24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Президент Порошенко досяг Томосу своєю мудрістю та наполегливістю

Цікаво, що разом з автокефалією глава держави привіз в Україну і домовленості щодо закупівлі в Туреччині сучасних бойових безпілотників.

Публікації щодо отримання Томосу про автокефалію українською церквою вийшли на перших шпальтах провідних світових видань. Цю подію, яка, за визнанням експертів, підриває самі підвалини російського імперського міфу, помітили й оцінили. Для України ж вона має доленосне значення – духовна незалежність не менш важлива, ніж незалежність політична. Томос також немов би вінчає й інші досягнення на державницькому шляху, яким веде Україну Петро Порошенко.

На ньому вже відбулося багато такого, що здавалося неможливим. Спочатку Кремль чинив шалений опір тому, щоб Угода про асоціацію України з ЄС набула чинності. А перед цим Росія закрила для українських товарів свій ринок і сподівалася, що такого економічного удару українська економіка не витримає. Завдяки вмілій дипломатії Угоду було все ж ратифіковано. Частка країн ЄС у товарообігу України тепер перевищує 40%. Змінюється і структура українського експорту – у ньому все більше товарів із доданою вартістю.

Було надзвичайно багато скептиків щодо шансів України отримати безвіз. Але тепер уже можна сказати, що українці належно оцінили можливість відвідувати Європу без бюрократичної тяганини. І десять мільйонів громадян нашої держави поспішили отримати біометричні закордонні паспорти для цього.

Здавалося, що США навряд чи наважаться надати Україні летальну зброю. Проте славнозвісні «Джавеліни», сучасні протитанкові комплекси, яким немає рівних у світі, уже на озброєнні ЗСУ. Такий крок означає, що Штати вважають реформу української армії успішною та довіряють військовому і політичному керівництву України. І у випадку реальної загрози поставкою «Джавелінів» не обмежаться.

До того, що Україна зможе отримати Томос, ставилися ще з більшою недовірою, ніж у вище наведених випадках. Тим більше, що значну частину переговорів із Вселенським патріархом було проведено не публічно. Відомо про них стало у квітні минулого року, але тепер ми знаємо, що перші контакти з цього приводу між президентом Порошенком і Вселенським престолом розпочалися ще у 2015-му.

На цьому тлі стають зрозумілими і часті контакти Порошенка з главою Туреччини Реджепом Ердоганом – адже саме на території цієї країни функціонує константинопольська патріархія. Тепер ці контакти, до речі, вилилися і в угоді про поставку Україні сучасних турецьких бойових дронів-безпілотників, здатних нести ракетне озброєння та вражати морські цілі. Відповідних домовленостей було досягнуто під час візиту Порошенка до Стамбула 5-6 січня, саме на вручення Томосу. А всі формальності між «Укрспецекспортом» та турецькою компанією Baykar Makina, що їх виробляє, вирішено 12 січня. Суттєвий доважок до автокефалії, яку теж треба мати чим боронити!

«Не знаю, чи встигне Україна упродовж наступної п'ятирічки отримати членство у НАТО та ЄС, чи все обмежиться чимось на кшталт Плану дій щодо членства в Альянсі. Але сьогодні вже абсолютно зрозуміло, що єдиний, кому це завдання в принципі вирішити до снаги, це Порошенко. Якщо цей напрямок (європейська та євроатлантична інтеграція) безальтернативний, то безальтернативний і наш вибір», – написав відомий блогер Карл Волох після вручення Томосу українським церковним ієрархам.

А вони теж єдині у своїх оцінках. «Ім’я ваше, пане президенте, навіки увійде в історію українського народу і церкви поруч з іменами правителів, наших князів Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Костянтина Острозького та гетьмана Івана Мазепи», – сказав предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній. «Президент України Петро Порошенко досяг Томосу своєю мудрістю та наполегливістю», – вважає Патріарх Філарет.

Можемо, коли хочемо. Коли об'єднуємось.
І коли у країни є сильний лідер.

Сергій Сидорук
Іван Мольченко, 17.01.2019, 16:591400
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень