24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Головна ялинка Київського району малосніжної зими

Бували такі зими, коли полтавці зустрічали Новий рік без снігу. Саме в такий період і було зроблено фото вікторини «Знаю Полтаву». Новорічні ялинки у Полтаві традиційно встановлюють у місцях проведення народних гулянь. Як правило, кожний адміністративний район міста має власну новорічну красуню. Центральна міська ялинка вже багато років зимовими святами прикрашає площу біля театру ім.М.В.Гоголя.

Фото вікторини, зроблене з даху житлової п’ятиповерхівки на вулиці Соборності (Жовтнева), 69, переносить нас на 30 років тому, на площу перед Будинком культури (колишній клуб) бавовнопрядильної фабрики до новорічної ялинки Київського району. Полтавцям добре знайоме це місце.

Читач Сергій Зозуля так описує фото:
«На обрії в центральній частині знімка у ранковому серпанку за верхівками дерев видніється дах житлової п’ятиповерхівки сталінки на розі вулиць Ватутіна та Соборності, 1/53. Ліворуч у верхньому кутку ледь проглядається щойно збудований навчальний корпус торгово-економічного інституту (тепер ПУЕТ) на вулиці Коваля, 3. Численні перехожі вдягнуті в зимовий одяг тогочасного масового пошиву. У жінок особливим попитом користувалися шапки і розкішні коміри з хутра песця або гарно вичиненої й відбіленої овечої шкури, пухові білі хустки-павутинки. Проїжджою частиною вулиці Соборності в бік центру міста рухаються нечисленні легкові авто вітчизняного виробництва. На стовпах зовнішнього освітлення встановлені світильники з натрієвими лампами високого тиску (жовтого свічення), що випускалися на полтавському заводі ГРЛ.
У жовтому кіоску на зупинці громадського транспорту продавали талони на проїзд у тролейбусах і автобусах. Колишніх кондукторів перекваліфікували у контролерів, а зайвих скоротили. Справу оплати проїзду переклали на порядність пасажира, який повинен самостійно закомпостувати (пробити компостером) проїзний талон. На газоні ліворуч за ялинкою біліє інформаційний стенд БК ПТК з афішами концертів і планом новорічних заходів.

Де розташовувалася ця новорічна ялинка?
Праворуч на фото у жовтому павільйоні працював кафетерій. Окремої розповіді заслуговує новорічна красуня. Вона, як і інші ялинки міста, збиралася з молоденьких сосонок, вставлених у каркас зі сталевих труб. Прикрашалася різноманітними дитячими іграшками великих розмірів, м’ячами, гумовими надувними звірятками. Ілюмінацію облаштовували гірляндами із звичайних ламп, пофарбованих у різні кольори. Під ялинку виставляли бутафорських Діда Мороза і Снігуроньку та розмальованих фанерних казкових героїв. Стояла ялинка протягом шкільних канікул з 31 грудня по 11 січня. Масові гуляння біля неї проводилися лише у Новорічну ніч. Під час проведення у Будинку культури новорічних ранків з репродукторів на площі лунала дитяча музика й пісні. Два одноповерхових будиночки на вулиці Симона Петлюри (Артема), що видніються в центральній частині фото за ялинкою і праворуч за жовтим павільйоном, залишилися ще з тих часів, коли всього, що ми бачимо, ще не було.

Історично склалося так, що Полтава поширювала свої межі у західному напрямку. Уздовж сучасної вулиці Соборності будували житлові одноповерхові будинки, дрібні артілі, майстерні. На початок 1940-х років більшість невеличких промислових підприємств, паливних складів та баз постачання розташовувалась у центральній частині міста по обидва боки вулиці Соборності на місці сучасних стадіону «Ворскла», готелю «Київ» та будинку ОЦЕВУМ. Відступаючи, фашистські війська спалили цей район майже вщент. При плануванні повоєнної відбудови міста було вирішено в подальшому будувати промислові об’єкти вздовж Решетилівського шляху за залізничними коліями. Там уже працювала з 1946 року відбудована бавовнопрядильна фабрика. Третім етапом відродження повоєнної Полтави 1958–1966 років передбачався розвиток нового будівництва і комплексного благоустрою. У кварталі, обмеженому сучасними вулицями Петлюри, Зигіна, Нечуя-Левицького та Соборності, наприкінці 1950-х років розпочато будівництво клубу Полтавської бавовнопрядильної фабрики. Уже у листопаді 1960 року, як тоді було і заведено до річниці революції, фабричний клуб урочисто прийняв перших відвіду-вачів. Місце для цієї споруди вибиралося з таким розрахунком, щоб з усіх боків залишався вільний простір, утворюючи площу. Головний фасад клубу ПТК спрямований до вулиці Соборності, позаду споруди вулиця Зигіна, по боках – Петлюри і Клубний провулок. Якщо вулиці Зигіна і Петлюри мають давню історію, то провулок Клубний з’явився й отримав свою назву саме завдяки клубу полтавських прядильників. З метою створення обрисів майбутньої площі праворуч від клубної будівлі під час проведення благоустрою прилеглої території висадили липовий бульвар і проклали провулок, яким поєднали вулиці Соборності й Зигіна. З прив’язкою до місцевості провулок отримав назву Клубний. Планували і саму площу перед клубом ПТК теж назвати Клубною, та не склалося. Одноповерхівки з обох боків вулиці Петлюри (тоді Артема) з часом знесли. З парної сторони вивільнився простір біля клубної будівлі, а непарну натомість забудували житловими багатоповерхівками.

На час зйомки на розі вулиць Артема і Зигіна під №5 стояв старий будинок, у якому народився і ріс майбутній голова Директорії УНР Симон Петлюра, але в ті роки про це не знали і не говорили, а хто знав, той мовчав. Такі тоді були часи».

Багатьом талантам БК ПТК дав путівку у творче життя. З 1960 по 1989 роки тут працювали численні гуртки художньої самодіяльності, співала і танцювала «Горлиця» під керівництвом сучасного славетного професора української пісні Григорія Левченка. Звідси ставали на рушник і вирушали у подружнє життя полтавські молодята. Після занепаду підприємства на початку 1990-х років будівлю БК передали Обласному центру естетичного виховання учнівської молоді. У 2002 році пожежа знищила велику залу зі сценою та приміщення для студійної роботи. На відбудову закладу культури витратили понад 12 млн грн. 19 лютого 2009 року ОЦЕВУМ відкрили після тривалого ремонту. Тепер у центрі одночасно може займатися близько тисячі дітей та молоді.

Один з читачів у завданні до 107 етапу вікторини «Знаю Полтаву» ставить схоже до попереднього запитання: де розташована ця новорічна ялинка?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 08.01.2019, 15:47263
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень