву, то я мрію, щоб ми знову нею пишалися, приймали гостей, і перед ними не було соромно за наше місто. Мрію, щоб на загальнонаціональних телеканалах Полтава була тільки в гарних новинах. Сподіваюся, полтавці не скажуть, що депутати помилилися, зробивши у минулому році такий відповідальний крок.

– Що побажаєте полтавцям у ці святкові дні?
– Бажаю сімейного затишку, щастя, впевненості у завтрашньому дні. Бажаю цінувати родинні стосунки і щоб наші діти, діти Полтави, знаходили собі достойне місце у рідному місті й нашій державі.
Наталія Вісич, 08.01.2019, 12:31158
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень