15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Монументальне свинство

В Орхусі.
Біля інституту свинарства.
Як ви гадаєте, де вперше увічнили в пам’ятнику льоху? В Україні? А от і ні! Це сталося в Європі, у данському місті Орхусі, – скульптор Могенс Боггільд відлив у бронзі невеличкий фонтан – свиню-матір та її поросят. Тим самим він прославив бекон вищого ґатунку, який вельми полюбляють місцеві жителі та з виробництва якого Данія залишається одним із лідерів у світі. Монумент з’явився лише минулого століття (1941 року), хоча традиція ототожнювати льоху з удачею, щастям і багатством має дуже давнє коріння. Іще середньовічні лицарі отримували цих тварин у якості заохочувальних призів на турнірах. Вважалося, що подароване порося обов’язково принесе своєму господареві удачу в майбутніх поєдинках. А в німецькій мові навіть закріпився вислів «Er hat Schwein» («У нього є свиня»). Такий фразеологізм використовують, коли хочуть підкреслити, що людині вельми щастить. Загалом у Німеччині чимало пам’ятників льосі: у Мюнхені, Ульмі, Дормагені, Амберзі, Бремені, Люнебурзі тощо. Кожен із них створений на згадку про якусь подію, пов’язану зі свинею.

Біля «калюжі» в Миргороді.
Біля аграрної академії.
В Україні теж намагаються не відставати від Європи. Особливо активно втілювати свиню в скульптурах тут почали за часів незалежності. Перший за означений період пам’ятник цій тварині з’явився 2000 року. Його відкрили 1 квітня в Ромнах Сумської області. Він зображає порося, яке сміється. Монумент створили на пожертви городян і встановили в одному з найстаріших парків країни. Відкриття приурочили до проведення Першого всеукраїнського гумористичного фестивалю любителів сала. Після цього скульптурні образи свині почали рости в Україні, ніби гриби після дощу. Наприклад, у жовтні 2006-го постійну прописку в Луцьку отримала 850-кілограмова, вирізана з дуба льоха, яка обіймає шматок сала. Цей пам’ятник відкрили на щорічному фестивалі шанувальників сала. Наступного року бронзовий Фунтик з’явився в Криму, на території дитячого оздоровчого містечка «Лукомор’я» в Севастополі.


«Свиня в багнюці» в Горішніх Плавнях.
Але найбільш шанованою свиня виявилася на Полтавщині – саме тут зосереджена більшість її монументальних образів. Так, іще в середині 1970 років, за часів СРСР, в обласному центрі біля фасаду головного корпусу науково-дослідного інституту свинарства ім.О.В.Квасницького був установлений виготовлений на кошти його співробітників пам’ятник свині м’ясної породи в натуральну величину з 20 поросятами. Його автор – скульптор-аматор Олександр Корнієнко. Такої вдячності від полтавців льоха удостоїлася тому, що врятувала нашу націю від знищення. Іще раз «одвічну годувальницю українського народу» вшанували 2003 року, відкривши пам’ятник із такою посвятою на території Полтавської державної аграрної академії. Він зображає двох маленьких пастушків – хлопчика й дівчинку – у національному вбранні та свиню, розташований усього за 20 метрів від цементної скульптури дикої свині з потомством.

Свиня в раю в Миргороді
Крім того, дві свині «проживають» на сьогодні в Миргороді. Перша з них завдячує своєю появою Миколі Гоголю. До 200-ліття від дня народження знаменитого письменника навколо описаної ним у повісті «Як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем» славнозвісної «калюжі» були встановлені скульптури персонажів із його творів. Знайшлося місце серед них і для свині, що спить. За рік «калюжу» облюбувала ще одна тварина – вона вляглася під тином і має такий задоволений вигляд, що місцеві жителі назвали композицію «Свиня в раю». А ще 1 квітня 2009 року в Горішніх Плавнях (раніше – Комсомольськ) відбулося урочисте відкриття чергових декоративних скульптур. Особливо в захваті люди були від гумористичної композиції «Свиня в багнюці». Її створили за ескізом учня другого класу дитячої художньої школи Івана Куїмова. І це – тільки ті пам’ятники, де льоха – окремий персонаж. Але є й інші, де свиня – частина тематичної композиції. Такі розташовані на території колишніх колгоспів Великобагачанщини, Миргородщини та інших.
Віолета Скрипнікова, 08.01.2019, 13:07271
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень