18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Макет пам’ятника Зигіну зустрів Новий рік на майдані

У січневому номері 1949 року газети «Зоря Полтавщини» вийшла замітка «Екскурсія в 1949-й». Пройшовшись містом від станції Полтава-Південна до Жовтневого (Корпусного) парку, кореспондент Григорій Безман розказав, що є і що буде нового в Полтаві. Процитуємо деякі цікаві моменти: «Поруч зі станцією Полтава-Південна стоїть клуб залізничників, він тепер красивіший, ніж був до війни. Клуб відвідують робітники паровозоремонтного заводу, млина, електростанції й усі трудящі привокзальної частини міста. Перейшовши міст, заходимо до електростанції. Удень і вночі працюють тут монтажники. Вони встановлюють нову потужну турбіну. Станція в цьому році дасть на 1000 кіловат більше енергії, ніж до війни. Звідси прямуємо до центру, по дорозі бачимо новий багатоповерховий будинок. Біля нього стоять автомашини з меблями. У нові квартири заселяються залізничники. Вулицею піднімаємося вгору, пройшовши тінисті алеї Петровського парку, заходимо в Піонерський. Тут для дітей обласного центру гостинно відкрилися двері піонерського клубу. У клубі працюють гуртки радіолюбителів, авіамодельний, балетний, хоровий. У великому залі влаштовуються вечори художньої самодіяльності, виступи театру ляльок, демонструються фільми. Ми на розі вулиць Жовтневої й Комсомольської, де стоїть красивий двоповерховий будинок, це готель на 150 місць. Гості живуть у світлих просторих кімнатах. З готелю йдемо до майдану, де стоїть пам’ятник генерал-лейтенанту Зигіну – мужньому сталінському полководцеві. Люди зупиняються біля нього і дивляться на обличчя. Кожен згадує оповідання, які чув про славного героя. Під час відпочинку біля пам’ятника Слави екскурсовод розповідає про героїчну перемогу військ Петра І над шведами. Виходячи з парку, звертаємо увагу на будівництво першої черги тролейбусної траси. Одночасно з підвішуванням дротів асфальтують вулицю з Жовтневого парку до станції Полтава-Київська. У кінці року тут повинен курсувати тролейбус. Він з’єднає Полтаву-Київську з Полтавою-Південною. Згодом тролейбус пройде вулицею Фрунзе від Жовтневої до кінця міста.

На фото 1948 року: пересувний макет пам’ятника Зигіну на площі Леніна.
Це мрії? Ні. Це реальний план, який стане дійсністю. Усе це буде в новому 1949 році!».

Читаючи публікацію через 70 років, знаємо, що пуску тролейбуса в Полтаві довелося чекати до вересня 1962 року. А ще в матеріалі зацікавили два моменти. Готель, який згадується на розі вулиць Жовтневої та Комсомольської, певно, мається на увазі «Театральний», який був на Жовтневій, 19 (нині Соборності). Але ж офіційно про його відкриття як готелю «Полтава» на 150 місць писала «Зоря Полтавщини» аж у січні 1952 року. Ну жили собі люди в непристосованих приміщеннях готелю, то й нехай. А де ж узявся пам’ятник Зигіну на майдані, який, як відомо, установили в кінці Каштанової алеї в 1957 році?

Подумаємо логічно. Якщо ця екскурсія пішла б далі вулицею Жовтневою, то дійшла б до нинішньої Театральної площі, де був… майдан. У 1948 році там розібрали руїни поліграфічної фабрики і підготували площу до ювілейної виставки досягнень промисловості й сільського господарства області, яка мала пройти в жовтні.

Головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт на сторінках «ЗП» у серпні 1949 року розповів, що на майдані будуть розташовані павільйони, а в центрі встановлять композицію з портретом Сталіна. Робимо висновок, що екскурсія пішла вулицею Комсомольською до площі Леніна, яку автор назвав майданом. У звіті головного архітектора за 1948 рік Лев Вайнгорт писав, що на площі Леніна здійснена перша черга інженерної підготовки, це в основному роботи з благоустрою, і згадує про підготовчі роботи зі встановлення пам’ятника Зигіну. Для цього було «…проведене експериментальне встановлення рухомого макету в різних місцях міста для вибору місця будівництва пам’ятника генерал-лейтенанту О.І.Зигіну». Спочатку макет пристроїли в центрі площі Слави перед входом до вокзалу Полтава-Південна, потім приміряли його в Петровському парку, де до 1969 року була могила Зигіна. Пробували версію на місці нинішнього пам’ятника «Нескореній полтавчанці» на вулиці Котляревського і на Каштановій алеї. Та зрештою залишили макет пам’ятника Зигіну зустрічати новий 1949 рік… на площі Леніна (дивіться фото зі звіту 1948 року).

«Пам’ятник прославленому радянському полководцеві генерал-лейтенанту О.І.Зигіну споруджений у кінці каштанового бульвару, де Решетилівське і Зіньківське шосе підходять до центральної магістралі міста – Жовтневої вулиці», – писала «ЗП» 6 листопада 1957 року. Здавалося б, так довго обирали місце для пам’ятника, враховуючи всі за і проти, що воно мало бути ідеальне. Але не всі так вважають. У «Полтавському віснику» в 1999 році свою думку з цього приводу висловив член Спілки архітекторів України В’ячеслав Крачмер: «На жаль, встановили пам’ятник так, що роздивитись скульптуру можна лише зі спини. Місце для нього, на мою думку, вибране дуже невдале. Автори пам’ятника – відомі скульптори Л.Кербель і В.Цигаль – припустилися такої помилки, можливо, тому, що в Полтаві вони не були, а проект розробляли, не виїжджаючи з Москви. Ще готуючись до святкування 800-річчя Полтави, на замовлення міськкомунгоспу наш інститут «Діпрогеолбуд», яким я керував, розробив проект перенесення пам’ятника на кілька метрів углиб каштанової алеї – щоб перехожі, котрі прямують пішохідним переходом, могли бачити монумент спереду. Щоб поліпшити оглядовість, передбачалося пересадити або зрубати кілька каштанових дерев і перенести телефонну підстанцію. Документацію вчасно передали замовнику, але вона так і не знадобилася. До цього часу мало хто з полтавців знає, який же генерал-лейтенант Зигін з лиця? Скульптурного, звичайно».
Володимир Сулименко, 24.01.2019, 14:43304
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень