21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міська рада наводить лад на сміттєзвалищі

Полігон твердих відходів у селі Макухівці Полтавського району, який є базовим для утилізації сміття з усієї Полтави, уже давно став своєрідною притчею во язицех, оскільки саме довкола нього в останні роки (особливо влітку) час від часу спалахували скандали. Траплялося, що жителі навколишніх сіл, вимагаючи навести тут лад, навіть перекривали дорогу для сміттєвозів, позаяк постійний сморід та антисанітарія робили життя людей просто нестерпним. Адже утилізація побутових відходів відбувається тут «дідівським» методом, без жодної переробки і навіть сортування. Тривалий час точаться й розмови про спорудження сміттєпереробного заводу. Знаходилися й інвестори, які могли б узятися за його спорудження, однак справа весь час упиралася в одну суттєву проблему: хто зрештою платитиме за утилізацію сміття? Адже в чинні тарифи його сортування і переробка не закладені. Тож усе це зрештою має лягти на самих жителів, а вони нині й без того стогнуть від непідйомних тарифів на комунальні послуги. Виходить, замкнене коло?

Про особливості роботи установки розповідає журналістам представник головного офісу ТОВ «Clear Energy» Андрій Мензюк.
Під час презентації газоелектрогенераторної установки.
І все ж крига, як кажуть, скресла. Принаймні перші кроки у напрямку наведення ладу на полігоні зроблено. Так, цими днями тут запустили газоелектрогенераторну установку для виробництва електроенергії за допомогою біогазу, який утворюється в «надрах» сміттєзвалища. Відтак продукт перегнивання сміття – метан, надзвичайно шкідливий і пожежонебезпечний – не потраплятиме в атмосферу, а працюватиме в «мирних цілях», даючи електрострум.
Подібна установка вже працює у Кременчуці, тож міська влада Полтави теж вирішила скористатися цим досвідом, який у наддніпрянському місті започаткувало товариство «Clear Energi Кременчук». Після обстеження полігону в Макухівці та відповідних геологічних досліджень спеціалісти компанії в стислі строки встановили газогенераторну електростанцію і тут. Хоча справа це доволі непроста, адже вона не обмежувалася монтуванням самої установки. Для нормального газопостачання треба було пробурити загалом 44 свердловини глибиною 12 метрів і все це «зв’язати» в єдиний трубопровід, по якому метан і потрапляє вже безпосередньо на саму установку.

Відтак 14 січня представники міської влади – голова фракції БПП-Солідарність Андрій Матковський ,заступники міського голови Андрій Лямін та Олексій Чепурко спільно з виконавцями робіт і експлуатаційниками – після огляду нового об’єкта перерізали і символічну стрічку з нагоди його відкриття. Отже, «зелена» електростанція вже працює і дає перший струм. До речі, потужність установки складає 600 кВт/год, що дозволяє генерувати такий об'єм енергії, який заміщує близько 2 млн м3 природного газу на рік.

– Загалом протягом року станція даватиме близько 5 млн кіловат-годин електроенергії, яку ми продаємо за зеленим тарифом через ДП «Енергоринок», – розповів представник головного офісу ТОВ «Clear Energy» Андрій Мензюк. – Обладнання тут австрійське, власником станції є наша компанія, яка спеціалізується на роботі з відновлюваними джерелами енергетики. Вартість проекту склала 35 млн грн, але ми розраховуємо, що за п'ять років станція себе окупить.

Цими днями на полігоні твердих відходів у Макухівці запустили газоелектрогенераторну установку для виробництва електроенергії за допомогою біогазу, який утворюється в «надрах» сміттєзвалища.
Представник ТОВ «Clear Energi Кременчук» Сергій Дячковський повідомив, що обслуговуватимуть станцію п'ять інженерно-технічних працівників, фірма здійснюватиме і загальний технічний нагляд.

– Станція працюватиме цілодобово, хіба що виникнуть якісь непередбачувані обставини, наприклад, обрив лінії електропередач через погодні умови, і тоді нам, кажучи простими словами, нікуди буде «віддавати» електроенергію, – додає Сергій Дячковський.

Але головне, що завдяки роботі газоелектрогенераторної установки для виробництва електроенергії покращиться екологічна ситуація в регіоні.

– Проблема сміттєзвалища давно хвилює і міську владу, і жителів навколишніх сіл, і кожного полтавця, адже це наше довкілля, – говорить Андрій Матковський. – А сміттєзвалище давно стало потенційною екологічною загрозою для цілого регіону. Адже, окрім шкідливих викидів в атмосферу, тут завжди існує і пожежна небезпека, бо час від часу такі пожежі й виникали. Відтак ці ризики стануть мінімальними. Але наголошую, що це лише перші кроки у цьому напрямку. Наступним має стати спорудження сортувальної лінії, аби майже 50% сміття – пластик, папір, скло, деревину – відправляти на повторну переробку, і місто б заробляло на цьому кошти. До речі, уже тепер ми «прибрали» звідси всяких сумнівних «бізнесменів», і нині сміттєзвалище повністю під контролем КАТП-1628. А в перспективі, звісно, ставимо за мету будівництво тут сміттєпереробного заводу і шукатимемо для цього інвестора.

– Наші люди, жителі Макухівки і Дружків, найбільше потерпали від такого небезпечного сусідства, – зауважив сільський голова Ковалівки Олександр Бублик. – Варто сказати, що у літні дні бувало ледь не щоденно сюди викликали пожежні машини для гасіння пожеж. Я вже не кажу про інші негативні впливи полігону на екологію. Тож тепер у цьому плані, сподіватимемося, стане безпечніше.

До речі, ТОВ «Clear Energy» уклало з Ковалівською сільською радою соціальну угоду, за якою громада отримуватиме 250 тис. грн на рік, а перші кошти вже надійшли ще під час будівництва об’єкта.

– Це ще один черговий крок наших практичних дій. Приклад продуктивної співпраці влади та бізнесу. Певна річ, якщо мінімізувати займання сміття, то від цього «виграють» усі – і люди, які живуть поруч, і люди, які тут працюють, і усі полтавці – адже зменшаться викиди у повітря шкідливих речовин. У подальшому спільними зусиллями з обласною владою ми маємо на меті рекультивацію цієї території, – наголосив Олексій Чепурко.
Віталій Скобельський, 17.01.2019, 11:06171
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень